Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sursa de server 1600W - diminuare zgomot


Postări Recomandate

Stimati domni,

 

In timp ce vindeam sursele astea de 1600W, un client m-a intrebat daca pot sa ii fac una ceva mai silentioasa.

 

https://postimg.cc/image/c7r2h7ctd/

https://postimg.org/image/spggeej7r/

 

Sursele cand stateau in server nu era o problema zgomotul fiind in datacenter unde oricum e haos.

In plus de asta, ele au doua ventilatoare unul in fiecare capat pentru ca se ocupau si de trimiterea fluxului de aer printre HDD-uri. Si era placa serverului care avea grija reglarii turatiei ventilatoarelor ma gandesc...

 

Asadar, m-am gandit sa fac in asa fel incat sa diminuez rotatia ventilatoarelor sau sa le inlocuiesc cu altele mai silentioase.

 

Va rog ajutati-ma cu ceva idei:

 

1. diminuare turatie; asta ma gandesc ca ar trebui facuta cumva cu potentiometre reglabile dar totusi dependent si de temperatura interioara a sursei sa nu mi se arda sursa cu ventilatoarele date manual la sfert.

2. folosirea altor ventilatoare mai silent; de unde as putea sa cumpar ventilatoare mai silent pe dimensiunile din poze?

 

Stima!

Seb

Link spre comentariu

Recomanda acelui client sa isi puna niste vata in urechi atunci cand trece pe langa sursa respectiva. Totusi, sunt convins ca sotia acestuia are ceva de comentat, in problema zgomotului

Producatorul a calculat debitul de aer si a montat ventilatoarele necesare.

Depinde si de incarcarea acelei surse. Nu ai spus nimic de incarcare acesteia.

Daca nu este incarcata semnificativ, se poate renunta la un ventilator.

Editat de PINTI
Link spre comentariu

:)

nu stiu ce sa zic, aici... vata in urechi, sotia sensibila nu ma privesc pe mine treburile astea.

eu ma gandeam sa montez un potentiometru pentru ventilatoare sau sa il elimin pe unul dintre ele deconectandu-l.

interesant ar fi sa atasez si un senzor de temperatura cu un display mic sa raporteze mereu cat de incinsa e sursa inauntru si daca e nevoie sa mai dea drumu la turatie putin pana suporta zgomotul.

 

stima!

seb

Link spre comentariu

Cum a spus si colegul @PINTI "Producatorul a calculat debitul de aer si a montat ventilatoarele necesare".

Eu vad 2 variante:

1-lasi ventilatoarele originale si le comanzi turatia functie de temperatura (un banal 317 si un termistor, daca I<1-1,2A);

2-cauti prin comert ventilatoare silentioase, care sa vehiculeze ac. volum de aer (nu stiu daca gasesti, totusi incearca).

Daca sursa este incarcata la 50% din sarcina nominala, sigur volumul de aer este mai mic-cu cat, nu se stie. Trebuie sa faci cercetare, sa determini vol. de aer si sa cumperi ventilatoarele potrivite. In ac. caz este necesara o protectie la supratemperatura, care sa deconecteze sursa, in cazul in care s-a depasit temperatura limita (incarcarea de 50%).

Link spre comentariu

Sursa ar trebui sa fie controlata prin pinii ei, cand primeste semnal (low sau high) pe un pin se linisteste, altfel merge pe avarie cu ventilatoarele la maxim. Am folosit si eu niste surse de servere si asa erau.

Daca vrea liniste perfecta si putere mare - racire cu apa, pompa mica de acvariu si radiator de masina de incalzit in interior sau de motocicleta, racitoare cu apa prin ele si un mic ventilator totusi pentru celelalte componente. Capacitatea de racire cu apa e incredibila si extrem de silentioasa, la mine doar harddisk-urile vechi (nu ssd-ul) se mai aud.

Link spre comentariu

Sursa ar trebui sa fie controlata prin pinii ei, cand primeste semnal (low sau high) pe un pin se linisteste, altfel merge pe avarie cu ventilatoarele la maxim. Am folosit si eu niste surse de servere si asa erau.

Daca vrea liniste perfecta si putere mare - racire cu apa, pompa mica de acvariu si radiator de masina de incalzit in interior sau de motocicleta, racitoare cu apa prin ele si un mic ventilator totusi pentru celelalte componente. Capacitatea de racire cu apa e incredibila si extrem de silentioasa, la mine doar harddisk-urile vechi (nu ssd-ul) se mai aud.

salut,

ar fi bine sa fie cum zici tu cu pin de control turatie ventilatoare.

o sa incerc sa gasesc o detaliere a pinilor de comanda nu doar a celor de tensiune.

stima!

seb

cine se baga sa ma ajute cu executia acestei modificari? platesc!

stima!

seb

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări