Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
spinach

Generator semnal dreptunghiular

Recommended Posts

Doresc sa construesc un generator semnal dreptunghiular , cu semiperioade egale , utilizind un mega8 , cu cristal de 20Mhz , pentru ca sa obtin un maxim de 10 Mhz semnal esire .

Problema este ca nu am cu ce sa vizualizez unda rezultata ; adica la crestere frecventa peste 1 mhz , cit de dreptunghilara este unda ; cam ce impedanta de sarcina accepta mcu , pentru a nu se deforma semnalul ; ce limitari are circuitul si daca este util sa ii pun un adaptor de impedanta intre esire mcu si esire generator .

A mai incercat cineva ceva asemanator ?

E de preferat un buffer. Pentru un semnal de calitate chiar un trigger schmidt.

E bine sa ganditi un circuit pentru 50 de ohmi. Cine stie la ce veti folosi in viitor.

Ezit a indica un chip anume, caci nu stiu de unde va aprovizionati cu piese.

Sunt in curs sa realizez asta. Pe partea TTL circuitul merge mult mai sus decat titlul topicului. http://www.elforum.info/topic/123958-variere-semnal-1-2mhz/

Da , dar nu sint lamurit cum ar arata semnalul la esire din mcu , sa zicem pe OC1A .

Sa folosec un comparator ??? pai ce ?

problema ar fi ca nu imi trebuie asta asa pe vecie ; am pus intermediar un repetor pe emiter , simplu , necompensat .

Am realizat un generator , utilizind un AtMega 32 , ca asta am avut momentan si la esire bufer cu 74ls00 + un divizor rezistiv , impedanta cam 600 om  . Bun. Merge el ceva , dar este limitat la frecventa maxima , din cauza mcu .  Am observat ca cu cit creste frecventa , se deplaseaza catre plus valoarea medie a oscilatiei .

Incercarea de a folosi un comparator a esuat ; am incercat cu LM211 , un comparator rapid ; peste 1 Mhz o cam ia razna .

As vrea sa incerc cu un tiger smith , dar nu am gasit vreo schma care sa mearga peste 10 mhz .

Intrebare : daca folosesc un  2313-20pi , care accepta cristal de 20 mhz , o sa mearga mai bine ?