Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

adaugare inca un difuzor pe inalte


Vizitator danutgalati81

Postări Recomandate

Vizitator danutgalati81

as dori ca pe iesire de inalte(pe 4 ohmi) a filtrului de la niste boxe pe 2 cai sa mai pun un satelit de 8 ohmi in paralel cu tweeterul de 4 ohmi.vreau sa fac asta pt ca e o gaura in raspunsul boxei intre bass si inalte.stiu ca daca pui un difuzor pe 8 ohmi in locul unuia de 4 ohmi , frecventa de taiere va scadea cu o octava.intrebarea este daca pun acel difuzor de 8 in paralel cu cel de 4 , difuzorul de 8 va primi semnal taiat mai jos sau amandoua difuzoarele vor primi semnal taiat la aceeasi frecventa, fiind vazute ca unul singur de 2,66 ohmi, deci mai mult rau fac pt ca in cazul asta filtru va taia si mai sus. *intreb pt ca nu vreau sa desfac boxele fara a sti daca iese ce vreau eu sa fac sau nu

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator donpetru

intrebarea este daca pun acel difuzor de 8 in paralel cu cel de 4 , difuzorul de 8 va primi semnal taiat mai jos sau amandoua difuzoarele vor primi semnal taiat la aceeasi frecventa, fiind vazute ca unul singur de 2,66 ohmi, deci mai mult rau fac pt ca in cazul asta filtru va taia si mai sus.

Raspunsul cred ca ti l-ai dat singur, citez:"amandoua difuzoarele vor primi semnal taiat la aceeasi frecventa, fiind vazute ca unul singur de 2,66 ohmi".P.S. Iti spun ca nu este indicat montarea unui difuzor de 8Ohmi pe langa cel initial de 4Ohmi, chiar daca, precum ai spus: "vreau sa fac asta pt ca e o gaura in raspunsul boxei intre bass si inalte". Iti spun: e mai bine sa cauti un difuzor de joase cu un spectru sau domeniu de frecventa mult mai extins pentru ca astfel poti obtine mult mai usor si sigur o liniarizare a raspunsului in frecventa a incintei. Ceea ce vrei tu sa faci te duce in cealalta extrema a problemei care nu inseamna eliminarea ei ci mai degraba creerea unei alte probleme cu repercursiuni grave asupra impedantei incintei.NUMAI BINE
Link spre comentariu
Vizitator danutgalati81

mersi. cred ca am sa vand tot ce canta prin casa ca nu-mi mai place nimic cum canta si-mi iau ceva serios :weedman:

Link spre comentariu

Poti ca in locul unui dif de inalte de 4 ohmi sa pui 2 de 8 ohmi in paralel, vei obtine tot 4 ohmi, ceeace nu va mai modifica caracteristica de raspuns a boxei. Unul dintre difuri il poti monta tot in cutie sau in afara ei, dupa gust.Bafta!

Link spre comentariu

Da, si una o pui in afara boxei si o sa ti se anuleze o parte din spectrul de frecvente de pe inalte si o sa ti se schimbe raspunsul boxei.Eu te sfatuiesc sa faci ceea ce vroiai de dinainte: vinzi tot ce canta si iti iei ceva ce iti place cum canta :yawinkle:

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări