Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Armonici in amplificatoare audio - de ce, cand si cum


Postări Recomandate

Una din concluziile materialului de mai sus:

 

"My point? IM distortion is the elephant on the dance floor.

Much of the time IM distortion simply forms a complex “noise floor” which masks musical detail. At lower levels, it takes the life out of the music and makes it uninteresting, even irritating. It isn't as noticeable with very simple music, but it stands out with orchestral material as if the instruments were covered by a veil."

 

Poate vad mai multi și încearca sa înțeleagă faptul ca nu se rezuma totul la thd și multe zerouri după virgula.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Ba da, multe se rezuma la THD si multe zerouri dupa virgula. Inclusiv IM depinde de nivelul de THD. Nu poti sa ai IM mic si THD mare. De fapt cu cat se creste in frecventa cu atat cei doi termeni sunt mai strans corelati intre ei. Care este puntea de legatura intre IM si THD-ul la frecvente inalte ? Slew-rate-ul si reactia negativa. Cu cat sunt mai mari cu atat IM-ul si THD-ul vor fi mai mici.

 

Clasa A nu are mare legatura aici. Singura grija este sa avem clasa B biasata corect.

Editat de RaimondAudio
Link spre comentariu

Pe aceleasi boxe MU-A200 suna mai neplacut. mai aproape de majoritatea amplificatoarelo pro pe care le-am testat..nu neaparat rau dar mai putin placut decat MU-A151.

200-le le pun clar intr-un sistem bi-amped pentru filme iar 151 pentru muzica.

Faptul că, ascultat pe un anume tip de boxe, un amplificator pare că sună mai bine decât altele, nu înseamnă neapărat că este mai bun decât celelalte ci doar că caracteristica neliniară de frecvență a acestuia compensează în mod fericit pe cea a incintelor (sau nu neapărat ci e doar percepția relativă în funcție de urechea sau preferințele celui ce ascultă)

Link spre comentariu

Nu , ala este un raspuns la misto .

Parerea mea .

Amplificatorul este foarte liniar , diferentele sunt in alta parte , dar trebuie analizata comportarea la semnal mic , la semnal mare , inclusiv functionarea tranzitorie .

Pentru a obtine anumiti parametri , au fost aplicate anumite tehnici care evita producerea unor distorsiuni deranjante sau regimuri tranzitorii care produc THD si IMD peste un anume standard , stabilit de producator .

In mod voit nu ofer cifre sau standarde , deoarece fiecare are propria lui viziune despre ce si cum .

Nu intentionez sa intru in polemica cu nimeni , nici sa vars din casa :) .

Editat de Victor
Link spre comentariu

Pana la aceste amp-uri am mai avut o asemenea revelatie pe un DENON PMA-700z care se apropia foarte mult de MU-A151 ca si sunet dar nu avea excursie in tensiune cat poate acest Sony si nici capabilitatiile de curent pe sarcini relativ mici.

Eu, totusi nu stiu ce ai vazut tu la Denon si Sony. Denon e doar ..show, iar Sony nu prea se intersecteaza cu HiEnd_ul. Din cate am vazut nu m-a impresionat nimic de la Denon sau Sony. La 13Kg..e doar o bomba de plastic..(asa zic nemtii ..plastikbombe).

Link spre comentariu

Nici pe departe nu vreau sa generez polemici, esta doar o constatare strict practica "urechiometrica" nu haudiofila.

Ambele ampuri sunt PRO audio. studio grade, deci teoretic facute cu foarte mult simt de raspundere. ciudat faptul ca cel simplu cu o topologie chiar banala imi place (subiectiv fiind aici) mai mult. Cel mai evoluat din punct de vedere electric este la nivel sus dar nu se muleaza pe asteptarile mele de aici si ciudatenia in fapt.

Din pacate nu prea am cu ce face analize FFT (ma gandeam sa folosesc placile de sunet PRO din dotarea mea) dar ma repet neavand acces la ceva scule de laborator pot sa vorbesc doar in baza unor aprecieri stric subiective fara dovezi masurabile.

Am postat schema in ideea ca cel care vrea sa cloneze ceva bun o poate face folosind o schema simpla fara jde mii de oglinzi de curent si complicatii de multe ori chiar inutile.

Pana la aceste amp-uri am mai avut o asemenea revelatie pe un DENON PMA-700z care se apropia foarte mult de MU-A151 ca si sunet dar nu avea excursie in tensiune cat poate acest Sony si nici capabilitatiile de curent pe sarcini relativ mici.

Off , esti virusat cu cultul gunoaielor promovate de marketingul mincinos ...

Oglinzile de curent si alte complicatii sunt bune spre exceptionale , dar doar acolo unde nu exista compromisuri tehnice care compromit acel proiect .

E mult de scris , nu merita .

Link spre comentariu

Sau mai bine nu te pronunti...pana nu le asculti.Poti spune despre orice ca este sau nu high end prin prisma experientei tale si cam atat...Cine te crede o face pe riscul propriu...E ca un fel demarturisire de credinta.Subiectivismul este de baza in atribuirea notiunii de high-end si cand parerea majoritatii este asemenatoare in privinta unui produs ,devine cumva legal sa spui ca un produs este high end...

Crezul audiofililor.

 

Daca ar fi sa ne referim la der_doktor, sint sigur ca el a asacultat destule ca sa-si formeze o parere.

Link spre comentariu

Eram..gata sa pun niste ..poze...dar ma abtin. IMHO, nu poti compara Accuphase, McIntosh, Onkyo (nu ma refer la chinezariile produse recent ci vechiturile alea de 30-70Kile), Krell, Wadia, Parasound, T&A,Technics SE-A7000 cu nici o bomba de 10-15Kile. Nu vorbesc din auzite sau ''de pe net''...spun asta pentru ca le-am avut la restaurat/reparat si performantele specificate in manualul service au fost exacte. Nu spun ca la proba pe incinte bune imediat realizezi ce inseamna ...high end. Si, app, nu sunt audiofil...sunt electronist. Uneori pretul unui aparat nu inseamna numai ...design, include si miile de ore de cercetare a 50 de ingineri pana se obtine un produs de clasa superioara.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări