Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

O problema de rastru la TV SAMSUNG


Postări Recomandate

Vizitator dani502017

Buna dimineata

Toate lumea te-a sfatuit sa iei o memorie noua si sa o rescrii,cu siguranta atunci cand ai avut acele descarcari sa alterat memoria,daca iti scrii locatia la profil poate este vreun coleg prin apropiere sa te ajute cu rescriere.Un programator cel mai ieftin costa 30ron !!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Buna dimineata

Toate lumea te-a sfatuit sa iei o memorie noua si sa o rescrii,cu siguranta atunci cand ai avut acele descarcari sa alterat memoria,daca iti scrii locatia la profil poate este vreun coleg prin apropiere sa te ajute cu rescriere.Un programator cel mai ieftin costa 30ron !!

Mi-a trimis mie pe MP cateva "detalii" sa le zic asa.N-o sa redau tot textul insa nu e vorba de pretul unui programator ci de alta problema umana intr-un fel d.p.d.v. al lucrului cu PC-ul.Daca vrea , sa spuna aici ce mi-a zis mie , nimeni n-o sa-l ia in ras.

Link spre comentariu
Vizitator dani502017

Mi-a trimis mie pe MP cateva "detalii" sa le zic asa.N-o sa redau tot textul insa nu e vorba de pretul unui programator ci de alta problema umana intr-un fel d.p.d.v. al lucrului cu PC-ul.Daca vrea , sa spuna aici ce mi-a zis mie , nimeni n-o sa-l ia in ras.

Nimeni de aici nu vrea sa-l ia in ras ,tocmai de aceea am zis ca daca avea trecuta locatia la profil poate cineva din aproprierea lui il ajuta cu aceasta problema.Iar daca am zis de programator ca e 30 ron pentru mine mi se pare normal ca orice depanator sa aiba asa ceva.nu aveam de unde sa stiu de problema lui si imi cer scuze daca am gresit cu ceva nu asta a fost intentia.De asta suntem aici sa ne ajutam intre noi .

Link spre comentariu

Ok atunci ar trebui macar sa incerc cu memorie goala noua.

A incercat cu o memorie noua,goala...asta i-am zis eu prin mp...si a facut-o, dar fara rezultate...acelasi defect il are... :reytre

Totusi eu vad ca a postat si domnul,Gigi ca a incercat cu o memorie noua,goala...dar asa cum v-am spus si eu mai sus...

De proba am pus o memorie goala un 24C08 si nu s-a schimbat cu nimic ,tot asa cum se vede in poze

 

 

O zi minunata va doresc !!!

Editat de FLORIN IORDACHE
Link spre comentariu

Eu nu inteleg o chestie.De ce se discuta pe privat si nu aici ?Nu enormal daca aici e subiectul aici sa se discute?Altfel nu stim toti mersul lucrurilor.

Da.dar totusi,domnul,Gigi a scris la postul #9.

Asa ca nu este doar vina mea ca am discutat cu el pe mp...este si vina dvs..ca nu cititi absolut tot de acest topic . :reytre

Va rog sa nu fie cu suparate !!!

Link spre comentariu

OK Florine eu sunt de vina.

Nu am zis eu asta,adica ca e doar vina dvs...Eu am zis ca se imparte vina la doi..adica si la mine si la dvs... :reytre

Dar acum numai conteaza,e bine ca a incercat cu o memorie noua,goala,adica nescrisa...si ca face tot acelasi defect...

 

Iar eu cu asta am cam terminat pe acest topic.. O zi superba sa aveti !!!

Doamne ajuta !!! Sa auzim numai de bine !!! :88

Link spre comentariu
Vizitator dani502017

Tocmai de aceea am zis de rescris pentru ca am citit ca a pus memorie goala !!! daca ar fi in apropiere de mine nu s-ar pune problema de rescris memoria sau alt coleg din apropirea lui ,e deajuns sa ceara ajutor si cu siguranta va fi ajutat.

Link spre comentariu

Dupa cum mi s-a cerut pe elforum masurarea tensiunele la RGB si sunt :

- pe R 501 sunt 0,43 V ( B )

- pe R 502 sunt 0,42V ( G )

- pe R506 sunt 1,61 V ( R )

Pe schema nu sunt tensiuni scrise la RGB si nu stiu daca sunt corecte tensiunele masurate ( eu cred ca nu sunt corecte ) asa ca va rog pe dvs sa imi spuneti daca tensiunele sunt incorecte ,atunci sa imi spuneti ce tensiuni corecte trebue sa fie?? si cum pot rezolva problema.

Va multumesc.

Link spre comentariu

Ce defect a avut TV-ul , inițial ?

 

Pe catozii tubului ce tensiuni ai ? ( fără semnal )

Chiar am reparat săptămâna trecută , o chinezărie , care se manifesta identic , dar pe fond verde .

Din fericire , nu a fost tubul (la prima vedere ,părea că are scurtcircuit intre catodul de verde si filament ) , au fost defecti 2 tranzistori din amplificatorul final pentru culoarea verde .

Dacă spui că ai schimbat finalul video cu unul bun , mi-e teamă să nu fie tubul defect ,sau jungla .

Schimbă jungla dacă ai una de rezervă pe acolo ...

Link spre comentariu

Domnule Dan -a2 eu am masurat bine si uitati-va pe schema ,am masurat si pe pinii integratului 1,2 si 3 si sunt acele tensiuni de mai sus iar U video e masurat si am mentionat ( vedeti si dvs cum a spus domnul Florin Iordache e foarte rau ca nu se citeste din primele mesaje se citeste la jumatate sau deloc) de aceea nu putem sa fim ajutati cum trebue se pare ca scrim de doaua ori ce am scris in primele mesaje si fara ajutor de la dvs.

Domnilor va rog frumos sa cititi cu atentie ce am mentionat de la bun inceput despre tub , nuu am jungla si este un circuit multifunctional TDA 9351PS /N2/3I0754 si nu am rezerva.

Va multumesc .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări