Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Dr.L

am transformator,o recomandare pt amplificator va rog

Recommended Posts

Am un transformator rebobinat de 2x26V,4A(tensiunea in gol) si vreau s fac un amplificator pt (sub)woofere de ~2x70,80w cu <1%thd (sau cat duce traful) si nu stiu c amplificator s pun. prefer ceva cu integrat ,adica s fie cat de cat simplu d construit. Deocamdata am doar carcasa si traful,caut si radiatoare marimsle: ce conzi ar necesita pt filtrare?

Guest demeter

Fa si tu doua cu Lm3886 !!! Parerea mea:d

Am un transformator rebobinat de 2x26V,4A(tensiunea in gol) si vreau s fac un amplificator pt (sub)woofere de ~2x70,80w cu <1%thd (sau cat duce traful) si nu stiu c amplificator s pun. prefer ceva cu integrat ,adica s fie cat de cat simplu d construit. Deocamdata am doar carcasa si traful,caut si radiatoare marimsle: ce conzi ar necesita pt filtrare?

da,vine stereo,cu 2(am deja 2 woofere de 15w reali,si n-am amp pt ele :(-abia primesc 5)am incurcat butoanele.... cam micut amp,cu trafu meu nu ajunge prea sus. merg si amp monopolare(26v-8A sau 52-4A :d)

Guest donpetru

Eu zic sa mergi pe schema de amplificare de la magnetofonul ROSTOV 105. Poti gasi echivalente la tranzistoare relativ usor. Ca finali utilizeaza MJ15024. Filtraj doua condesatoare de 10000uF la 50V. Nu ai sa regreti: fiabilitate la maxim. O sa ai deplina sadisfactie si sigur o sa-ti impresionezi prieteni. In plus transformatorul respectiv pe care il ai se potriveste chiar foarte bine. Iti mai trebuie putina vointa pentru realizat PCB-ul si mult mult NOROC.Varianta cu integrate dedicate gen LM3886 si altele asemenea e mai usor de realizat dar in nici un caz nu se pot compara cu dinamica si raportul semnal zgomot oferit de amplificatoarele in tehnologie discreta. Cei care au realizat astfel de montaje gen amplificator ROSTOV stiu de ce.NUMAI BINE

Pune schema, preferabil in topicul facut sticky.Nu cred ca Neon stie pe de rost schema Rostov-ului.

Pune schema, preferabil in topicul facut sticky.Nu cred ca Neon stie pe de rost schema Rostov-ului.

da,ai dreptate,am facut doar cu tda 1552 si rudele lui pn acum.apropo-am carcasa de 32x38x9 (am si d vanzare) pt el si as vrea s stea cu racire pasiva pn la jumate din putere,macar :rolleyes: ms pt sugestie donpetru

Despre care din schemele de Rostov vorbim, cea cu finali cvasicomplementari npn (KT808A, echivalenti cu 2N3055), sau cea cu finali cvasicomplementari Darlington pnp (KT829E, echivalenti cu BDX64B,C)?

Guest donpetru

Despre care din schemele de Rostov vorbim, cea cu finali cvasicomplementari npn (KT808A, echivalenti cu 2N3055), sau cea cu finali cvasicomplementari Darlington pnp (KT829E, echivalenti cu BDX64B,C)?

zal, La schema cu finali cvasicomplementari npn tip KT808AM ma refeream (echivalent cu MJ15024 si 2N3055).

Pune schema, preferabil in topicul facut sticky.

Nu cred ca Neon stie pe de rost schema Rostov-ului.

Am sa postez azi putin mai tarziu aceasta schema (partea de amplificare la magnetofonul ROSTOV 105) - a se vedea topicul facut sticky cu Scheme de amplificatoare.

NUMAI BINE

oau,mare schema,cred ca e un pic cam complicata pentru mine :(,sunt totusi incepator,si nici nu am suficient timp. o solutie gen ci+tranz sau ci simplu m-ar avantaja in cazul de fataavand in vedere ca e pentru (sub)woofere,f max 200hz,ar merge si cu variante mai simple,nu?mai e si problema spatiului :( 32x38x9si mai e problema cu cablajul, cu masele,la o legare incorecta apare brumul...le: da de asta ce ziceti? STK442-130**,la 35 ron e made pe vapor,nu?

Incearca cu LM3886, daca vrei schema+cablaj (nu stiu cat difera schema de cea din datasheet) lasa-mi pe mp adresa de mail

Later edit: Datorita cererii destul de mari a cablajului pentru versiunea stereo a amplificatorului realizat cu acest circuit, schema+cablajul se gasesc si la mine pe site la sectiunea scheme.

http://blindmosquito.evonet.ro

PS: Cablajul din pdf este scara 1:1, scos pe un A4.

alte scheme mai sunt? de ex cu mos-fet? sau cu tranzistori,da schema sa fie mai simpla decat rostovul,pe ct posibil si cu protectii.macar un nume,ca m descurc cu :google :smt001

Guest donpetru

Schema de ROSTOV postata de mine este varianta stereo. Tie pentru amplificator subwoofer iti trebuie de fapt "mai putin de jumatate de schema". Deci, nu vad ce este asa complex. Uite, mai jos iti redau tabelul cu eventuale echivalente la tranzistoarele si diodele la partea de amplificare a magnetofonului ROSTOV 105. Un cablaj momentan nu am disponibil (la prima vedere cablajul nu va fi mai mare de 100x120mm). In plus schema de la ROSTOV are limitare de curent pe finali foarte utila mai ales la un amplificator de subwoofer. Iar mai trebui cei drept o schema de protectie difuzor la DC pe iesirea amplificatorului. Poti sa iei spre exemplu schema de protectie boxe la DC de la amplificatorul IPA300. Daca incluzi schema de protectie la DC cu tot cu releu nu depasesti o suprafata de cablaj imprimant mai mare 110x150mm, ceea ce mi se pare rezonabil mai ales pentru un montaj de amp-subwoofer. Iti trebuie doar putina ambitie si perseverenta.

P.S. O recomandare: pentru amplificatoare pt subwoofer utilizati intodeauna in etajul final al amplificatorului tranzistoare bipolare.

NUMAI BINE

Guest Vasile

Mai terminati cu antichitatile :toimonster:

In tabel e o greseala: BD317 are 200W disipat maxim, nu 250W.Culmea e ca majoritatea BD317/318 de pe piata sint KT818GM (Uce:90V/15A/100W) si 819GM (Uce:100V/15A/100W), rebotezati de rusi.Adica sint departe de originalii Motorola.

am gasit schema lui quad 405 :smt003 ,dar acum ma intreb daca merge cu transformatorul meu(2x26v). intentionez sa-l fac dupa scema prezentata pe hi-end(nu am linkul la indemana:(). daca poate sa-mi zica cineva ce componente trebuie schimbate pentru tensiunea de care dispun,ii fac cinste :drinkers: . eu vreau sa "scot" din el cam 80w.ms