Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sfat de vacanta


Vizitator

Postări Recomandate

Salutare,

 

M-as cam duce cu sotia in vacanta in strainatate, numai ca nu prea stiu cum se face. :rade: Si ma cam strange cu usa... :qetrwe

 

Voi cum procedati? Cum alegeti, Unde mergeti, Ce platiti? Ce asteptati sa primiti in schimbul banilor? Agentie de turism sau hai-hui prin lume? Ni s-a cam pus pe Grecia. Avion sau autocar? Masina personala? Insula sau continent? De iesit din tara ma mai iesit de cateva ori, dar business trip, nu distractii. Astept pareri de la voi, recomandari, agentii, locuri, hoteluri.

Link spre comentariu

M-ar interesa sa vad diverse zone istorice, orase, civilizatii culturi, constructii, arhitectura. Sotia nu prea e interesata de astfel de lucruri. Probabil ar aprecia o mare, tolaneala, shopping in raport cu o statuie si o cladire... Ma gandeam la Atena. Are si mare, are si istorie, pot ajunge cu masina daca vreau, desi e ultima optiune. Nu ma incurc cu bacuri si mai stiu eu ce alte lucruri prin care nu am trecut. Iarasi, m-a mai atras Barcelona. Cred eu ca sunt locuri unde imbin si placerile mele, si placerile ei. As prefera o destinatie placuta din UE, nu avem pasapoarte. Daca se poate, locuri in care moneda acceptata sa fie Euro, imi pare mie mai comod. Turcia si Egipt ies din calcule pentru ca nu am chef de atentate si instabilitati datorate unui descreierat sau 2 care pot paraliza traficul pe un aeroport.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

E complicat ... cel mai bine sa mergi cu un grup , o gasca cu care ai mai fost si aveti cat de cat obiceiuri comune .

Daca scopul e turismul , recomand un pachet hotelier doar cu mic dejun .

Daca preferi leneveala si plaja , recomand doar meniu complet trei mese .

Niciodata nu se potriveste viziunea unui ghid cu cea ta sau a sotiei :) si din acest motiv nu recomand sfaturile agentiei de turism .

Dar trebuie facut un studiu aprofundat , bazat pe legislatie sau harti locale ( consulat / ambasada , sectii de politie , spitale ) si restaurante , muzee , catedrale etc .

Editat de Victor
Link spre comentariu

Grup nu am, scopul va fi 65% turism, restul trandaveala sper. Durata va fi o saptamana. Eu am mai vazut Viena, Munchen, Frankfurt, Koln, Bremen s.a. dar sotia nu a iesit. Viena si Munchen au fost super dar as vrea si un litoral.


In saptamana de dinainte de Paste iar am o ieseala la Koln 5 zile, deplasare care ii adanceste si ei dorinta de a iesi din tara. Nu mai merge sa o duc de nas pe-aici pe la noi... :rade:

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Noi, familie de 4 fiind, luam numai avionul (deh, oceanul are apa uda) si ne plimbam cu masina inchiriata.

 

Cazarea: homeaway.com. Se rezerva din timp, platesti la fata locului. Rezonabil ca pret si ai vacanta in mijlocul actiunii. Altfel, te usureaza de bani hotelul. De regula se inchiriaza minim 2-3 zile. Nu merge cu ziua.

 

Ma aliniez sugestiei lui Victor. In Italia orasele mari sunt numai pentru atractii. Acelasi lucru pentru Franta. Mizerie peste tot. Rahatii de caini... norocul tau.

 

Curatel si linistit in Belgia (nu vb de Bruxelles). Orasele Bruges/Antwerp/Ghent foarte medievale si linistite.

Link spre comentariu

Iulie: ploua din te miri ce. Adica nici nu stiai cand incepe.

 

Plaja in Europa? Hmmm, poate ceva insule grecesti. Coasta de azur, Cinque terre... de evitat. Costa del sol nu stiu. Te plimbi cu sezlongul in spinare. Pai asta e vacanta?! Vacantele la plaja sunt altfel in opinia mea: facut nimic, mancat cand vrei, cocktail cand vrei, admirat plaja imensa si apa turcoaza, inotat cu Nemo si fratii lui. Cam asta e vacanta la plaja.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări