Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
imreberes

Identificare pini la VU-metru cu tub VFD

Recommended Posts

Am cumparat un vu metru cu vfd la care driverul e un LBL 142. Am gasit pe net doar atata

https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_932.html?pg=5 sunt cele 4 poze pt a vedea modulul complet. Mai mentionez ca modulul era in ceva deck.

As vrea sa-l folosesc acest modul, orice ajutor e binevenit.

Multumesc (si nu raman dator nici cu berea)

Edited by imreberes

Nu are ceva notații lângă pinii mufei ? Că așa se pare din poze...

Se poate identifica ușor alimentarea modulului, după condensatorul de filtraj care există obligatoriu pe orice astfel de modul. Se poate vedea simplu asta și din datasheet-ul integratului folosit.Apoi intrarea audio are un alt condensator (electrolitic sau nu), dar legat în serie cu unul din pini. Deci sunt trei pini fără de care acel modul nu poate funcționa. E posibil să mai existe și unul care să treacă afișajul din modul ,,punct,, (dot) în modul ,,bară,, (bar).

Din ce retin eu aceste Vu metre sunt cu 2 tensiuni de alimentare separtate, parca un 30 volti si un 9 sau 12 .

Intrarea este la cei doi electrolitici, ce se vad pe spatele placi, dar ideal ar fi sa ne faceti 3-4 poze clare, cu piesa dumneatale fizica, nu luate de pe internet.

Edited by pop_ady44

post-177922-0-18095500-1492640736_thumb.jpg

1.Atata am aflat de la fostul proprietar ca e dintr-un deck, mai mult nimic.

2. Am scris firmei producatoare si i-am cerut datasheetul integratului. Nu am primit nimic, spunand ca ei respecta datele confidentiale. Pe net nu prea am gasit nimic despre acest integrat.

3. Mi se pare ca intrarea este la cei doi conzi de 100nF.

4. Nu am gasit cond de filtraj pe modul. Electroliticul portocaliu are +ul la un pin al integratului, -ul fiind la masa. Ceilalti doi electrolitici au +ul comun si se duce la un pin al mufei de conectare, -urile fiind legate la cate un pin al integratului. Tot la -urile conzilor sunt cele doua rezistente de 47k, a caror celalalt piciorus sunt unite si se duc la un alt pin al integratului.

5 VFD-ul are 11+11 pini.

6 Cei doi condensatori mici formeaza un "divizor capacitiv" ?. cu cele doua condensatoare de 100nF, valoare lor fiind 270pF.

Edited by imreberes

Fostul proprietar a dezmembrat vreo 10 deckuri, nu mai stie din ce e. Am cautat schemele propuse, nu e nici uher nici teac.

La acest conector se pare ca terminatiile conectorului sunt urmatoarele:

1. IN semnal

2 NC

3. IN semnal

4 V+ posibil?

5. reset ? se duce doar la un singur pin al integratului

6. GND

7 NC

8 NC

9 heater

10 heater

Guest florin_cristian

ai rezolvat ceva cu vu-metrul acesta? am si eu unul. provine intr-adevar de la un mp d500 dar nu sunt in clar cu firma... daca te ajuta cu ceva: 

1 - alb

2 - nefolosit

3 - albastru

4 - rosu

5 - nefolosit

6 - negru

7 - nefolosit

8 - nefolosit

9 - verde

10 - verde

daca i-ai dat de cap spune-mi sa il folosesc si eu. dau eu berea :))