Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
nickrvl

Rulmenti....

Recommended Posts

Am si eu o jucarie in lucru si ma "cramponez" de rulmentii liniari...., folosesc ghidaje de 12mm cu talpa si am mari probleme cu rulmentii tip "U", am o plasa de rulmenti si toti sant 0, nuli si neaveniti....

Cea mai mare problema o am la axa Z unde am desfacut-o cred ca de peste 10 ori, am devenit expert ca la formula 1 asa o demontez..., toti rulmentii pe care-i am au jocuri, jocuri serioase nu doar asa ca mi se pare, au doua suruburi din care am incercat sa-i reglez (sper ca pentru asta sant acele suruburi) dar fara succes asa ca intreb:

- exista firma/model de astfel de rulmenti pe care sa-i pot cumpara fara griji? adica sa-si faca pur si simplu treaba....

Ghidajele sant in cote.....

Problema asta o am in general cu toti acesti rulmenti "U", chiar si pe celelalte axe au joc dar am reusit cumva sa compensez dar la axa Y se simte cel mai pronuntat deoarece sant si cotele intre ei mai mici, jocul astfel se simte mai "bine".

Speram sa-mi recomandati voi un distribuitor serios cu marfa de calitate. Am incercat si cu ceva distribuitori SKF dar nu ma baga nimeni in seama....

Incearca la tech-on.Eu fac destul de des comenzi la ei pae partea de hidraulica,pneumatica si sunt foarte promti.

Au sigur si sisteme de deplasare liniara dar nu am avut timp sa ma uit in catalog sa caut rulmenti deschisi.

Eventual daca vrei ma interesez si fac rost de nr de tel al agentului de vanzari pe partea asta de ghidaje si rulmenti.

Credeam ca doar eu nimeresc rulmenti liniari deschisi de proasta calitate . Neam , nu o sa aibe aceeasi precizie si calitate ,cu sinele profilate. Mai bine mai pui ceva in plus si te orientezi spre Hiwin facute in China ,,mult mai bune decat caricaturile astea .

Vobim de niste rulmenti liniari si U adica cei deschisi da ? La skf nu prea au de-astia decat poate la comanda dar te blochezi pana acolo, si preturile sunt ... imposibile.

La 12mm o sa aiba mereu joc pentru ca are doar 3 canale, practic e un rulment normal inchis care a fost taiat si scos un canal, si cele doua opuse sunt direct opuse, nu sunt putin mai jos ca sa cuprinda bine axul.

Nu stiu exact cum sa explic, pun un desen.

Solutia este sa ii montezi pe cei alaturati cu sensul opus astfel incat sa forteze in ei putin si sa nu scape utilajul "in sus", dar este doar o solutie de compromis care se bazeaza pe rigiditatea totala a utilajului.

W43L5ur.jpg

Edited by dany_cta

Multumesc tuturor pentru implicare. Inteleg ca prea performanti nu sant acesti rulmenti dar totusi diferenta intre ei e de mm, efectiv trebuie alesi din cateva zeci sa gasesc 4 buni....

Bobinatorul mi-a recomandat ceva, la aceia vad ceva lagare prin alunecare asemanatori cu rulmentii cu bile, acele lagare sar preta pentru axa mea Z?

Oricum m-am cam desumflat cu acesti rulmenti, cred ca tot gidajele liniare sant solutia....

Edited by nickrvl

Sa inlocuiesti rulmentul cu bucsa de bronz este o idee foarte buna. Inlocuiesti doar partea interioara asa cum ti-am aratat in poza, rulmentul nu carcasa. Faci si inca doua gauri la capete pe lateral si pui surubele de reglaj fin.

Cand faci bucsa de bronz trebuie sa o faci cat mai perfecta, ca o teava, slefuita pe interior un ghidaj similar pana se pasuieste perfect apoi o tai ca sa intre peste sustinerea axelor.

E mult de munca dar ar trebui sa ai super precizie asa, contact real pe toata circumferinta nu doar in dreptul la 3 canale de bile.

Am urmarit tot topicul si vad ca sint colegi nemultumiti vizavi de rulmentii deschisi. Am vazut rulmenti liniari la masinile de mufat tevi din PVC si PP. Acei rulmenti alunecau pe niste coloane din otel, cromate. In cei aproximativ 10 ani cit am fost angajatul firmei,nu am vazut sa se defecteze nici un rulment,mai ales ca masinile respective lucrau non-stop 5 si uneori 6 zile pe saptamna 3 schimburi. Coloanele nu erau confectionate din cine stie ce otel de calitate,cel mult OLC45. Nu am vazut ca rulmentii sa-si fi facut joc radial in tot acel timp. Masinile au fost aduse din Italia,de la o firma care a schimbat utilajele cu altele noi. In concluzie; sint si rulmenti liniari de calitate. Probabil ca pretul nu este foarte mic dar nici foarte mare.

Apoi stiu ca sint si ghidaje cu role si bile recirculabile. Chiar si la noi in tara ,daca nu ma insel, la Blaj s-au fabricat astfel de ghidaje inainte de '89. Am avut masini de alezat si frezat care aveau ghidaje cu role recirculabile si piulite cu bile recirculabile la care se putea regla jocul axial.

L.E. M-am documentat pe goagale si am aflat ca Uzinrom Holding SRL produce ghidaje cu role recircurabile.

Edited by GEO 53 BN

Eu folosesc la munca patine cu ghidaje de la INA . Sunt foarte bune, dar pretul este prohibitiv.

Am incercat Hiwin, merg , sunt ok, dar nu au durata de viata la fel.

Este o firma in Iasi care aduce, de toate felurile la preturi bune ...

Dar ghidajele cu rulmenti liniari au ramas in urma, Folosesc si din astea, de la Bosch , dar la marimi nesimtite. Gen 240 mm coloana, asa ca nu pot sa va dau pareri pertinente.

Spor in a rezolva problema.

Eu mi-am schimbat rulmentii liniari deschisi (30mm) din carcase si nu am avut probleme. Am reglat din surubele carcaselor si a fost bine. Daca strangi prea tare se misca greu. Nerecomandat pentru ca se uzeaza rulmentul si ghidajul prematur.

Lme12uuop este si cu 3 si 4 randuri de bile. La 25 lei/buc gasesti cu 4 randuri .

Patine de la INA am luat si sunt fabricate si la noi. Sinele in schimb mi-au venit fabricate in Franta.

243j32q.jpg

Edited by snipson