Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Vlad 797

Boxe Meloman

Recommended Posts

Detin o pereche de astfel de boxe Meloman hi fi 80 VA si  4 ohmi, Anul trecut am investit niste banuti in reconditionare ,Difuzoarele sunt cele originale insa filtrele le am reconstruit in totalitate cu bobime cu sarma mai groasa ,condensatori speciali audio nepolarizati si rezistori audio de 10w.Bobinele au fost masurate pe o punte LCR de precizie conform schemei originale .Toata distractia m a costat vreo 1000 de roni dar nu imi pare deloc rau ,

.rezultatele vorbesc de la sine ,Nu as vinde boxele ptr nimic in lume. Mentionez ca boxele sunt folosite cu o statie QUAD 405 varianta modernizata de 2x 80w .

salut,

detin si eu 2 boxe Meloman cumparate prin 93-95 dintr-o "Consignatia" de pe str. Kovaci.

Incerc sa renovez exteriorul prin slefuire atenta si lipirea unui placaj subtire de 2mm din mesteacan, care se gaseste la Holver. Probabil vor fi revopsite negru mat.

Difuzoarele sunt intacte si originale, inclusiv inaltele.

As vrea sa refac filtrele si am nevoie de ajutor... adica o schema electronica ar fi buna... pentru ca cea de mai sus nu se mai deschide in link-ul atasat. Bobina L1 este deteriorata putin, sper sa o pot reface ( emailul este intact ) pe bobinaj, dar este rupt plasticul.

Daca imi puteti recomanda unde gasesc condensatori ok la un pret decent, astept opinii, chiar si in privat.

Edited by Adistul

La un moment dat

De țineam și o pereche se sony ss g5, cu difuzoare originale. 

La o comparație directa melomanele nu erau cu nimic mai prejos, ba pot sa spun ca erau superioare la bas. Soni excela pe partea de inalte... 

Părerea mea, trebuia sa nimeresti o pereche de meloman cu difuzoare făcute in schimbul 1 de muncitori, acum e si mai greu datorita vechimii si depinde de cine au fost folosite

Daca difuzoarele de bass n-au fost umblate deloc iar cutiile si-au pastrat etanseitatea si volumul intern (nu s-a adaugat/scos ceva), boxele sint perfecte ca-n prima zi, ba chiar "rodate" difuzoarele. Dar, greu de gasit boxe "neprihanite".