Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cerere schema laptop Lenovo G50-80


pinky

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Multumesc.

Am vazut-o dar nu am gasit in schema un conector ( JUSB3 ) si am tras concluzia ca nu e ce trebuie.

L.E. - am mai cautat si dupa alte piese si nu corespunde scema cu placa. De ex. in schema nu este PU202 care este un MOSFET.

Editat de pinky
Link spre comentariu

Pe porturile usb "se duce" de regula Ic-ul de protectie pus intre 5valw si „5v usb“ chiar in zona usb-ului ( scurturi , consum exagerat …..)

De proba poti face un strap intre Vin si Vout , daca problema se remediaza ,gasesti lejer ic-uri de schimb cu specificatii asemanatoare si capsula msop8 , pe alte placi .

Daca schema de la cianyika se potriveste , eu as proba ce am zis mai sus, pe U3 Ap2820 .

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Da, cand avem de-a face cu situatii normale. Dar cand utilizatorul reuseste sa introduca mufa dreptunghiulara de alimentare intr-un port USB iar laptopul moare instant, ce mai verific ? :41

Am gasit scurt pe +5V si +3V.

Asa ca am luat decizia sa nu mai pierd vremea cautand ce s-a ars. Am multe altele de facut decat sa caut dupa cai verzi pe pereti.

O sa-l mai deschid o data sa vad daca schema pentru NM-A271 corespunde cumva cu NM-A361.

Multumesc de ajutor.

Link spre comentariu

Multumesc.

Desi numele fisierului este NM-A361.pdf, inauntru este schema pentru ACLU1/ACLU2 NM-A271.

Maine o sa vad daca e la fel sectiunea de USB care ma intereseaza pe mine.

Pe vinafix unde am eu suport asa mia dat , cauta acolo si daca gasesti ceva care sa te ajute dami linkul si il dau jos. https://vinafix.com/threads/g50-80-nm-a361.14518/#post-42779

 

ps.

vezi ca am mai dat jos niste poze cu placa (rezolutie hd), le gasesti la acelasi link.

Editat de cianyika
Link spre comentariu

Am luat pe sarite cateva piese si corespunde schema de la tine cu placa de baza NM-A361.

M-am uitat la sursele de alimentare si sunt in schema ca pe placa. Asta este foarte bine.

Probabil schemele se aseamana foarte mult si nu am gasit eu diferentele. Presupun ca sunt diferente la CPU si / sau GPU.

Multumesc.

Link spre comentariu

 

bara de 3v nu are treaba cu usb - urile

Stiu. Tocmai de aceea nu-mi mai pierd vremea cu el. Am zis mai inainte ca utilizatorul a reusit sa introduca mufa dreptunghiulara de alimentare in portul USB :85 si i-a murit instant laptopul.

Am mai tinut laptopul doar ca sa vad daca corespunde cu schema, poate o sa ajute pe altcineva.

Editat de pinky
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări