Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Stabilizator de tensiune


Postări Recomandate

Pai aia e baiul, dezechilibrul de acolo e multiplicat la iesire cu amplificarea in cc a montajului, nu poti scapa de offset-ul ala?

Trebuie sa faci cumva ca intrarile diferentialelor sa fie cat mai egale in potential.

Cred ca ar trebui sa o poti rezolva cu un semireglabil in loc de R4 cu care sa ajustezi castigul AO de jos.

Link spre comentariu

Acuma vad si eu diferenta indicata de Dl Miticamy, totusi nu asta e cauza, rezistentele alea dau curentul de la generatoare dar nu pot influenta offset-ul de pe intrarile diferentialelor, si acolo e problema pentru ca sunt -67mV diferenta jos, fata de sus, in timp ce restul buclei de stabilizare e la fel...

Asa cum am zis, un semireglabil in loc de R4 ar trebui sa rezolve problema.

 

LE: Ai semireglabil in LT spice? Ca nu mai stiu...

Link spre comentariu

Marian, se pare ca nu e nu e de la opamp-urile de pe intrare. Am intrerupt rezistentele de 1k de la opamp si le-am leagat la masa si am aceleasi tensiuni.

Am incercet si cu R4 intre 1k si 20k si... nici o modificare.

 

De pe la 1.3V pe iesire se egaleaza tensiunile...

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu

Pe intrarile diferentialului de sus am 9,2mV si 4,8mV iar pe cel de jos am -76,4mV si -59.9mV.

 

Cum as putea sa le fac un reglaj de offset ?


Am degenerat diferentialele cu 100R in fiecare emitor si s-a remediat problema. :) Acum coboara pana la 0V si iersirea pe minus.

Dar o mai merge bine stabilizatorul in felul asta ? Stiu ca la amplificatoarele audio degenerarea diferentialului e de bine, dar la stabilizatoare nu stiu cum e...

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu

...o rezistenta de sarcina mai mica pe iesire, cateva zeci/sute de ohm,...

Am o observatie vis-a-vis de rezistenta de sarcina în gol pe care o vad cele doua stabilizatoare.

La tensiuni de iesire mici si cu tranzistoarele serie fierbinti, cei ca. 5k de la iesire s-ar putea sa nu fie suficienti pentru a contracara efectul curentilor reziduali ICB0. De aceea propun conectarea între iesiri si masa a câte unui bec, de ex. 220V/5W. Eventual în serie cu un rezistor. În lipsa se pot folosi combinatii serie de becuri telefonice identice, alese astfel încât sa functioneze subvoltat. Trebuie ferite însa de vibratii. Eu fac asa la toate sursele mele.

Editat de franzm
Link spre comentariu

Rezistenta electrica a becului rece (adica alimentat la tensiune redusa) este mult mai mica decât a unuia cald (alimentat la tensiune mare, aproape de cea nominala) si conectat la iesirea stabilizatorului setat pe o tensiune de iesire mica, absoarbe un curent mai mare decât un rezistor care are aceeasi rezistenta ca si becul cald. Becul de 230V/5W are ca. 10,5 kohmi la cald (adica la 230V) si numai 650 ohmi la temperatura camerei (masurat pe domeniul de 20k al unui aparat de duzina). Pe domeniul de 2k deja filamentul se încalzeste si rezistenta sa creste (ajunge destul de rapid la 750 ohmi). N-am stat sa astept pâna se ajunge la echilibru. (Acest fenomen se foloseste si la stabilizarea amplitudinii oscilatoarelor cu punte Wien.)

Asa ca, acelasi curent rezidual (sa zicem 0,1mA) va cauza o cadere de tensiune de 0,5V pe grupul de 5k de la iesire si numai vreo 0,1V daca se înlocuiesc R10 si R23 cu becuri. Si mai bune par sa fie becurilede 220V/15W pt. frigidere sau cuptoare de gatit. Daca se dimensioneaza R10 si R23 pentru acelasi efect ca si becurile la tensiuni mici (ca 1,1k), la 80V vor absorbi vreo peste 70mA si vor disipa aproape 6W.

Daca nu se canalizeaza la masa curentul rezidual, tensiunea de la iesire nu se poate mentine stabil, în gol, la valori mici.

Edit: Sters dublura unei propozitii.

Editat de franzm
Link spre comentariu

Aaa, te referi ca acea rezistenta (destul de mare, 10k), la tensiuni de iesire mici, va trage prea putin curent din stabilizator si nu va mai merge cum trebuie ?

Nustiu ce sa zic, nu prea mi se pare elegant sa pun bec... Mai ales ca e si din sticla...

N-ar merge sa fac niste surse de curent constant ?

 

Edit: Am testat cu GCC pe post de sarcina si merge perfect. Numai ca trebuie sa ai peste 0,5V la iesire ca sa mearga, si nu mai coboara decat pana la 0,25V.

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări