Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Vlad 797

Boxe Meloman

Recommended Posts

Intr_adevar greu de găsit niște incinte meloman cu difuzoare cum au ieșit din Baicului. 

Apoi se pune problema si cum au fost explorate si in ce condiții au fost depozitate. 

La vinzare se găsesc numai rebobinate si cu gauri in incinte, si se cere si o căruță de bani. 

Eu am cautat aproape 5 ani sa găsesc unele ok.... 

Exploatate, mea culpa

Acum 20 ore, Sharky a spus:

De aia spun, cauza pierduta. Nu e mare lucru sa gasesti un echivalent modern. La fel nu va fi, vor fi cu plusuri si minusuri.

Si eu tare incantat eram de ele cand eram mic, dar treaba merge inainte.

Si care ar fi echivalentul? (din ce tin minte, difuzorul orientat  cu conul in jos, nu isi mai respecta excursia datorita greutatii conului si a bobinei) 

Edited by q_acdc

Cauti si vezi. Kef coaxiale au un sunet decent la bani putini. Le combini cu un subwoofer bun pe compresie si ai ceva mai bun ca melomanu. Un exemplu.

Dar la cate boxe exista in ziua de azi, cel mai bine asculti si cumperi ce iti place.

In nici un caz nu te cramponezi sau dai o tona de bani pe niste boxe trecute.

Acum 4 ore, Sharky a spus:

Cauti si vezi. Kef coaxiale au un sunet decent la bani putini. Le combini cu un subwoofer bun pe compresie si ai ceva mai bun ca melomanu. Un exemplu.

Dar la cate boxe exista in ziua de azi, cel mai bine asculti si cumperi ce iti place.

In nici un caz nu te cramponezi sau dai o tona de bani pe niste boxe trecute.

Colegu, stai asa ca nu_i asa... 

Discuția era despre boxe, nu subwoofere... 

Incintele meloman nu sunt nicipedeparte niște boxe extra, wau 

Dar părerea mea, dacă au toate difuzoarele in parametri, de fabrica, bineînțeles si cu uzura timpului, 

Niște boxe actuale sa sune ca meloman costa destul de mult. Ca acestea:15864049773778464674310988263422.thumb.jpg.7269751ff14008738bf971b816b7b382.jpg

Acum 7 ore, Sharky a spus:

Era vb de niste boxe noi, la un pret decent si sunet decent.

Am zis ca trebuie sa pui subwoofer pt ca n-ai cum compara basu de meloman cu basu de la niste coaxiale kef de 6".

Evident ca ai de platit in plus, dar ai un sunet mai bun si un produs nou, nu copt de acu 40 ani.

Da... 

Poate sunt unii care apreciază mai mult niște incinte coapte romanesti de colectie  Decit niste chinezarii montate pe vapor. 

...... 

Am desfăcut ceva difuri chiar și de incinte romanesti,la înaltele de meloman am găsit sirma bobinata tip ,fagure,mai subțire și mai putina, la cel de joase carcasa bobinei lipita mai sus centrul bobinajului nu intersecta câmpul mag, iar doua difuri de medii nu reproducere la fel închise în propriile incinte de plastic,aceste difuzoare NU au avut intervenții sau deformări ,socuri,referitor la diful de medii nu este același cu cele de 8va octogonale cu suspensia întoarsă,cel de meloman nu mai are garnitura de prespan pe margine nici capacelu de Cu pe piesa polara pt banda larga iar bobinajul este pe carcasa de Al,cu toate acestea am recondiționat doua incinte cu tot ce înseamnă chituire incinte șlefuire vopsire dublat placa de ci pe care se afla filtrele (erau rupte în zona gaurilor de prindere în cutie)cu sticlotextolit subțire dar rezistent, au fost întreținute prost au costat 150ron dar cu răbdare sunt mulțumit cum au ieșit sunt ale noastre romanesti merita putina atenție!