Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

O problema de rastru la TV SAMSUNG


Postări Recomandate

Domnule Dan -a2 eu am masurat bine si uitati-va pe schema ,am masurat si pe pinii integratului 1,2 si 3 si sunt acele tensiuni de mai sus iar U video e masurat si am mentionat ( vedeti si dvs cum a spus domnul Florin Iordache e foarte rau ca nu se citeste din primele mesaje se citeste la jumatate sau deloc) de aceea nu putem sa fim ajutati cum trebue se pare ca scrim de doaua ori ce am scris in primele mesaje si fara ajutor de la dvs.

Domnilor va rog frumos sa cititi cu atentie ce am mentionat de la bun inceput despre tub , nuu am jungla si este un circuit multifunctional TDA 9351PS /N2/3I0754 si nu am rezerva.

Va multumesc .

Da asa este , i-mi cer scuze .> m-am uitat pe alta varianta de schema , totusi de ce nu puneti locatia la profil ?.>sigur va ajuta un coleg cu rescrierea memoriei , si nu cred ca va ia vreun ban !! > poate un suc sau o bere !!

Editat de dan-a2
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Domnule Dan -a2 eu am masurat bine si uitati-va pe schema ,am masurat si pe pinii integratului 1,2 si 3 si sunt acele tensiuni de mai sus iar U video e masurat si am mentionat ( vedeti si dvs cum a spus domnul Florin Iordache e foarte rau ca nu se citeste din primele mesaje se citeste la jumatate sau deloc) de aceea nu putem sa fim ajutati cum trebue se pare ca scrim de doaua ori ce am scris in primele mesaje si fara ajutor de la dvs.

Domnilor va rog frumos sa cititi cu atentie ce am mentionat de la bun inceput despre tub , nuu am jungla si este un circuit multifunctional TDA 9351PS /N2/3I0754 si nu am rezerva.

Va multumesc .

Pentru ati completa locatia dvs la profil-ul dvs..trebuie sa faceti urmatoarele chesti :

1 : Intrati la numele dvs..in parte de sus a forumului.

2 : Dati la My Profile.

3 : Dati la Edit my Profile.

4 : Dati in jos,in jos pagina pana dati de Locatie.

5 : Srieti localitatea dvs....Adica de unde sunteti....

6 : Iar pe urma apasati pe Save Changer.

Va doresc mult,mult succes !!!

Link spre comentariu
Vizitator dani502017

Da asa este , i-mi cer scuze .> m-am uitat pe alta varianta de schema , totusi de ce nu puneti locatia la profil ?.>sigur va ajuta un coleg cu rescrierea memoriei , si nu cred ca va ia vreun ban !! > poate un suc sau o bere !!

Si eu i-am zis acelasi lucru !!!!

Link spre comentariu

- da sunt niste dumpuri postate pe elforum de domnul Florin Iordache la pagina unde am postat problema TV - uluisi, restul discutam in M.p

Eu a-si zice daca nu s-ar supara colegul,sa va rescrie doua memorii cu urmatoare dump-uri...

 

Samsung cz-20v102t - Chassis KS1A - Cpu tda9351ps.n2.3i1308 - Eeprom 24c08 - Original.

 

SAMSUNG CZ-21A083N chassis KS1A.

 

Care se afla la postarea nr #3 de pe prima pagina .

Va multumesc foarte mult pentru intelegere !!!

Editat de FLORIN IORDACHE
Link spre comentariu

Intre timp am mai gasit inca un dump la mine pe stoc....

Asa ca a-si zice sa nu il mai rescrie pe acesta : SAMSUNG CZ-21A083N chassis KS1A si sa-l rescrie pe acestea doua.

 

 

Samsung cz-20v102t - Chassis KS1A - Cpu tda9351ps.n2.3i1308 - Eeprom 24c08 - Original.

SAMSUNG KS1A uPTDA9351PS-N2-3I1003 24C08.

 

Mii de scuze pentru ca va pun la traba,dar sper ca sa nu va suparati pe mine.

Dar totusi haideti sa-l ajutam si pe acest domn,Gigi...ca sa fie si dansul bucuros de paste. :reytre


O seara minunata sa aveti !!! Inca odata mii de scuze si nu in ultimul rand mii de multumiri !!!

SAMSUNG KS1A uPTDA9351PS-N2-3I1003 24C08.rar

Editat de FLORIN IORDACHE
Link spre comentariu

Domnul Florin a postat acest dump cu terminatiea mentiomata mai sus,dar nu se stie daca acest dump se pupa cu multifunctionalul TDA 9351/PS /N/3i0754 , si memoriea este A81DC ,e diferenta de treminatie ,rog frumos daca aveti un dump pentru multifunctional mentiont.

Editat de gigi56
Link spre comentariu

- da problema pe care a avut acest TV mentiomat a fost ciuperca de la fit cu gauri in cauciuc si esea curetul in caseta TV - ul in partea de sus ,si am schimbat ciuperca cu una buna si a functionat ore bune si apoi s-a intamplat cum am mentionat

Sa nu fie soclul cinescopului defect,deoarece tv a functionat in umezeala .

Programator de memorii 24Cxx https://www.google.es/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjM86OY_pLTAhVGDywKHVA-DAgQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.elektroda.pl%2Frtvforum%2Ftopic125314.html&psig=AFQjCNGNHdX0gIVdyOcLN023csR7tRDOkg&ust=1491676432279703

Editat de Andrei Tabacaru
Link spre comentariu

V-am mai gasit inca doua dump-uri...si care sunt ultimile pentru ca numai am nici unu...

Imi pare fff rau ca nu am dump-ul original,original al tv-ului,adica cu acelasi procesor : TDA 9351/PS /N/3I0754...

Dar oricum din atatea dump-uri sa nu se potriveasca vreunul si la tv-ul dvs....care are terminatia la procesor : I0754 .

 

Doamne ajuta !!! Sa auzim numai de bine !!!

Samsung CZ-21H12T Chasis KS1A TDA9351PS-N2-3-0457.rar

Samsung CZ-21F12ZSR chassis KS1A proc TDA9381PS-N2-3-0458 CA8223.rar

Link spre comentariu

Dupa cum mi s-a cerut pe elforum masurarea tensiunele la RGB si sunt :

- pe R 501 sunt 0,43 V ( B )

- pe R 502 sunt 0,42V ( G )

- pe R506 sunt 1,61 V ( R )

Pe schema nu sunt tensiuni scrise la RGB si nu stiu daca sunt corecte tensiunele masurate ( eu cred ca nu sunt corecte ) asa ca va rog pe dvs sa imi spuneti daca tensiunele sunt incorecte ,atunci sa imi spuneti ce tensiuni corecte trebue sa fie?? si cum pot rezolva problema.

Va multumesc.

 

Este clara treaba , din multifunctional nui da impuls sa deschida finalul video , tensiunile pe intrarile R,G,B trebuie sa fie in jur de 2,2v sau 2,5v , la aceste sasiuri merge cu orice dump indiferent de terminatia procesorului , dar sar putea sa nu fie normele de sunet active la diferite terminatii de procesor , eu am schimbat un procesor cu alta terminatie si norma de sunet nu mai era activa pe 5,5mh si sa rezolvat cu un alt dump dar tot cu alta terminatie de procesor ca cel din tv.

Spune modelul exact al tv-ului sa va dau eu un dump exact care se pupa cu procesorul dv. idiferent de terminatie

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări