Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
attilaa0

Samsung UE32F5000AW fara imagine

Recommended Posts

Ala e defect, dupa cel schimbi mai trebuie inlocuita o rezistenta(strap) cu una de 100 ohmi, asta ca sa nu se mai defecteze ISL, daca vrei sa mai ai de lucru pe viitor o lasi asa no mai schimbi, eu am schimbat pina acum peste 50 de integrate din acestea, am o mini plita dintr-o placa de par cu controller de temperatura care o pun sub t-con si se lipeste mai bine.....

post-237484-0-45638200-1490797496_thumb.jpg

Edited by Guest

Revin cu problema!Am comandat ISL98602IRAAZ,am si schimbat apoi am bagat tv cu cablurile scoase dispre ecran si am masurat

,1,2V a revenit.Apoi am bagat cablurile inapoi spre ecran si imaginea a aparut ,totul Ok.

Dar minunea nu a tinut doar 4 minute.Intre timp verificam daca nu se incalzeste integratul.

interesant ca era chiar rece .si cum spuneam dupa 4 minute nu mai aveam imagine.

!,2V era lipsa.Am decuplat cablurile dispre ecran dar nici asa nu reapare 1,2V.

Ce poate fi?s-a dus integratul?exista stifturi pe piata la acest tip?A mai patit cineva?

Va multumesc!

P.S mentionez ca m-am uitat pe la drivere .nu sunt urme de umezeala sau asa ceva.Tv arata foarte curat.

Edited by attilaa0

Revin cu problema!Am comandat ISL98602IRAAZ,am si schimbat apoi am bagat tv cu cablurile scoase dispre ecran si am masurat

,1,2V a revenit.Apoi am bagat cablurile inapoi spre ecran si imaginea a aparut ,totul Ok.

Dar minunea nu a tinut doar 4 minute.Intre timp verificam daca nu se incalzeste integratul.

interesant ca era chiar rece .si cum spuneam dupa 4 minute nu mai aveam imagine.

!,2V era lipsa.Am decuplat cablurile dispre ecran dar nici asa nu reapare 1,2V.

Ce poate fi?s-a dus integratul?exista stifturi pe piata la acest tip?A mai patit cineva?

Va multumesc!

Aveai 1,2v sau era mai mult? cit ai dat pe ISL?

Edited by Guest

Aveam exact 1,2V pe ISL am dat 16 ron ,de la cineva din Slatina.+taxe postale.

Am avut si stifturi cumparate, dar sa tina 4 minute nu am intilnit, mai verifica lipiturile la pinii.....

Guest cata82

Am vorbit cu omul de unde am luat si cica trebuie schimbate 2 rezistente una de 100 ohmi in loc de acela de 000.

Si unul nu stiu care....Poate stie cineva?

V-a atasat Costica o poza cu t-conul, acolo se specifica si ce rezistenta trebuie schimbata.

R234 este din fabrica pus strap, in locul acestuia montati o rezistenta de 100ohmi.

ISL-ul nu are cum sa fie de calitate la banii aia. Unul de calitate costa in jur de 10€/ bucata. Verifica tensiunile de 1,2v si 3,3v. Daca lipsesc, ai nevoie de alta sursa(alt ISL).

Edited by Guest

Fără stație Ir, Amtech 5XX, cameră cu zoom digital mare și nu în ultimul rand multa disteritate - este deosebit de greu să poziționezi și să lipești corect un integrat de genul isl-ului ăsta cu pinii sub carcasă