Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Vreau sa fac redresor din sursa server


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Îi înseriază un bec de far auto ...50-70w(cu cele două filamente legate în paralel) cu bateria şi n-o să aibă probleme!(cel puţin eu, n-am avut...)

Nu m-am complicat prea mult şi am încărcat de vre-o câteva ori bateria astă iarnă...când a fost ger şi ”a îngheţat”!

Bine ...timpul de încărcare a fost de câteva ore!

Încărcătorul a fost o banală sursă de calculator(400w) ...modificată să scoată 14,5v!

Editat de elmar
Link spre comentariu

Pai s-a spus de la inceput ca nu prea ai ca sa incarci cu 100A, vezi ca l-am citat pe Leco.

Cand nu prea e clar ce doreste sa incarce si raspunsurile par pe langa.

Eu am raspuns la propunerea lui @cristi de a modifica tensiunea de iesire si a lasa limitarea la cel putin 116A. Ce incarci in conditiile astea ?

Si reiau, nestiind exact la ce o foloseste am propus o varianta: sa faca un modul boost care sa dea cel mai mare curent pt cea mai mare baterie folosita si eventual daca se doreste folosirea cat mai eficienta a sursei se pot incarca mai multe baterii in paralel folosind mai multe module boost identice. Modulele se pot face cu curent reglabil intrun domeniu dat astfel incat la limita sa incarci si o singura baterie de 7Ah.

Ia zi sesebe, ce ti se pare asa de luat in ras ?

Vino cu o propunere care sa lase in umbra pe celelalte si vei primi laurii.

Ce calitate ai sa iei pe altii peste picior ? Pacat de pregatirea ta dar cu respectul fata de necunoscuti stai cam prost.

Link spre comentariu

Pt incarcat un acumulator auto eu utilizez o sursa de laptop modificata cu tensiunea la 14.3V - 14.4V.

Curentul il las cel maxim diponibil din sursa intre 4A la o sursa de 60W si peste 6A la o sursa de 90W.

Este mica, inchisa aproape ermetic, numai buna de utilizat printr-un garaj.

 

Am mai multe realizate in felul asta la colegi si prieteni (cumparate in general din talcioc).

 

 

Am modificat o sursa de genul celei in discutie pt 14.3V pt a fi utilizata memeniul auto dar nu neaparat pt incarcare cit mai ales, daca am inteles eu bine, la alimentarea in timpul reprogramarii ECU-urilor din masini.

Nu-i usor de modificat pt ca intra protectia la supratensiune care are mai multe cai recurente.....sint detalii aici.

Link spre comentariu

Putin probabil sa fie atat de simplu de modificat sursa asta, doar prin ajustarea divizorului, sunt multe efecte secundare pe care acea ajustare le poate avea, si probabil nu toate simplu de combatut. Apoi am mai zis-o, e o problema si cu protectia daca e cu stop.

Cel mai simplu este regulator dupa ea, insa oricum nu se va putea beneficia de curentul ala enorm decat poate la bancuri de acumulatori, sau acumulatori de capacitate foarte mare.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări