Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
ion_vasile

Fisiere virusate

Recommended Posts

Multumesc Nico,

Creg ca acesta nu face decriptarea,asigura protectia la criptatare.

Multumesc F.Iordache,

Kaspersky-ul a curatat HDD-ul,dar nu a decriptat fisierele.

O sa mai caut.Am avut doi *Trojani* genericii.

Exista si ceva pentru decriptarea fisierelor...dar se gaseste doar cu banii, nu este free...

Daca sunt documente importante,atunci se merita ca sa dati bani pe acest mic program..dar daca sunt fisiere mai putin impotante...atunci nu se merita.

O zi minunata va doresc !!!

Edited by FLORIN IORDACHE

Asa il poti descarca si de pe DVD-urile ce se vand impreuna cu diverse reviste din domeniul IT (ex. revista Chip) dar eu am intrebat daca poate fi procurat gratis si legal pentru a fi folosit permanent.Eu l-am folosit pana acuma vreo 10 ani cand era gratis si a fost foarte bun dar dupa ce a trebuit sa-i cumpar licenta am renuntat caci pretul nu era chiar asa de mic.

Asa il poti descarca si de pe DVD-urile ce se vand impreuna cu diverse reviste din domeniul IT (ex. revista Chip) dar eu am intrebat daca poate fi procurat gratis si legal pentru a fi folosit permanent.Eu l-am folosit pana acuma vreo 10 ani cand era gratis si a fost foarte bun dar dupa ce a trebuit sa-i cumpar licenta am renuntat caci pretul nu era chiar asa de mic.

Kaspersky Internet Security Multi-Device European Edition, 1 Pc-u / Licenta 1 An = 103 ron .

Kaspersky Internet Security Multi-Device Eastern Europe Edition, 1 Pc-u / Licenta 15 luni = 108 ron.

Edited by FLORIN IORDACHE

Daca este vorba de fisiere criptate de ransomware, utilitare de decriptare gratuite se gasesc aici:

https://www.nomoreransom.org/decryption-tools.html

Daca nu se stie care ransomware a criptat fisierele, se poate identifica incarcand cateva fisiere aici:

https://www.nomoreransom.org/crypto-sheriff.php

Din pacate inca nu exista utilitar de decriptare pentru fiecare ransomware existent...

In link-ul de mai sus sunt in momentul de fata 37 de utilitare de decriptare (fiecare pentru alt ransomware), deci daca fisierele au fost criptate de un ransomware pentru care exista deja utilitar de decriptare, atunci sigur se gaseste acolo. Conteaza doar sa fie identificat corect ransomware-ul care a criptat fisierele (folosind Crypto Sheriff din al doilea link). Daca cumva inca nu exista utilitar de decriptare pentru ransomware-ul respectiv, atunci se mai poate verifica peste o saptamana pagina respectiva, periodic apar noi utilitare de decriptare.

Se pare ca nici unul nu este *compatibil* cu acest viermisor,care mi-a distrus circa 270 Gb documete.Ce nu o sa pot recupera niciodata,sunt cele cateva sute de fisiere HEX -toate salvate din LCD-uri in decursul anilor.

O sa urmaresc in continuare site-ul batranului KGB-ist. Inca o data *Va multumesc*.