Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest agent games

Bobinare transformator pistol de lipit

Recommended Posts

Guest agent games

Salut vreau sa fac si eu acest transformator pentru un pistol de lipit de 100W, am desfacut un pistol de lipit care nu mai mergea , pistolul era facut acasa dintr-un transformator si era bobinat cu sarma foarte subtire , ea fiind rupta, vreau sa il bobinez cu sirma de 0.30 , dar ma lovesc de aceasta problema nu stiu cum sa calculez cate spire trebuie puse , va arat o poza cu carcasa de la tole!,Doresc sa imi spuneti si mie cate spire trebuie sa dau, Multumesc

Aici am o poza cu miezul magnetic

http://imgur.com/a/w664D

As vrea sa stiu cate spire trebuie sa dau , am sarma de 0.3

post-264732-0-07913900-1490532698_thumb.jpg

Trebuia să măsori interiorul ariei interioare a carcasei, nu exteriorul.Mai precis, măsori lățimea părții centrale a unei tole E (partea ce intră în bobină), grosimea tablei unei tole și numărul de tole tip E. Așa putem calcula secțiunea utilă a trafului tău. Dar ar fi bine să te uiți prin topicul ,,Totul despre transformatoare,, începând cu prima postare (sunt foarte multe în prezent), acolo ai tot ce-ți trebuie ca să calculezi un transformator.

Guest agent games

Trebuia să măsori interiorul ariei interioare a carcasei, nu exteriorul.Mai precis, măsori lățimea părții centrale a unei tole E (partea ce intră în bobină), grosimea tablei unei tole și numărul de tole tip E. Așa putem calcula secțiunea utilă a trafului tău. Dar ar fi bine să te uiți prin topicul ,,Totul despre transformatoare,, începând cu prima postare (sunt foarte multe în prezent), acolo ai tot ce-ți trebuie ca să calculezi un transformator.

Am incarcat o poza cu tolele , poate intelegeti mai bine

https://ibb.co/nnOrAa

Am total de 56 de tole

latimea 20 mm

inaltimea 20,2

PS: Nu stiu cati W avea ca din pacate era ars primarul si am decis sa incerc sa il bobinez eu pentru a functiona , si as dori sa il fac de 100W, daca gresesc cu ceva imi puteti spuneti , sunt incepator nu ma supar ,nimeni nu s-a nascut invatat!

Guest agent games

"Agent Games", esti sigur ca traful ala e de 100W ? Ca dupa dimensiuni pare de 25W !

Imi cer scuze nu stiu acest lucru , l-am primit de la cineva sa il fac eu pentru mine ca sa vad cum se bobineaza , as vrea sa il fac de 100 W insa nu stiu ce putere avea inainte. Scopul meu este de a invata , Multumesc

Transformatorul din pozică are fix 30,25W.

Numărul de spire/volt este de 9,09 sp/v(calculat la frecvența de 50Hz).

Pentru 220V se bobinează 2000 de spire...însă nu cu 0,3...nu cred că încape...

Dar de unde ati ajuns la concluzia ca are fix 30.25W?

S : 2,2*2,5=5,5 cmp

P : 5,5*5,5=30,25 W

N sp/V : 50/5,5=9,090909

Secțiunea= lățimea unei tole * înălțimea pachetului de tole,

Puterea= Secțiunea * Secțiunea,

Numărul de spire/volt= frecvența rețelei/secțiune.

Numărul de spire/volt= frecvența rețelei/secțiune.

Nu este adevărat ! Dacă ar fi cum zici , la frecvență mai mare ar trebui spire mai multe !

50 ăla de acolo este , hai să zicem , un coeficient care poate varia între 35 și 60 dar NU este frcvența !!!