Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

problema ruter cnc 2030 chinezesc


Postări Recomandate

salut

era pe 2000 toate axele

am modificat toate axele 200 400 800 1600 3200

la 3200 se misca parerea mea cel mai bine .y la o miscare de +5.000 pe ceasul axe y din mach3 axa y se deplaseaza in spate aproximativ 2 mm

cind era pe 2000 si acum cind este pe 3200 nu merge in manual din jag sau sageti

in manual mergea doar cind vrea el

 

mersii

 

Config - Motor Tuning

Modifici numarul de pasi pe rotatie multiplu de 200 exemplu 200,400,800,1600,3200. Vezi care din ele corespunde.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ceasul mach3 trebuie sa corespunda cu distanta parcursa. Acum trebuie sa gasesti valoarea corecta, fara manual sa sti exact ce microstepping ai activat trebuie sa o masori. La +5 trebuie sa se duca capul de frezare spre spate 5mm comparativ cu piesa.

 

Capul de frezare comparativ cu piesa trebuie sa se miste:

X: - spre stanga, + spre dreapta

Y: - spre fata, + spre spate

Z: - in jos, + in sus.

 

Stai cu ochii pe motoare, vezi sa nu se incinga prea tare in mers. Daca sunt fierbinti nu e bine.

Nu iti pune mari sperante in partea electronica, tb6560 e recunoscut pentru problemele creeate, o sa vezi pe parcurs.

Eu as reface partea electronica cu o sursa la 35-40v, drv8825 si o placa optocuploare.

 

PS: 3200 nu este limita, poti sa urci mai sus pana unde corespunde valoarea din mach3 cu distanta deplasata.

Editat de dany_cta
Link spre comentariu

Poti face calibrarea pe fiecare axa in parte din Settings -> Set Steps per Unit:

 

kb3hc3.jpg

 

2zqwjmw.jpg

 

 

LE: Atentie: DRV8825 pierde pasi daca il lasi in Mixed Decay asa cum sunt configurate default placutele cumparate de pe ebay sau de altundeva. Trebuie setat in Fast Decay.

Editat de mars01
Link spre comentariu

Sau se pot face din fisierul original mai multe fisiere de cate aprox 500 linii. Cand se termina un fisier se incarca si se ruleaza urmatorul. Si tot asa. Evident trebuie avut grija si partitionarea facuta corect, fara a intrerupe operatii critice.

 

Editarea se poate face cu un simplu editor text cum ar fi Notepad, sau mai bine, Notepad++.

Editat de mars01
Link spre comentariu

 

LE: Atentie: DRV8825 pierde pasi daca il lasi in Mixed Decay asa cum sunt configurate default placutele cumparate de pe ebay sau de altundeva. Trebuie setat in Fast Decay.

Ai incercat personal? merge?poti spune cum ai facut?

intreb pentru ca vad ca pe net sant mai multe metode si nu stiu pe care sa o aleg.

Link spre comentariu

salut

 

ma puteti ajuta cu un soft pentru a putea lucra cu cnc vreau sa fac gravura in lemn ex:flori animale

de unde pot cumpara o licenta mach3 si artcam sau alt soft mai rezonabil

 

Fusion360 e gratuit pentru hobby si productie sub 100.000e/an, trebuie doar sa te inregistrezi la ei. E un monstru de software, facut de Autodesk (Autocad) care se bate de la egal la egal cu solidworks, mult peste toate "cam"-urile astea mici.

Legat de mach3, multi se descurca cu grbl pe usb care iar este gratuit. Trebuie doar sa iti faci un modul grbl dar te costa sub 50lei componentele sau chiar gata facut.

 

Ai incercat personal? merge?poti spune cum ai facut?

intreb pentru ca vad ca pe net sant mai multe metode si nu stiu pe care sa o aleg.

 

Trebuie sa pui un fir intre un pin si un picior la integrat, e treaba simpla. Eu cand am avut probleme am facut-o dar nu mi-a rezolvat problema, problema era in alta parte. Am folosit si fara modificarea aia si mi-a mers ok.

Editat de dany_cta
Link spre comentariu

Ai incercat personal? merge?poti spune cum ai facut?

intreb pentru ca vad ca pe net sant mai multe metode si nu stiu pe care sa o aleg.

 

Da, am un driver cu 3 canale facut cu DRV8825. A trecut ceva timp de cand am facut modificarile dar din amintiri pot spune ca inainte de a lipi micul radiator pe chip (cat si o bucata de tabla de cupru pe bottom layer pentru racire aditionala) am legat un pin (parca pinul 19) al IC-ului la 5V.

 

Rezultatul a fost ca motoarele acum "canta" :) dar nu pierd pasi.

Editat de mars01
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
daca vrei mach3 spart sa imi dai de stire ca sa ti-l trimit pe mail....si cine mai are nevoie .... si eu l-am primit.. asa ca il dau mai departe sa circule...
.....................
calculul asta vine de la faptul ca motorul are 200 de pasi
surubul are 4 ture pe un milimetru, atentie ca ai surub 12x4 , e un surub cu 2 inceputuri... am reparat 3 aparate asemanatoare cu al tau si asa aveau suruburile.
( eu am schimbat suruburile la toate 3 aparatele cu 12x3 si am setat corespunzator... am pus 1/16 si aveam 1066 pasi / mm )
...................
mach 3 cere setat numar de pasi per mm.
acolo la motor tuning
se alege axa x, y, z, A
si in stanga jos zice parametrul asta
langa el mai e un parametru - velocity
ala sa fie cam 0,1sec.
.............
se salveaza dupa modificarea fiecarei axe
din china in general vine setat in 1/8

...................

200 / 4 = 50 full step

50 1/1

100 1/2
200 1/4
400 1/8
800 1/16
..................
.........................

De asemenea driverul tau cel mai sigur va avea nevoie de ceva customizari electronice.

filtrare de 100nF ceramici pe optocuploare, pe sursa de 24V, pe sursa de 5V, de asemenea cele 8 diode pe iesirea fiecarui circuit Tb6560.

..................

Cu un osciloscop te lamuresti singur despre ce e vorba....

https://goo.gl/photos/HUKSFNuQXXS6hi1u6

....................

modificari la tb6560 - https://goo.gl/photos/djKe7JefbqpYhK247

.................

la tb 6600 mai sunt si alte aspecte legate se sursa interna... adica trebuie sa scoti acele LED-uri , sa pui filtrare suplimentara pe referinta interna ca sa ai control corect al curentului pe faze.

https://goo.gl/photos/gvvADHHJGn7YDhG19

..................

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări