Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator auto Focal FP 1.800


Postări Recomandate

Uite ca la ceva atat de simplu nu mi-a mers mintea, ma gandeam ca-i un termen tehnic, nici vorba de intelesul adliteram... :rade:

 

LE: Leco uite pozele:

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

Asta e placuta de comanda:

image.jpg

 

Nu stiu daca se poate observa din poze, dar bobina aia mare de duopa mosfeti e coapta, sarma e compromisa dar usor de inlocuit, problema ar fi la toruri, sper sa nu fie si ele compromise ( sunt 2 lipite ), altfel caut si din alea la magazinul polonez, probabil ceva -2, desi cu permeabilitatea lui mica, e de munca pana sa ajung la 100uH cat trebui...

Link spre comentariu

Ce ziceti de varianta asta pentru mosfeti?

http://www.tme.eu/ro/Document/3fc49220ec40eb958a131e362cd6e036/STx40NF20-DTE.pdf

 

Originalul era asta:

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/52039/FAIRCHILD/FQA34N20.html

 

La timpi stau mult mai bine decat originalii, si la sarcini sunt cam pe acolo, si capacitatile sunt asemanatoare, Rds-On mai mic ( deci cu atat mai bine ).

Link spre comentariu
Vizitator UN CETATEAN

Atunci eu va urez succes,ca capacitatea de poarta adica grila la mos e foarte importanta cand el se blocheaza,adica la u drena/sursa saturatii,cand tranzistorul conduce.

Ca sa ma exprim mai bine aici e doi factori rezistenta drena/sursa la saturatie si capacitatea de grila/poarta.

Tranzistorul poate avea o capacitate mica la poarta ,dar o rezistenta mai mare la u drena/sursa saturatii,si atunci nu-i bine ca apar nasoale,adica tranzistorul se incalzeste la fiecare trecere in conductie pana ce jonctiunile se strapunge.Nu stiu daca m-ati intales,eu va doresc succes1

Link spre comentariu
Vizitator UN CETATEAN

Eu cand am postat aseara eram cam obosit,asa ca te rog sa ma ierti.Eu nu am vrut decat sa te ajut,si nu ma uit la cate postari are fiecare,fie ca ai 12k sau 666k.

Insa stiu foarte clar ca la mos e foarte importanta rezistenta drena -sursa pe care o prezinta cand intra in conductie,pentru ca asta incalzeste tranzistorul.Nu poti sa pui un mos care are 1,6 ohmi,daca acolo era un mos cu 0,35 ohmi,ma refer la rezistenta drena sursa in conductie.In situatia asta mosul incepe sa se incalzeasca,iar rezistenta drena sursa incepe sa creasca,mosul se ambaleaza termic si in final se strapunge.

Si altfel zis degeaba are mosul rezistenta drena sursa mica,dar capacitatea de poarta mare,ca atunci driverul trebuie sa dea impuls mai puternic ca sa poata sa-mi bage tranzistorul in saturatie.

Si mosul se mai poate incalzi si daca tensiunea cu care e alimentat,vreau sa zic tensiunea care alimenteaza bobina din drena,nu e filtrata cum trebuie,adica are ripluri,dar alea le vezi pe ecran la oscul.

Daca te -am iritat te rog sa ma ierti,iar pentru iritatie e buna alifia cu tetraciclina,iar pentru preventie e buna pudra de talc.

Link spre comentariu

Daca tot iti permiti sa fii sarcastic atunci o sa te rog sa nu ma insulti explicandu-mi notiuni elementare.

Nici macar nu te-ai uitat in pdf-ul mosfetului propus de mine, ai fi observat ca Rds-On este cam jumatate din cel al mosfetului original, iar Ciss-ul este cam acelasi ( capacitatea in poarta ). Insa in cazul de fata am mari indoieli ca astea au facut diferenta, am zis-o deja in repetate randuri ca suspectez timpii de comutatie si sarcinile in porti, ca si cauze ale unor pierderi in comutatie mult mai mari, motivul fiind probabil driverul defect, o sa-l comand si-l voi inlocui, si comand si mosfetii aia, nu mai astept opinii pertinente, e clar ca nu vor veni...

 

PS: In caz ca cineva isi imagineaza ca m-as inbogati eu din depanarea asta, regret ca trebui sa va deziluzionez, si asta e unul din multele cazuri in care manopera este zero, pentru mine este o provocare, nu o oportunitate de castig. Am facut munca voluntara de multe ori, si cu siguranta o voi mai face, nu totul se rezuma numai la bani.

Link spre comentariu

Marian, eu te sfatuiesc sa refaci bobina de iesire, am intilnit undeva sirma sa faca scurt cu miezul pe un sfert de spira si era o bomba cu ceas.

Totul din cauza vibratiilor si a dilatarii-contractarii sirmai de bobinaj.

 

In niciun caz sa nu incerci folosirea de miezuri galben-alb de la surse PC, bobinezi degeaba!

 

Ia T157-2 de la Microetals, fa sandwich din 2 buc, si fa circa 50uH inductanta, ar trebui sa fie suficient, nu cred ca finalul sa lucreze la mai jos de 80kHz.

 

Mai poti incerca si miez cu terminatia -60 (eu am folosit cu mare succes), dar e posibil sa se satureze mai usor la curenti mari, chiar daca intra mai putine spire, pentru aceeasi valoare a inductantei vs -2.

 

-2 este ce trebuie acolo, mai ales ca finalul lucreaza pe 2 ohmi.

 

Condensatorul ala de 10uF a explodat tocmai pt ca a intrat bobina in scurt [din cauza sarcinii prea mici folosite, bobina s-a saturat, curentul a "zapacit izolatia sirmei" (spire dintre ele micsorind f mult infuctanta sau chiar atenuind aproape total efectul de inductor)], si pe el a aparut aproape "direct" frecventa de la iesire, facindu-l sa explodeze.

 

Daca s-a incins peste o anumita temperatura, miezul magnetic al inductorului si-a schimbat proprietatile iremediabil, putind fi compromis (al doilea fenomen UFO pe care l-am intimpinat cindva, muncind 2 zile degeaba pt o "incapatinare" a mea sa nu schimb bobina de iesire, ca n-are cum sa fie "dusa").

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Iti trimit eu un miez dublu (iti platesti doar transportul pe Fan C) dar este -60, scula de miez, nu porcarii china, zi-mi, ce inaltime maxima suporta carcasa amplificatorului pt bobina sandwich, ce am eu are 38mm inaltime (fara sirma) si 48mm diametru.

 

DSCN4638.jpg

 

P.S, ma bucur ca am ajuns la un numitor comun in ceea ce priveste -26.

 

Am si T157-2, dar nu stiu daca ii convine omului sa dea 26 lei per bucata (micrometals made in USA).

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Pai oficial la 30 spire sint 237uh, la alta masoara 241uH la 30 spire, "teoretic" bobina cred ca era de 240uH.

Am bobinat la viteza 14 spire si am masurat 58,7uH, eu zic ca un 18-19 spire ar fi ok pentru circa 80uH, ampliful pare "bass only", in principiu astea sint pina in 100kHz PWM, tipic 65-85kHz.

 

DSCN4639.jpg

 

Desi eu cred ca si un singur miez este suficient pentru acel amplificator, banuiesc ca au pus 2 deoarece calitatea materialului miezului, nu este cea mai buna, sau ca torul este prea mic (doar 1).

 

 

Cam ce dimensiuni are un singur tor din acea bobina?

 

Poti masura sa imi spui ce frecventa este la iesiera mosurilor?

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări