Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

LCD Samsung LE37A616A3F imagine spalacita


Postări Recomandate

Aveti aici Linkul Programului , incercati sa instalati doar programul , fara drivere .

 

http://www.dnt.de/index.php?dir=service/produktsupport/dlcat/item/file/52086

 

Ma-m uitat pe net si vad ca acum sunt mai scumpe microscoapele de la Digimicro

intradevar mai performante , fata de ragalia mea .

Eu cand la-am luat acum vre-o 7 ani a fost 29,90 € era cel mai ieftin din magazin .

1,3 Mp x200 .

Distanta intre microscop si placa este de 10 cm ,capsula vazuta este tsop48 .

Pe alt forum un coleg ma intrebat ce model e (?) si a trebuit sa-i cojesc scociul de aluminu.

 

Mare noroc ai avut cu el, eu din 3 modele diferite n-am nimerit nici unul cu distanta asta de 10cm, banuiesc ca daca apropi microscopul de placa 3-4cm si il reglezi, mareste mai mult.

Link spre comentariu

Da mareste foarte mult , pentru a lucra sub el trebuie insa asezat cu focalizatorul spre componenta ,microscopul in dreapta ,zona de lucru in stanga altfel se vede intors .

Perpendicular nu e deloc grozav .

Acum sta mai mult pe dreapta , il folosesc doar in situatii extreme , daca am de refacut vre-un pad rupt sub bga-urile mai mici de 0,4 mm …

In rest ma descurc excelent cu ochelari cu lupa postati mai sus ,sunt mult mai practici .

Link spre comentariu

Da mareste foarte mult

500X 2MP fabricat in 2009 distanta de lucru 0-7cm.

 

152kdwk.jpg

 

Util in electronica puteti detecta microfisuri in lipituri, urme de microcoroziune(util in cazul aparatelor in garantie), identifica mai usor marcajele de pe componentele electronice si traseele aferente lor, se poate urmari procesul de lipire/dezlipire componete SMD, cipuri BGA...etc.

Link spre comentariu

Mare noroc ai avut cu el, eu din 3 modele diferite n-am nimerit nici unul cu distanta asta de 10cm, banuiesc ca daca apropi microscopul de placa 3-4cm si il reglezi, mareste mai mult.

Cel mai simplu ar fi sa mergi direct intr-un magazin cu o placa in mana si sa faci teste pe microscopul expus .

Link spre comentariu

Da mareste foarte mult , pentru a lucra sub el trebuie insa asezat cu focalizatorul spre componenta ,microscopul in dreapta ,zona de lucru in stanga altfel se vede intors .

Perpendicular nu e deloc grozav .

Acum sta mai mult pe dreapta , il folosesc doar in situatii extreme , daca am de refacut vre-un pad rupt sub bga-urile mai mici de 0,4 mm …

In rest ma descurc excelent cu ochelari cu lupa postati mai sus ,sunt mult mai practici .

 

Pai nu are in program de intors imaginea , eu cred ca are si atunci poti lucra cu el si in partea stinga , am si eu unul (dar este altfel) si are aceasta functie in programul instalat pe pc

Link spre comentariu

Cel mai simplu ar fi sa mergi direct intr-un magazin cu o placa in mana si sa faci teste pe microscopul expus .

Acum mi-a picat fisa de ce microscoapele mele aveau distanta de lucru asa mica(0-20mm), toate pe care le-am avut erau x1000, m-am bucurat ca mareste mai mult.....distanta de lucru este invers proportionala cu factorul de marire, adica cele cu marire x1000 mareste mult, dar au distanta mica de lucru, x500 are distanta acceptabila si x200 distanta OK, deci in concluzie cred ca cel mai bun e x200.

Link spre comentariu

 

Pai nu are in program de intors imaginea , eu cred ca are si atunci poti lucra cu el si in partea stinga , am si eu unul (dar este altfel) si are aceasta functie in programul instalat pe pc

Bine-ai revenit Florine , da sigur are optiunea de a fi rotita imaginea la 4 x 90 , eu am probat de cateva ori la inceput si pentru mine asta a fost pozitia optima ,

iar boardul il puneam direct dupa cum eram obisnuit , reglam focalizarea si treceam la lucru .

Foarte buna remarca ta ca poate fi folosit si invers .

Link spre comentariu

:rade: x1000 cred ca este si prea mult cand vine vorba despre electronica indiferent ca vorbim despre componente sau defecte.

Trasee de 2 microni vrei sa le vizualizezi la COF/COG in cazul reparatiilor display-urilor LCD si constati ca microscopul tau 1000x este defapt 100x sau 200x in cazul cel mai fericit.

Link spre comentariu

Hmmm da foarte interesanta remarca ta Costica , eu am avut intentia sa cumpar asa ceva ,

 

https://www.conrad.at/de/usb-mikroskop-mit-monitor-reflecta-13-mio-pixel-digitale-vergroesserung-max-35-x-191340.html

 

si sa-l folosesc pe masa de lucru prins intr-un suport mobil , legat la Tv-ul de test de pe masa de lucru prin iesirea AV .

Am renuntat insa la idee si am luat ochelarii, dar pana la urma cred ca am sa continui " proiectelul" .

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări