Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest fidel1959

Programare TV Waltham TS3353

Recommended Posts

Guest fidel1959

Buna tuturor !

Sper sa nu injurati prea tare citind acest topic.

A primit o cunostinta un asemenea TV fara telecomanda, i-am facut eu rost de una insa problema este ca nu-mi dau seama cum se face memorarea canalelor TV.. Pe telecomanda are un buton cu o sageata care demareaza cautarea iar dupa ce gaseste un canal TV

se opreste si in dreapta programului incepe sa clipeasca un punct pe afisaj, moment in care ar trebui facuta memorarea.

Am incercat sa apas prelung un program oarecare de pe telecomanda dar nu merge.

Procesorul e CCU-VT02. Pe panoul frontal se afla 4 perechi de butoane, doua pt Vol +/-, doua pt P +/-, doua pt acord fin +/-, unul

pt AV si inca unul cu sageata pt start search.

Am lucrat cu astfel de TV-uri in urma cu 15-20 de ani insa nu-mi mai aduc aminte cum facem atunci programarea.

Am cautat cateva ore pe Internet dar n-am gasit nimic

Orice sugestie e binevenita.

Multumesc !

Buna tuturor !

Sper sa nu injurati prea tare citind acest topic.

A primit o cunostinta un asemenea TV fara telecomanda, i-am facut eu rost de una insa problema este ca nu-mi dau seama cum se face memorarea canalelor TV.. Pe telecomanda are un buton cu o sageata care demareaza cautarea iar dupa ce gaseste un canal TV

se opreste si in dreapta programului incepe sa clipeasca un punct pe afisaj, moment in care ar trebui facuta memorarea.

Am incercat sa apas prelung un program oarecare de pe telecomanda dar nu merge.

Procesorul e CCU-VT02. Pe panoul frontal se afla 4 perechi de butoane, doua pt Vol +/-, doua pt P +/-, doua pt acord fin +/-, unul

pt AV si inca unul cu sageata pt start search.

Am lucrat cu astfel de TV-uri in urma cu 15-20 de ani insa nu-mi mai aduc aminte cum facem atunci programarea.

Am cautat cateva ore pe Internet dar n-am gasit nimic

Orice sugestie e binevenita.

Multumesc !

Asta e cu MDA2062, care se cam defecta/deprograma.Verificati si daca pe pin 3 are 20V.

Din amintiri asa stiu si eu:se cauta program cu sageata,se ajusteaja cu acord fin(daca e nevoie),apoi se tine apasat numarul de program dorit pana ce punctul luminos ramane aprins continuu.

Peste 10 se apasa 1-,apoi 3(de ex pentru 13),si se tine apasat asta din urma.

Pentru 22 de exemplu,se apasa 1- de doua ori,apoi se tine apasat 2 prelung.

Edited by Andrei Tabacaru

Guest fidel1959

Da, telecomanda originala este cea postata de dl Florin Iordache numai ca eu am alte 2 variante care se potrivesc perfect.

TV-ul e undeva intr-un sat in care voi ajunge in acest week-end.

Revin saptamana viitoare. Un week-end fain sa aveti !

Guest fidel1959

Revin asupra acestui subiect.

Am atasat o poza cu telecomenzile utilizate de mine la acest Waltham.

Amandoua merg perfect insa memorarea programelor ramane pe mai departe un mister.

Repet problema : din butonul cu sageata incepe cautarea iar la primul canal TV gasit cautarea se

opreste iar in stanga numarului programului de pe display incepe sa palpaie un punct, asteptand

operatiunea de memorare.

Daca aceasta nu are loc, punctul continua sa palpaie la infinit, TV-ul ramanand permanent pe

canalul TV gasit.

Daca apas un nr de program oarecare de pe telecomanda, TV-ul comuta imediat pe memoria acelui program,

indiferent cat timp tin eu apasat butonul pe care as vrea sa memorez ceea ce caut eu.

Nu cred sa fie vreo problema de telecomanda fiindca, repet, ambele telecomenzi din poza

efectueaza toate functiile existente.

Daca nu e plictisitor subiectul, astept cu interes orice sugestie.

post-218447-0-11692800-1492599621_thumb.jpg

Guest fidel1959

Problema s-a rezolvat conform indicatiei de la domnul Palcu Ion, caruia ii multumesc pe aceasta cale

iar daca cumva trece prin Timisoara il invit la o bere.

Problema a fost ca initial aveam doar telecomanda Pilot si nu mi-a dat prin gand sa apas

tastele la intamplare.

In schimb, cu cealalta, BQS164, apasarea tastei S/M a dus la memorarea programelor, chestie destul

de simpla pana la urma.

Oricum, multumesc de asemenea si celorlalti care si-au pierdut timpul cu un topic prafuit

care probabil nu mai intereseaza pe nimeni actualmente.

Toate cele bune va doresc !