Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Lg 37lg6000


Vizitator dani502017

Postări Recomandate

Vizitator dani502017

Salutare,am acest tv cu urmatoarea problema,contrastul este slab iar pe lateralele displayului cand e pe alb se vede mai intunecat semn ca tuburile sunt inegrite si pe mijloc cred ca sunt rozalii Vreau daca tot il desfac sa inlocuiesc tuburile cu leduri ,rog colegii care au mai facut aceasta modificare sa imi spuna ce leduri a folosit ,nu sunt interesat de tutoriale de pe youtube ,le-am vizionat deja sunt interesat doar de tipul de banda led folosit restul ma descurc.

Va multumesc anticipat!!!

Link spre comentariu

Si cum sa fie benzile dispuse?. In spatele ecranului sau pe laterale? Pe laterale va trebuie un plastic gros pentru dispersia luminii. In spatele ecranului este mai usor de modificat. Cu alimentarea cum faceti?. Schimbati tot inverterul?. Un magazin unde au multe modele de benzi este chiar langa noi. Le puteti vedea si decide in cosecinta.

Link spre comentariu
Vizitator dani502017

Si cum sa fie benzile dispuse?. In spatele ecranului sau pe laterale? Pe laterale va trebuie un plastic gros pentru dispersia luminii. In spatele ecranului este mai usor de modificat. Cu alimentarea cum faceti?. Schimbati tot inverterul?. Un magazin unde au multe modele de benzi este chiar langa noi. Le puteti vedea si decide in cosecinta.

va fi in spatele ecranului,inverterul dispare voi alimenta cu sursa externa in functie de cate benzi de leduri voi folosi, ma intereseaza ca led cum sa fie alb rece sau cald ca benzi am vazut cu 60leduri pe metru 12v ,4,8w /m

Link spre comentariu
Vizitator dani502017

Pai eu ma gandeam ca puneti benzi-barete originale, pentru televizoare, cu dispersoare din plastic pe ele nu din cele vandute la metru. Oricum, trebuie sa aiba lumina rece (ca la neon).

da,ar fi mai simplu dar mai scump,eu va trebui sa pun tot atatea benzi de leduri cate tuburi sant,ma intreb daca pun cu dispersoare tot atatea pun?

cu siguranta sunt peste 10 tuburi,nu stiu cca nu am desfacut inca tv-ul

Link spre comentariu

Ne uitam si noi pe net si aflam cate a pus producatorul la un tv cu diagonala X. O banda cu 11 leduri costa, la magazinul pomenit, 50 de lei. Iese cam scump. Pretul pentru un neon, tot acolo, este in jur de 12 lei. Are si benzi care se pun pe laterala. Daca doriti facem o vizita acolo si studiem la fata locului in functie de ce gasim.

Link spre comentariu
Vizitator dani502017

Ne uitam si noi pe net si aflam cate a pus producatorul la un tv cu diagonala X. O banda cu 11 leduri costa, la magazinul pomenit, 50 de lei. Iese cam scump. Pretul pentru un neon, tot acolo, este in jur de 12 lei. Are si benzi care se pun pe laterala. Daca doriti facem o vizita acolo si studiem la fata locului in functie de ce gasim.

trebuie tinut cont de dimensiunea displayului .pana la urma sa vad daca e 12 lei un tub si pt modelul meu voi lua tuburi,ies mai ieftin ,eu am vazut modificari cu benzi de leduri 12v si vroiam sa stiu daca cineva de pe aici a facut asta si cum se vede ca backlight ,

Am vazut pareri diferite legat de lumina rece sau calda.si eu am zis ca alba rece ca neonul,nu am inteles de ce unii zic ca e mai buna calda

Ne uitam si noi pe net si aflam cate a pus producatorul la un tv cu diagonala X. O banda cu 11 leduri costa, la magazinul pomenit, 50 de lei. Iese cam scump. Pretul pentru un neon, tot acolo, este in jur de 12 lei. Are si benzi care se pun pe laterala. Daca doriti facem o vizita acolo si studiem la fata locului in functie de ce gasim.

da cred ca dupa paste il demontez sa vad cate tuburi are si sa vad solutia cea mai ieftina,il am de 8 ani si nu am avut probleme cu el pana acum cu backlightul,nici nu a fost desfacut ,dupa cum se vede nimic nu e vesnic!!!!

Editat de dani502017
Link spre comentariu
Vizitator dani502017

Va astept sa....mergem in vizita. Este la Drumul Sarii capatul spre Ghencea.

stiu,sunt deja client chiar vineri am fost in vizita

inlocuiti lampile e mai bine si de durata,daca vre-ti sa experimentati pentru dv,atunci alta treaba,nu de alta e munca multa si nu prea iese chiar cum vrei

Merci Iuliane ,cred ca voi pune lampi ,au tinut 8ani,e pt mine si de ceva vreme au slabit tuburile dar stii cum e cu croitorul si cizmarul? pentru noi nu prea avem timp.

iar cu ledurile vroiam sa experimentez pe al meu sa vad ce iese

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări