Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Samsung UE32F5000AW fara imagine


Postări Recomandate

Eu am schimbat isl-ul cu aer cald fara sa m-a complic chiar am depasit temperatura 270* cum scrie in datele ic-ului la-m incins de a scos draci din el merge fara probleme isl-ul tensiunile 99% corecte cu acea modificare la r 000 <100 asa am aflat pe multe postari ca ar trebui schimbata nu am mai riscat sa revin la r 000 ...altă problema este in continuare ...integratul max9684a se incinge grav in cel mult 10 secunde depaseste 60 grade si nu am de unde sa-l iau ...m-a refer la noi in tara ca altfel este disponibil pe alte site-uri dar dureaza mai bn de o luna....in cazul tv-ului imaginea apare in regula cu exceptia unor valuri  in acele secunde cît am riscat cu max-ul incins dupa aceia nu am fortat nota astept sa apara de undeva cat se poate de repede un

max 9684A ETN,,,XXXX 

stie cineva unde-l gasesc in tara la noi???   Caz rezolvat în cele din urma cu max 9684 scurt intre pinul avdd si masa sa indepartat scurtul si acum functioneaza impecabil ic-ul max este rece dupa multe ore de lucru

 

 

 

Link spre comentariu
  • 2 ani mai târziu...

Va salut,
Am intrat in posesia unui TV Samsung UE32F5700AW. La mine a venit cu defect de leduri, nu afisa nimic, insa defectul mai vechi consta in faptul ca in jumatatea stanga nu afisaza corect, practic este foarte intunecata. Cand am inlocuit baretele am observat ca display-ul este spart putin intr-un colt, insa si T-con-ul pare sa aiba probleme. As incerca totusi sa cumpar un t-functional, pentru ca am testat asa:
1. deconectat folia din stanga si lasat doar folia din dreapta - am imagine doar in dreapta.
2. deconectat folia din dreapta si lasat doar folia din stanga - nu am imagine, decat niste dungi ciudate.
3. conectat doar partea stanga a t-con-ului la partea dreapta a ecranului - nu am imagine, decat niste dungi ciudate.
4. conectat doar partea dreapta a t-con-ului la partea stanga a display-ului - nu am imagine, decat niste dungi ciudate.
Va rog sa-mi spuneti, daca t-con-ul era functional, cand conectam conectorul lui din partea stanga la partea dreapta a display-ului, nu trebuia sa am imagine? Banuiesc ca ar fi afisat imaginea din partea stanga pe partea dreapata a ecranului.
Va multumesc.

Link spre comentariu

Câtă vreme e spart, continuarea depanării nu mai are nicio logică.Altul la rând....problema e cum îi explici clientului că a venit cu el spart.Am mai povestit cum un coleg i-a schimbat ledurile unui inginer de la serviciu, i-a făcut proba când a luat tv-ul acasă, iar a doua zi acela a venit înapoi cu el, că după ce l-a băgat în priză nu mai avea imagine.Când a examinat de faţă cu respectivul ecranul, se vedeau clar urme de degete, ca să-l întoarcă respectivul îl apucase strâns de marginile ecranului, distrugând panelul în mai multe locuri....

Link spre comentariu

In primul va multumesc pentru raspuns.

TV-ul are aceasta pata pe jumatatea din stanga de foarte mult timp. A fost dus la un centru de reparatii pentru ca nu mai afisa deloc (probabil leduri arse), iar cand l-a luat de acolo, l-a luat cu acest defect. Apoi proprietarul l-a tinut doi ani aruncat intr-o magazie. E posibil ca displayul sa se fi spart si cand a fost depozitat in magazie, nu neaparat la centrul de reparatii. Eu vroiam sa stiu daca, prin inlocuirea conectorilor, un t-con bun ar fi trebui sa afiseze totusi ceva pe partea buna a ecranului. ISL9860 (cred) se vede crapat sau zgariat tare pe mijloc si are si rupturi/ciupituri pe laturile lui. Probabil ca si el a fost schimbat si a fost incalzit prea tare. Cei doi conectori sunt identici fizic si au acelasi tip de panglica. I-am conectat intercalat, nu aveam nimic de pierdut. Totusi pata de pe stanga nu o pot lega de momentul spargerii ecranului sau de posibila interventie asupra t-conului. Sunt totusi sanse sa fie de la t-con defect si sa mearga cu unul bun chiar si asa cu ecranul spart. Ecranul e spart pe lungime de doi centimetrii si adancime de doi milimetrii in coltul din stanga jos. Nu par a fi afectate trasee. Totusi cand l-am desfacut nu am gasit resturi de sticla in el. Din pacate nu stiu cum sa incarc poze Nu e un client, e un coleg de servici care mi l-a donat. Nu fac reparatii decat pentru mine. Apropo, am cumparat 5 bare de leduri noi si una dintre ele a crapat dupa nici 10 minute.

 

Sanatate maxima.

Link spre comentariu

Metodă de postare a fotografiilor pe site-ul de găzduire Imgur.Metoda descrisă se poate folosi pentru PC/laptop, dar pentru telefonul mobil, procedura diferă în funcţie de telefonul folosit...
Încărcaţi fotografia/fotografiile aici: https://imgur.com/upload
Pentru asta, puneţi poza sau pozele pe desktop, apoi când daţi click pe link-ul Imgur upload, micşoraţi fereastra lui astfel
ca pe desktop să puteţi ,,trage,, poza sau pozele direct cu mouse în fereastra aplicaţiei.
După ce poza a apărut pe site, daţi click dreapta cu mouse pe imaginea deja încărcată acolo şi selectaţi ,,Copy Image,, sau ,,Copy image location,,
Reveniţi pe Elforum fără a închide pagina de pe Imgur şi daţi ,,Paste,, în postarea unde doriţi să apară imaginea.
Astfel, imaginea va apărea direct, nu ca link pe care să dai click ca s-o vezi...

Link spre comentariu

daca are ,,urechi,, pe ambele laterale e posibil sa se poate ,,repara,,

stiu ca si eu am avut un samsung smart 32 ,ce sa crapat la schimbarea displayului,exact pe colt si sa rezolvat,dar daca nu ma insel displayul era un AUO ,cules de pe un lcd 

Editat de iuliantv
Link spre comentariu

Multumesc frumos.

FNq6udA.jpgL2zSOUZ.jpgqHqyRas.jpg4d6SnMI.jpghsWXSKe.jpgIA1LfAy.jpg

5 minutes ago, iuliantv said:

daca are ,,urechi,, pe ambele laterale e posibil sa se poate ,,repara,,

stiu ca si eu am avut un samsung smart 32 ,ce sa crapat la schimbarea displayului,exact pe colt si sa rezolvat,dar daca nu ma insel displayul era un AUO ,cules de pe un lcd 

Cine sa aiba urechi, clientul? Hai bre sefule, razi de mine? L-am asamblat la loc. De ascultat muzica de pe youtube in birou e foarte bun.

Link spre comentariu
Acum 5 minute, vpreda2003 a spus:

Deci mai are sau nu?

Multumesc inca o data.

apoi nu le vezi? are cum sa nu ,deci trebuie rupte cele de pe partea defecta,ai 4 pe dreapta si 4 pe stanga,le indepartezi pe cele 4 de pe partea defecta,cureti cu un betisor de chibrit ,dupa ce l.ai jumulit,eu dupa aceea aplic o ,,linie,, de oja unde au fost driverele,si faci o cruce mare,si poate ai noroc,in cel mai rau caz nu se va mai vedea deloc acea parte,dar in modul in care e desfacut si aruncat pe rama,ma mir ca mai e intreg,trebuie umblat cu atentie daca vrei sa ramana intreg.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări