Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
ASZ12

soft start

Recommended Posts

Pai condensatorul este cel care alimenteaza schema, prin reactanta sa capacitiva! ....rezistentele puse in paralel pe el contribuie foarte putin spre deloc la alimentarea schemei....ele au rolul de a descarca condensatorul la disparitia tensiunii retelei...

Rolul condensatorului C1 e esential. El preia diferenta dintre tensiunea de alimentare si cea necesara montajului. Rolul rezistentelor e secundar, pe ele se descarca condensatorul in lipsa tensiunii de alimentare. Valoarea R1+R2 e mult mai mare decat reactanta condensatorului la frecventa retelei.

Am postat aproape simultan cu flomar60 si se pare ca am scris acelasi lucru.

Niste calcule....reactanta capacitiva a condului -9650 ohmi ( frecventa 50Hz)...

....am neglijat caderea de tensiune pe diode....curentul prin rezistenta de 220 ohmi - 23mA...

....caderea de tensiune pe ea aprox 5V....

....puterea disipata ,aprox 0,13W in regim continuu....

Ce putere a avut rezistenta?

Posibil ca cei 0.4W sa fi fost pe o capsula din aia mini ( presupun rezistenta THT ), si ca rezolvarea a fost in fapt folosirea de rezistenta de 3W, pentru ca nu vad ce efect ar fi avut marirea celor 2 rezistente de 470k, oricum fara condul ala, curentul prin 220R ar fi fost infim cu cele 2 rezistente de 470k, iar disipatia prea mica sa merite mentionata.

corect,imi cer scuze ca nu am mentionat,rezistorul este...era de tipul THT capsula mini !

posibil daca maream doar puterea rezistorului care se ardea sa fi fost suficient !

Edited by ASZ12

Nu doar posibil, ci sigur 100%.

Puterea pe care o rezistenta o poate disipa e direct proportionala cu dimensiunile fizice, adica nu te lua numai dupa ce spune magazinul, mai foloseste-ti si intuitia, logica, informeaza-te despre dimensiunile capsulei, eu in cele mini n-as da mai mult de cateva zeci de mW ( dar probabil sunt subiectiv ).

PS: Era lipita pe o placa, sau era "in aer" si cu pinii lasati mai lungi?

era ,,in aer" cu pini lasati mai lungi deoarece testam montajul,o sa revin la valorile schemei dar modific valoarea puterii rezistorului de 220ohmi si am sa prezint rezultatele...

...in schema originala nu spunea nimic de rezistorul cu pricina cum ca ar fi de putere mai mare de aceea am respectat schema !

Edited by ASZ12

Banuiam eu ca asa este, si am intrebat deoarece nu-i acelasi lucru sa o lasi in aer cu pini lungi, cu a o lipi pe o placa, cu pini scurti si in contact direct cu acea placa, parte din caldura se transfera astfel catre placa ( pe principiul asta se bazeaza SMD-urile ). Probabil nu se specifica puterea acelei rezistente fie din motivul asta, fie ca poate se subantelegea ca va fi in capsula mai mare si mai populara, 2.5/6.8.

În momentul conectarii la retea, curentul prin R3 poate atinge o valoare de vârf de ca. 1,5A. De aceea se recomanda folosirea unor rezistoare zise neinflamabile. Asa ceva se foloseste adesea pe post de rezistor fuzibil si exact asta-i rolul lui R3.

Nu înlocuiti niciodata R1+R2 cu un singur rezistor. De regula rezistoarele sunt specificate pt o tensiune maxima de 250V si aici se depaseste acea valoare. Daca nu folositi valori egale pentru R1 si R2, verificati sa nu se depaseasca acesti 250V.

salut,revin c-am tarziu dar...asta este,am revenit la valorile din schema cu exceptia rezistorului de 220ohmi care l-am lasat de 3W si surpriza mi s-a ars R2 (care asa cum a spus si Marian sunt rezistori THT in miniatura R1 si R2) asa ca am inlocuit R1 si R2 cu doi rezistori de cate 1,2 Mohm si... functioneaza !

tensiunea intre cei doi rezistori de 1,2Mohm este de 117V ,intre cei doi rezistori de 1,2Mohm si cel de 220ohmi este de 35V iar la finalul rezistorului de 220ohmi si puntea redresoare am 30V,un pic c-am mult pentru releul de 24V dar functioneaza