Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Dudikoff

Sursa flotanta

Recommended Posts

Vreau sa fac 2 surse flotante. Traful va fi pe tor din asta. El va fi comandat cu o tensiune dreptunghiulara de 12V la 100KHz. Aceste impulsuri de 12V trebuiesc si ele comandate de un semnal de 5V dintr-un PIC. Am reusit sa fac o schema in simulator care se pare ca merge cat de cat, dar cum eu nu ma pricep prea bine si am facut circuitul la semi-nimereala, vreau sa va intreb daca dupa cunostinele voastre e ok schema sau daca se poate imbunatati ceva la ea, mai ales partea de comanda a trafului caci pe aia am facut-o eu.

screenshot01.png

Edited by Dudikoff

Am verificat si eu schema in simulator mai demult cind ati publicat-o prima data cu rezistenta in baza PNP-ului.

Etajul driver si finalul functioneaza foarte bine pe simulator, dar in practica fara dead-time nu stiu cum o sa mearga.

Deasemenea nu inteleg la ce v-ar folosi vreo 3mA ca sarcina, nu este prea putin ?

@gsabac

Nu e, ca alimentez doar niste operationale care consuma 2mA.

Pai pentru ce e nevoie de dead-time ? Eu din cate am inteles totem-poll-ul nu poate intra in crossconduction pentru ca nu poate fi deschis decat un singur tranzistor la un moment dat.

M-am gindit la timpul de comutatie al tranzistorilor care sunt diferiti, unul iese din conductie, celalalt intra.

Pe simulare am vazut un mic cioc la curentului de emitor al tranzistorului PNP, care se poate extinde in

functionarea cu un transformator real.

Totusi in practica curentii sunt limitati, deoarece de data asta sunt puse rezistentele de 22 de ohmi in colectori.

Cred ca mai este o problema, pierderile in miez, determina un curent suplimentar care este posibil sa nu poata

fi realizat prin rezistentele de 22 ohmi. La ultimul convertor facut de mine, pe un tor se 15mm acesta se incalzea la 50 de grade in gol,

si dupa mine consuma pentru incalzirea proprie mai mult de 500mW.

@gsabac

@dudikoff, eu as face 2 sisteme independente, alimentate din convertor unic, cu afisaj mare cu PIC.

Fiecare sistem cu masa HGND si intrare de semnal, masa care trebuie conectata in schema in punctul

"nul" de masura, unul pentru tensiune si unul pentru curent.

@gsabac

Perderi in miez... deja m-ati pierdut de tot. :84

Eu sint afon complet la tot ce tine de smps si ferite.

AI bobinat frumusete de traf de retea ( ala cu iesiri multe ), nu i-ai masurat si curentul de mers in gol din primar?

Cum ti-l explici?

Curentul de mers in gol nu constituie pierderi, indiferent de valoarea lui. Adica marian dorea sa te intrebe (sunt sigur de asta) daca n-ai masurat si defazajul curentului pentru a afla pierderile in miez, pentru ca acest defazaj cu cat e mai aproape de 90, cu atat pierderile sunt mai mici (U·I·cosф).

Cea mai simpla solutie este un IR2153 care ataca direct traful (iesirile fac punte pe primar). Un SD se poate implementa in pin3 conform pdf. Duce lejer cateva zeci mA. In care caz recomand punte redresoare pe fiecare secundar, la 12Vcc alimentare, vor fi 12Vca in primar. Poti redresa si monoalternanta daca te descurci cu fazarea ca sa nu incarci traful inegal, Dar chiar si inegal incarcat nu cred ca e vreo problema la ce rezistente au bobinajele.

Edited by smilex2

Imi place si ideea cu IR2153, mai ales ca si asa nu mai aveam porturi disponibile la PIC sa mai generez 100KHz.

Dar mai mi-a recomandat cineva si asa ceva. Convertor DC-DC intr-o singura piesa. :) Credeti ca o fi ce imi trebuie mie ? Eu nu prea inteleg ce e in acea cutie "neagra". O fi tot ceva in genul cum e schema mea din primul post ? Adica tot pe principiul asta, sursa de alimentare sa nu aiba nici o legatura cu tensiunea de iesire ?

Si mai e ceva ce nu inteleg, tensiunea de iesire e stabilizata ? Din ce am citit pe net se pare ca exista convertoare DC-DC si stabilizate si nestabilizate.

Edited by Dudikoff

Pai ce zic ei aici: I/O isolation 1‘000 VDC

Si daca ai si varianta de 12V si de 15V nu poate fi decat cu stabilizare.

Output voltage Output current max. Efficiency typ.
TMA 0505S 5 VDC 200 mA 71 %
TMA 0512S 12 VDC 80 mA 78 %
TMA 0515S 15 VDC 65 mA
Edited by Guest

NU este stabilizata, uitati-va in tabelul din pdf la "output specifications", o variatie de 1% a intrarii rezulta intr-o variatie de 1,2% a iesirii.

Asta e caracteristica 100% de convertor nestabilizat.

Apoi si codurile lor spun destul in acest sens, primele 2 cifre spun tensiunea de alimentare, iar ultimele 2 pe cea de iesire, asa se explica foarte simplu tabelul din pdf de unde Dl Miticamy a citat o parte.

PS: Cred ca si Dudi si-a dat seama ca este vorba despre un convertor in comutatie...

N-am gasit si schema sa interna dar pare ceva izolat, deci cu traf.

Confirmarea de pe pagina producaretului:

http://www.tracopower.com/products/browse-by-category/find/tma/3/

Am crezut ca se tine cont si de tabelul de pe prima pagina ex 5 VDC ± 10%, dar nu este asa. Acestea sunt fara stabilizare

Exista si cu stabilizare (seria TMR), mai multe date pe pagina producatorului la SIP package.

Edited by cristi7521

Sigur ca se tine cont de tabelul ala:

post-176915-0-65160900-1490878491_thumb.png

Adica primele 2 cifre de la cod ( de dupa prefixul TMA ) dau tensiunea de alimentare, iar acel 10% sunt toleranta acceptata pentru alimentare, deci pentru ala de 5V merge alimentat intre 4,5 si 5,5V...

Urmatoarele 2 cifre dau iesirea. Spre exemplu TMA0505 se alimenteaza la 5V si da 5V la iesire; TMA0512 se alimenteaza la 5V si da 12V la iesire; TMA1205 se alimenteaza la 12V si da 5V la iesire, TMA1212 se alimenteaza la 12V si da 12V la iesire, etc......