Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
DiCK

Sugestie procesor

Recommended Posts

Buna ziua,

Am o placa de baza cu soket 775 si 2 procesoare si nu ma pot hotari pe care sa il pun pe placa de baza, care este mai performant.

Este vorba despre

Pentium D 930--- '05/4mb L2/3ghz/800

Pentium E5200--- '08/2mb L2/2.5ghz/800

Stiu ca o sa ziceti pune D 930 pentru ca dupa specificatii e mai performant, pe de alta parte ma gandesc ca E5200 e model mai nou si poate o tehnologie mai noua si poate acesta mai performant.

Celor mai experimentati ca mine in domeniul hardware It le cer un sfat.

Multumesc anticipat,

Numai bine!

Le-am avut pe ambele, as ramine pe 930, frecventa si cache mai mari decit 5200, chiar daca 930 este mai fierbintel si nu stie SSE3.

Edited by Guest

Pana si un E2160 la 1.8Ghz e mai rapid decat un pentiumD930(care e defapt un pentium4 dublat).Un E5200 face ture pe langa arhitectura aia,si asta in orice.Nu se pot compara,diferenta e prea mare.

Daca vrei neaparat sa fie frecventa mai mare,ramai la pentium D,te va ajuta sa vezi acolo pe ecran o cifra mai mare :rade:.

Edited by Den

Eh, la asta ma gandeam si eu, dar nu eram sigur din cifre D930 pare mai bun, dar fiind mai vechi este depasit.

O alta intrebare, pe E 5200 si 4Gb ram merge win 10 sau trebe sa raman la win 7?

Multumesc pentru raspunsuri,

Numa bine!

Diferenta de la 65W la 90W nu este numai de " un pic mai fierbintel".

Am avut cel mai mic procesor D805 si puteam coace cartofi pe el - foloseam un cooler cu heatpipe-uri nu cel stoc care statea aproape de maxim tot timpul.

La toate celelalte de dupa, care sint de 65W, ventilatorul aceluias cooler sta la turatie minima in idle si la incarcare maxima deabia se mai tureaza un pic.

Deci din punct de vedere de putere disipata si randament procesoarele D sint la pamint.

Din punc de vedere al arhitecturii procesoarele mai noi din seria E sint net superioare in majoritatea cazurilor chiar la frecvente semnificativ mai mici, numai in caz de calcule matematice pure s-ar putea sa ajute frecventa superioara a procesorului D.

Nu am WIN 10 deci nu stiu.