Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest alex_bb23

Rescriere memorie TV JVC AV-21JT5EU

Recommended Posts

Guest alex_bb23

Buna dimineata,

Detin un televizor (CRT) JVC (model AV-21JT5EU) cu diagonala de 50 cm. Am intrat in "service menu" si, din gresala, am modificat valoare de la "REMOCON" din litera J intr-o alta litera (P, daca imi aduc bine aminte).

Din momentul in care am salvat modificarile, telecomanda a refuzat sa mai functioneze.

Din cate am inteles, va trebui rescrisa memoria acestuia.

Va rog sa-mi spuneti daca mai exista "depanatori" care rescriu memoria unui TV CRT?

In cazul in care raspusul este unul pozitiv, va rog sa ma indrumati catre un "depanator".

Multumesc!

Guest alex_bb23

Pentru siguranta dvs, ati incercat si cu o alta telecomanda ca poate sa aiba si telecomanda dvs ceva probleme si sa nu fie din tv-u problema...??

Astept raspuns !!!

Initial a mers perfect. Pana la puncul in care am modificat valoarea de care va spuneam in primul post.

1-- tvc-ul dvs are diagonala de 54cm , nu de 50cm .

2-- tvc-ul dvs este construit pe baza sasiului cp005 de la daewoo .

3-- acel j inseamna ca aparatul va functiona cu o telecomanda de jvc . schimbarea optiunii la adresa remocon , trecind pe linga faptul ca a fost un act absolut necugetat , inseamna ca aparatul va functiona cu o telecomanda de la o alta marca . daca litera respectiva era cumva d , atunci va functiona perfect cu o telecomanda de daewoo .

4-- dusul tvc-ului la service sa va rescrie memoria sau chemarea acasa a unui meserias va vor costa garantat mai mult decit achizitionarea unei telecomenzi noi si corecte .

5-- daca va place / convine ceea ce am scris eu mai sus , va pot pune in contact pe pm cu un bun prieten bucurestean , care va poate rezolva problema ... garantat vanghelie ... :rzb

ps...postarile #2 si #6 sint aaaabsolut redundante .

Edited by misuraelectronic

Guest alex_bb23

1-- tvc-ul dvs are diagonala de 54cm , nu de 50cm .

2-- tvc-ul dvs este construit pe baza sasiului cp005 de la daewoo .

3-- acel j inseamna ca aparatul va functiona cu o telecomanda de jvc . schimbarea optiunii la adresa remocon , trecind pe linga faptul ca a fost un act absolut necugetat , inseamna ca aparatul va functiona cu o telecomanda de la o alta marca . daca litera respectiva era cumva d , atunci va functiona perfect cu o telecomanda de daewoo .

4-- dusul tvc-ului la service sa va rescrie memoria sau chemarea acasa a unui meserias va vor costa garantat mai mult decit achizitionarea unei telecomenzi noi si corecte .

5-- daca va place / convine ceea ce am scris eu mai sus , va pot pune in contact pe pm cu un bun prieten bucurestean , care va poate rezolva problema garantat vanghelie ... :rzb

De acord cu dvs... Insa, cel mai probabil litera a fost "P" (cel putin asa imi aduc aminte). Aveti dreptate referitor la rescrierea memoriei - va costa mai mult decat TV-ul, respectiv o alta telecomanda :)

Din cunostintele mele, ca sa accesezi "service menu" al TV-ului, este nevoie de telecomanda originala. Problema este ca am modificat un pic si gemoetria (V-size) si a devenit mai larga decat trebuia - deci, va trebui intr-un fel sau altul sa pot accesa service menu pentru a modifica "gresala" care imi apartine in totalitate!

Sigur ca da, puneti-ma in legatura cu prietenul dvs.

Multumesc!

Rezolvare simplă:împrumutați o telecomandă universală,dați căutare până "se pupă" cu televizorul,apoi intrați în service și la REMCON puneți litera J;și gata!

Da,are dreptate si domnul Andrei,dar numai daca aveti o asemnea telecomanda la indemana...iar daca nu aveti trebuie sa va cumparati o telecomanda univesala,dar nu aproape orice telecomanda universala pentru ca unele telecomenzi universale nu sunt bune de nimic...Adica o sa dati banii degeaba pe ea...

Eu unul va recomand o telecomanda : WELL RC UNIVERS 8W. Care eu unul sunt fff multumit de ea...adica care se potriveste la toate tv-urile CRT-URI...

Uitati va arat si telecomanda care zic ca nu e buna de nimic...Telecomanda universala : URC22B .

3173wQTS5sL.jpg

Edited by FLORIN IORDACHE

Guest alex_bb23

Da,are dreptate si domnul Andrei,dar numai daca aveti o asemnea telecomanda la indemana...iar daca nu aveti trebuie sa va cumparati o telecomanda univesala,dar nu aproape orice telecomanda universala pentru ca unele telecomenzi universale nu sunt bune de nimic...Adica o sa dati banii degeaba pe ea...

Imi puteti face o recomandare? Dar repet: cei de aici, sustin ca, nu se poate accesa "service menu" cu o telecomanda universala...

Tocmai ce am discutat cu un Domn la telefon referitor la modelul meu de TV.

Dansul mi-a spus asa: este posibil ca acest televizor sa isi instaleze automat softul dupa schimbarea memoriei (24C16B). Oare sa fie adevarat?

Imi puteti face o recomandare? Dar repet: cei de aici, sustin ca, nu se poate accesa "service menu" cu o telecomanda universala...

Tocmai ce am discutat cu un Domn la telefon referitor la modelul meu de TV.

Dansul mi-a spus asa: este posibil ca acest televizor sa isi instaleze automat softul dupa schimbarea memoriei (24C16B). Oare sa fie adevarat?

Da puteti sa incercati si cu o memorie nescrisa,adica cu o memorie noua (24C16) pentru ca s-ar putea sa o scrie direct procesorul dupa 4-5 sec...dupa alimentarea tv-ului. :reytre

Guest alex_bb23

Da puteti sa incercati si cu o memorie nescrisa,adica cu o memorie noua (24C16) pentru ca s-ar putea sa o scrie direct procesorul dupa 4-5 sec...dupa alimentarea tv-ului. :reytre

De unde pot achizitiona o astfel de memorie?

Multumesc!

Guest dani502017

De unde pot achizitiona o astfel de memorie?

Multumesc!

pe maica domnului

aveti pm

Edited by dani502017