Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema "ciudata" Windows


Postări Recomandate

Eu stiam ca la memoria "virtuala" (swap) se ajunge cand am depasit memorie RAM fizica. Daca asa e atunci la mine nu se intampla, nu depasesc zona de RAM.

 

Cred ca sistemele mele au inebunit din cauza curatarii registrilor cu CCleaner, repetata in timp, sau de la un virus dibaci.

Link spre comentariu

Eu stiam ca la memoria "virtuala" (swap) se ajunge cand am depasit memorie RAM fizica. Daca asa e atunci la mine nu se intampla, nu depasesc zona de RAM.

 

Cred ca sistemele mele au inebunit din cauza curatarii registrilor cu CCleaner, repetata in timp, sau de la un virus dibaci.

 

In memoria virtuala ajung programele cele mai vechi sau cele care nu au fost accesate intr-o anumita perioada de timp, nu se foloseste doar cand este RAM-ul plin, ci mereu este folosita pentru a pastra o portiune din RAM goala si disponibila noilor programe.

 

Renunta la CCleaner, problema ta nu este o problema generala si fiind singurul program comun, daca zici ca nu ai altceva si nici virusi e clar ca aia e problema.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Condoleante.

Pe vremuri, solutia radicala si oarecum sigura era o reinstalare. Acuma, e mai complicat:

odata ca SO-ul s-a umflat considerabil (dureaza0, a doua e ca licenta/autentificarea/etc.

(unde exista, dar la persoanele cu "tinuta" exista!) a devenit mai complicat de re-instalat/

re-activat, re-ce mai e pe acolo. Imaginea o fi o chestie, dar consuma a dreacu' de mult spatiu

(si in general fie ca nu-l avem, fie are alta destinatie) . Concluzie: Windows sucks?

 

Bafta!

 

PS Vorba lu' don' Costica: grea e viata extrauterina!

Editat de blazeu
Link spre comentariu

Pe vremuri, reinstalarea OS-ului creea dureri grave de cap. Incepeai sa alergi dupa cd-uri cu drivere, nu prea aveai internet, nu prea gaseai pe nicaieri drivere si cd-urile originale le pastrai frumos cat puteai de bine. Calculatoristii chiar adunau drivere de pe unde le prindeau si ajungeau si la faza in care le incercai la rand pana mergea unul. Sa nu mai amintesc de cele 40-50minute cat dura instalarea propriuzisa fara sa calculam bataia de cap cu driverele...

 

Acum bagi stick-ul usb si in 15minute ai un nou sistem de operare cu totul functional in majoritatea cazurilor, daca nu ai pretentii poti sa lasi asa. Altfel sa zicem ca instalezi driver-ul de la placa video, dar toate driverele sunt comune, nu mai trebuie exact la placa ta video.

Link spre comentariu

Nu-mi e greata de reinstalarea sistemului de operare ci de cele conexe lui. Adica: parole browser si bookmarks-uri, conexiuni VPN-uri, programe dedicate (nu vlc, aimp ...), conexiuni anydesk, si altele ce le descopar ca nu le mai am dupa reinstall. :rade:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări