Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Varfurile de la cablul rca au ramas in boxa

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 OFFLINE   Octavian-Vlad Preda

Octavian-Vlad Preda

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 16 March 2017 - 02:13 AM

Buna seara. Am o boxa activa Akai x6 de 30w. Aceasta, printre altele, functioneaza prin conectare rca la jack de 3,5 mm. In week end s-a intamplat sa se impiedice cineva de cablul rca care era o chinezarie ieftina, si astfel varfurile s au rupt si au ramas prinse in mufa boxei. Aveti vreo idee cum se poate remedia aceasta problema? Nu am niciun fel de cunostinte in acest domeniu si din acest motiv am apelat la ajutor aici. Multumesc.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   uro

uro

petarda

• Banati
  • Pip
  • 28 posts

Posted 16 March 2017 - 11:29 AM

Impinge-l din interior catre exterior cu ceva si iese sau chiar din exterior,dar trebuie scos din carcasa sa nu faca vreun scurt pe acolo.

Edited by uro, 16 March 2017 - 11:30 AM.

#3 OFFLINE   Spotter.Cv

Spotter.Cv

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 126 posts

Posted 16 March 2017 - 04:44 PM

Din exterior nu ai cum, doar daca bagi alt cablu acolo, si nu ai garantia ca iasa in cutie. Mai bine desfaci partea cu mufele si impingi din exterior daca se poate, sau chiar din afara, dar sa ai garantia ca iasa in interior, bineinteles cu boxa stinsa, chiar si scoasa din priza sa nu faci vre-un scurt. Daca nu se mai pot scoate, demontezi partea cu mufele si trebuie inlocuite.

#4 OFFLINE   bmwh548

bmwh548

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 637 posts

Posted 16 March 2017 - 04:54 PM

Fa o poza. Mai greu sa se rupa in asa fel incat sa nu le poti prinde cu o penseta sau un patent cu varf subtire.

#5 OFFLINE   maryuss2011

maryuss2011

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 312 posts

Posted 16 March 2017 - 04:57 PM

asa se scoate https://youtu.be/dZbKUcstRVY?t=246

#6 OFFLINE   Octavian-Vlad Preda

Octavian-Vlad Preda

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 16 March 2017 - 11:47 PM

Multumesc pentru raspunsuri. Atasez acum o poza cu varfurile rupte si inca una cu interiorul. Mufele sunt acoperite de un capac care pare sa fie lipit acolo, desi era prins si in doua surubele. Din exterior nu vad o solutie sa pot scoate varfurile.

Attached Files

#7 OFFLINE   Spotter.Cv

Spotter.Cv

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 126 posts

Posted 17 March 2017 - 09:04 AM

Eu vad ca in spatele capacului este gol. Baga ceva lung, nu trebuie neaparat sa il dai de acolo. Cauta o sarma mai groasa si rezistenta care sa intre acolo. Eu cred ca prin spatele capacului se vede, acolo pare gol in poza.

#8 OFFLINE   Octavian-Vlad Preda

Octavian-Vlad Preda

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 20 March 2017 - 03:48 AM

Este reflexia, nu este gol. Si mufele se afla in partea de jos fata de unde am facut poza, nu in partea dreapta

#9 OFFLINE   Spotter.Cv

Spotter.Cv

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 126 posts

Posted 20 March 2017 - 10:02 AM

Poti face doua gauri in el, ca si asa nu se vede in interior, asa ce faci stai cu mufele stricate ? Pune mana si fa gaura acolo in spate usor, si le impingi afara. Nu mai sta pe ganduri, alta solutie nu exista, nu mai astepta alte pareri.

#10 OFFLINE   Adrian_BBS

Adrian_BBS

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 694 posts

Posted 20 March 2017 - 12:46 PM

- incearca sa faci o gaura prin varful rupt, din exterior, cu grija sa nu deteriorezi mufa, cu un burghiu de 0.8-1mm si scoatel cu varful de la un holsurub cu varf cat mai subtire ... bafta

- pe un varf de scopitoare pune o picatura de "picatura" si lipestel de acel capat, dupa 4 sec cat se usuca "picatura"  tragel afara ... atentie sa nu lipesti varful si mai rau de mufa

Edited by Adrian_BBS, 20 March 2017 - 12:48 PM.

#11 OFFLINE   razvan-l1

razvan-l1

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 903 posts

Posted 20 March 2017 - 01:26 PM

Un terminal de electrolitic ( 0,5mm ) , incalzit cu letconul va intra in pinul rupt , dupa ce se raceste se scoate cu tot cu pinul rupt .

Nu incalziti excesiv , interiorul este din plastic .

#12 OFFLINE   Octavian-Vlad Preda

Octavian-Vlad Preda

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 21 March 2017 - 12:50 AM

Multumesc frumos pentru sfaturi. Treaba cu scobitoarea a fost primul lucru care mi a trecut prin minte, dar nu a functionat, se desprinde scobitoarea. Cred ca varianta cu gauritul in spate si impinsul in exterior e varianta cea mai buna, pentru ca nu am sculele necesare pentru celelalte.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#13 OFFLINE   Octavian-Vlad Preda

Octavian-Vlad Preda

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 23 March 2017 - 02:34 AM

In cele din urma am reusit sa rezolv din exterior. Am folosit inelul de la un breloc, pe care l am indreptat si apoi l am incalzit cu bricheta. Apoi l am introdus in mufa rca, am asteptat putin sa se raceasca si varfurile au iesit foarte usor.Conditia este ca sarma sa fie mai subtire decat varful de la cablul rca. Multumesc frumos pentru ajutor si daca cineva mai are aceasta problema uitati un video care sa va ajute: https://www.youtube....h?v=6YLnVDUqvpQ

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users