Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Plasma Lg42pg100r cu urmatorul defect :


Vizitator morgultmm

Postări Recomandate

Vizitator morgultmm

Buna. am o plasma lg initial am schimbat condensatori umflati de pe o placa de alimentare pe urma si cei de pe placa t-con defectul de manifesta in continuare tot asa ca in poza alaturata daca sa mai int cineva cu defectul asta rog sa ma ajute cu o informatie ce as mai putea incerca banuiesc defectul a fi placa t-con .totul se vede in rosu infara de meniu .

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator dani502017

Buna. am o plasma lg initial am schimbat condensatori umflati de pe o placa de alimentare pe urma si cei de pe placa t-con defectul de manifesta in continuare tot asa ca in poza alaturata daca sa mai int cineva cu defectul asta rog sa ma ajute cu o informatie ce as mai putea incerca banuiesc defectul a fi placa t-con .totul se vede in rosu infara de meniu .

pai unde e poza? sau explica defectul

Editat de dani502017
Link spre comentariu

N-are t-con,e logic control module,care primește semnalele de la main și le distribuie la Y,Z și X.

La plasmele Panasonic face parte din main board.

Am citeva module t-con de Plasma Samsung in lada cu "BALAURI", dar mi-e frica sa umblu acolo..... :speriat :speriat :speriat :speriat

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Buna. am o plasma lg initial am schimbat condensatori umflati de pe o placa de alimentare pe urma si cei de pe placa t-con defectul de manifesta in continuare tot asa ca in poza alaturata daca sa mai int cineva cu defectul asta rog sa ma ajute cu o informatie ce as mai putea incerca banuiesc defectul a fi placa t-con .totul se vede in rosu infara de meniu .

Din cauza condensatorilor umflati, pe care i-ai schimbat, sa alterat continutul memoriei eeprom IC802=24C64, nu te lega de t-con ca e nevinovat, atita timp cit osd-ul e ok, relativ si tv-ul e ok, asa cum a spus mai sus colegu' SASSU se poate face din service, dar ca sa nu iti dea bataie de cap, cel mai bine e sa rescrii memoria, am avut acest defect la un vestel, am sters memoria si procesorul a rescris-o, la tine nu cred ca merge asa....incearca.....

Link spre comentariu
Vizitator morgultmm

Mersi Costica de informatie numa ca nu am idee cum sa rescriu sau sa sterg aceasta memorie am gasit una pe asa zisa placa t-con am dezlipito am pus alta de la alt tv dar nici nu se mai aprindea deloc asa ca am puso pe asta veche inapoi .

Link spre comentariu

eu cred ca osd-ul da impresia de ok,am patit si eu chiar si la lcd,probat doar pe ,,pureci,, parea ok atat imagine cat si osd,cand am ajuns acasa totul era diferit,osd parea ok dar nu era imaginea era un fel de negativa,buba a fost tconul,tot la o plasma lg aceeasi manifestare buba era din una din memoriile eprom 24c32 sau 24c64 nu mai tin minte exact ,era pe mainboard ,si era defecta fizic,am pus una noua fara a o scrie si totul a fost ok

Link spre comentariu
Vizitator morgultmm

Am rezolvat mersi Iulian si Costica,intradevar era memoria 24c64 problema am inlocuit cu 24c128 luat de pe alta placa de tv si functioneaza fara a mai rescrie memoria .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări