Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Blocare acces calculator retea


Postări Recomandate

In primul rand ii rog pe cei care au tendinta sa imi spuna ca e ilegal,imoral,ingrasa si altele, lasati pe cei care se pricep sa raspunda daca vor.Problema e in felul urmator:un calculator(desktop) e conectat la o retea printr-un adaptor wireless usb.Apoi accesul este blocat dar nu la retea ci doar la internet,la retea se conecteaza.Am schimbat adaptorul,la fel.Ip-ul care ii este alocat nu este acelasi daca-l conectezi de mai multe ori.Am ras si sistemul de operare si am instalat altul si se comporta exact la fel.Are cineva idee ce si cum?Sigur nu e nici o lista a calculatoarelor care au voie sa se conecteze wireless la reteaua asta pentru ca atunci nu m-as putea conecta cu telefonul sau tableta.Cu ceva timp in urma s-au blocat cateva tablete si telefoane tot in reteaua asta dar erau blocate dupa mac si nu se mai conectau deloc,acum habar n-am ce ar putea fi.

Multumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Eu nu am inteles exact intrebarea... Deci este un calculator care este conectat prin WiFi, care are acces la retea dar nu are acces la internet. Deduc ca problema este ca nu are acces la internet si se banuieste ca accesul la internet este blocat? Titlul sugereaza ca se doreste blocarea accesului la retea.

 

Daca sistemul de operare a fost reinstalat si problema persista, atunci de obicei la router nu este ceva configurat corect / complet, ar trebui vazut de exemplu la DHCP si DNS ce setari sunt. Primul pas pentru gasirea problemei ar fi deschiderea unui Command Prompt pe calculator si acolo rularea comenzii "ipconfig /all". Informatiile afisate acolo ar putea da o idee despre cauza problemei.

Link spre comentariu

Deci e vorba de un desktop conectat printr-un stick wireless usb la o retea .In aceasta retea calculatorului i-a fost blocat accesul la internet,poate doar sa se conecteze la retea dar nu si la internet.Si nu,nu am acces la router.Intrebarea mea este urmatoarea:ce naiba a putut sa seteze ca sa nu mai aiba acces la internet?Am schimbat stikul,am schimbat sistemul de operare si nimic.Daca vin cu un telefon,tableta sau laptop pot sa ma conectez,cu asta nu.Deci dupa ce il recunoaste de nu ii da acces ?asta intrebam.

Editat de loleksibolek
Link spre comentariu

Nu gresesti .In cazul asta , posibil sa fi restrans pool-ul range-ului dhcp la minim .Verifica daca cu un alt device, orice, laptop, telefon ..etc dar care nu a mai accesat niciodata reteaua aia , merge sau nu . Daca nu merge , posibil sa fie ce am scris mai sus .

E o metoda de securitate simpla dar de multe ori mult mai eficienta decat sa criptezi reteaua .

 

PS- Daca ar fi prin proxi s-ar vedea imediat . In plus, proxi ar bloca si celelalte device-uri care spune ca in prezent merg.

Editat de ndor
Link spre comentariu

Daca sistemul de operare a fost reinstalat si problema persista, atunci de obicei la router nu este ceva configurat corect / complet, ar trebui vazut de exemplu la DHCP si DNS ce setari sunt. Primul pas pentru gasirea problemei ar fi deschiderea unui Command Prompt pe calculator si acolo rularea comenzii "ipconfig /all". Informatiile afisate acolo ar putea da o idee despre cauza problemei.

 

Ma pot conecta cu orice in afara de el.Si am acces la internet.Tot ce a fost conectat la reteaua asta intr-un anumit moment (cateva telefoane si asta)

a fost blocat,ceea ce nu a fost conectat merge.Ce naiba sa-i fac sa mearga,are cineva idee??

 

Daca nu ne ajuti, nu te putem ajuta. Ai primit deja raspunsul cu ce ar trebui sa faci in primul rand.

Link spre comentariu

Dany ct,am scris in primul post ca nu imi aloca acelasi ip cand ma conectez de mai multe ori.Asta o stiu din Cmd...E ceva anume ce ar trebui sa caut acolo?

 

Da, trebuie sa cauti sa vezi ce Default Gateway este setat si ce DNS-uri.

Era mai bine daca puteai sa pui o poza cu ce iti arata comanda: ipconfig /all

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări