Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
vera

tratament lemnarie casa

Recommended Posts

Va salut

Vreau sa tratez toata lemnaria din pod contra cari, ciuperci, mucegaiuri si sa fac ignifugarea.

Am cateva nelamuriri:

1-am gasit tytan 4f (care este f scump) si care este garantat 4 ani. Dupa ac. termen ce fac, demontez casa si o tratez din nou?

2-am inteles ca ac. substanta se gaseste si sub forma de sare (mai ieftina). Daca stie cineva de unde o pot procura?

3-exista si alte metode (substante) de tratament mai bune (durata mai mare, pret, etc.)?

Va multumesc.

Paste fericit!

Edited by vera

Eu am folosit pentru usi interioare, facute la tamplar, mai de demult, peste 10 ani, lazura si lac. Lazura e cea care coloreaza si se da prima, protectie si la ultraviolete si la carii, apoi astupata cu 2 maini de lac transparent. Lazura e relativ ieftina, e ca grundul pentru metal. Se absoarbe in fibra. lacul se intareste peste si nu permite apei sa umfle lemnul daca e dat cum trebuie.

Am rezolvat problema. Am gasit o firma care imi vinde o substanta (cu certificat de garantie, etc.) la 5lei/l, pret convenabil (fata de altele).

Nu am inteles ce fac dupa expirarea termenului de valabilitate al tratamentului (demontez casa din 5 in 5 ani, ca sa fac alt tratament sau Dumnezeu cu mila) .

Orice lac rezistent la UV poate fi folosit, cu exceptia protectiei la foc. Dupa "termenul de grantie", mai dai un strat, no problem.

O solutie foarte buna, din pacate nu stiu daca se mai gaseste si cit de scumpa e, este asa numita popular "vaserglas" (apa de sticla, silicat de sodiu, dupa denumirea academica) folosita de vechii timplari, exact in aceste scopuri. Lemnul tratat nu mai este atacat de cari, mucegai si ...foc.

Pe de alta parte, carii nu se fac din nimic. Deci, lemnul trebuie sa fie contaminat din joagar sau depozit. Si asta se vede, asa ca il refuzi. In pod, in mod normal, trebuie sa existe ventilatie, deci riscul de mucegai e practic inexistent. Un pot care e umed, nu e bine construit! De foc te aperi cu o instalatie electrica corect facuta si cu un cos de fum facut dupa legile antifoc: distanta si izolator eficient.

A face ceva (casa) in Romania, este o adevarata aventura. Daca stiam ce ma asteapta, ma lipseam.

Capitolul n-ignifugarea:

a-luat legatura cu diferite firme, preturi astronomice, plata transport, bidoane si ce mai vor muschii lor;

b-in disperare de cauza, am cerut parerea voastra;

c-m-am hotarat sa fac ignifugarea cu apa de sticla, pret 2-2,34 lei/l. Cand fac comanda imi cer sume mult mai mari+transport+bidoane, motivand ca pretul este de acum 3-4 ani (au uitat sa-l reactualizeze);

d-intr-un tarziu, gasesc o firma de la care cumpar Ignis AP, cu 5 lei/l, cu transport si bidoane incluse.

Capitolul n=1-finisaj interior;

Nu vreau sa ma gandesc la ce ma mai asteapta, ca ma arunc de la etaj (acum locuiesc la 8).

De curiozitate, lemnul ala ignifugat mai ia foc ? Asa pe incercatelea. Cred ca doar intarzie aprinderea. A face un pod ignifugat mi se pare inutil. Daca se aprinde ceva mai jos, oricum caldura cea mai mare va urca in pod.

Intarzie aprinderea,sau nu arde cu flacara (depinde de felul ingifugarii) si protejeaza, un anume timp,fata de anumite incidente/surse ce pot crea un incendiu. Timpul de intarziere este necesar interventiei pompierilor,reducand valoarea pagubelor dar si propagarea catre alte locuinte.

Un acoperis in flacari poate cauza pagube colaterale destul de serioase,fiind foc deschis la o oarecare inaltime.

Edited by alinstegaru

Din ce am citit, am inteles ca:

1-substanta ignifuga patrunde in lemn aprox. 2mm, unde blocheza OH;

2-impiedica uscarea lemnului;

Ce efect au cele mentionate mai sus, greu de estimat numeric (secunde, temperatura, etc.), cel putin pt. mine.

3-ignifugarea si tratamentul anticari, se pot face si cu apa de sticla;

4-cica strabunii, faceau ac. tratamente cu var (oare este adevarat, ce eficacitate are?).

Cred ca se pastreaza secretul ac. tratamente, pt. a se vinde niste substante (cat de eficiente sunt?) la preturi f mari.

Edited by vera

Am avut garduri varuite, multe au putrezit la baza. Nu stiu cat de eficient e varul, poate nu a fost aplicat de la inceput, poate nu a fost in concentratia care trebuie. Cred ca tine un pic si de esenta lemnului. Daca e un lemn de esenta moale tot va absorbi apa si va face carii si putregai. Alt lucru care se aplica cu mai mult succes la lemnul care nu e de expus sa fie frumos, uleiul ars de motor. Nu are aspect curat si nici nu se prea usuca dar lemnul rezista. pe un gard mai in fundul gradinii merge. Se aplica prin pensulare. Daca e bine dat, nici ploaia nu mai sta pe garduri.