Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Eroare de masurare de peste 500% la unele contoare electronice


Postări Recomandate

Care-i problema ta?
Sint anumite regimuri de consum (exemplu cu regulator cu triac sau sursa în comutație fără PFC) care au consumul sub forma de pulsuri de curent, consum înregistrat greșit în plus de contor.

Dacă ție nu-ți pasa de aceste situații..... să-ți fie de bine dar mie îmi pasa pt ca este furt.

Link spre comentariu

Dupa cum se vede si din raportul de test pus de mine, nu se studiaza regulatorul cu Tiriac.

 

Eu ma intreb cum se poate certifica un aparat de masura daca nu exista un standard care sa indice alte regimuri de functionare, forme de unda, tipuri de sarcini, etc.

 

Deci: nu cumva problema e la cei care fac regulile? Caci fabricantul respecta legea in vigoare.

Link spre comentariu

Thunderer exista totusi un test care nu era efectuat in raportul acela, test care s-ar fi putut apropia oarecul de o testare mai amanuntita a regimurilor mai ciudate de consum - testul 22 (parca) - test cu superimpozet signals.

 

Totusi intrebarea este daca intradevar nu exista test de genul in nici un standard pt ca sint o multime de standarde si anexe si, nefiind publice, ......nu poti fi sigur.

Link spre comentariu

Dupa cum se vede si din raportul de test pus de mine, nu se studiaza regulatorul cu Tiriac.

 

Forma de unda a tensiunii este considerata sinusoidala si asa este mereu. Un regulator cu Triac poate influenta doar forma de unda a curentului, dar nu si a tensiunii(ceea ce se refera la contor, ca alimentare si masurare)!! Ceea ce anuleaza toate presupusele abateri si erori enumerate anterior. Nu are cum o sarcina sa modifice intr-atit de mult forma de unda a tensiunii, pentru ca aici nu se testeaza amplificatoare audio de joasa frecventa.

Tot pentru contoarele electronice exista norme maxime admise la influente electromagnetice cind acesta trebuie sa functioneze in clasa sa de precizie, ele tot se testeaza. Dar nu e exclus ca cu ajutorul componentelor unui cuptor cu microunde puteti sa-l "omoriti".

 

Editat de adryano
Link spre comentariu

Seara trecuta, am prins din zbor o informatie la TV, unde sa afirma ca eroarea este de pana la 582%.

Cica in unele state, peste o anumita cantitate de energie el. consumata, obligatoriu se monteaza ac. contoare inteligente (care stiu cum, cit si cand sa ne fure).

Se spunea ca multi consumatori au refuzat montarea ac. contoare.

Pe cand masurarea energiei electrice in toli?

Link spre comentariu

Se pare ca manipularea in presa afecteaza si sectorul energetic. Ceea ce ati auzit de la TV este adevarat, dar pe jumatate. Exista asa notiune de Demand care are rolul de a uniformiza consumul in retea, de a preveni supraincarcarea, fie ea si pe o faza si de a realiza o tarifare corespunzatoare. Cu parere de rau oamenii de rind mai degraba devin adeptii informatiei false, decit celei adevarate.

Editat de adryano
Link spre comentariu

Forma de unda a tensiunii este considerata sinusoidala si asa este mereu. Un regulator cu Triac poate influenta doar forma de unda a curentului, dar nu si a tensiunii(ceea ce se refera la contor, ca alimentare si masurare)!! Ceea ce anuleaza toate presupusele abateri si erori enumerate anterior. Nu are cum o sarcina sa modifice intr-atit de mult forma de unda a tensiunii, pentru ca aici nu se testeaza amplificatoare audio de joasa frecventa.

Tot pentru contoarele electronice exista norme maxime admise la influente electromagnetice cind acesta trebuie sa functioneze in clasa sa de precizie, ele tot se testeaza. Dar nu e exclus ca cu ajutorul componentelor unui cuptor cu microunde puteti sa-l "omoriti".

 

 

Explica-mi si mie cum face masurarea de putere consumata un contor, te rog!

Ca sa putem discuta ca de la egal la egal pt ca se pare ca eu mai am ceva scapari la teorie.....

Daca se pot pune si ceva formule principiale ar fi si mai bine.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Cum se masoara puterea cosumata de un contor? Simplu: nu se masoara. Furnizorii de energie electrica(sau cei responsabili de distributia, contorizarea energiei) inainte de a procura echipamentul inainteaza niste cerinte celui care vine cu oferta in care specifica concret puterea activa si cea aparenta maxima a unui dispozitiv. Ulterior acest consum este socotit per total si trecut la pierderi.

Editat de adryano
Link spre comentariu

Cum se masoara puterea cosumata de un contor? Simplu: nu se masoara. Furnizorii de energie electrica(sau cei responsabili de distributia, contorizarea energiei, concret nu stiu cum sa-i numesc, ca la noi in tara e cam pe dos) inainte de a procura echipamentul inainteaza niste cerinte celui care vine cu oferta in care specifica concret puterea activa si cea aparenta maxima a unui dispozitiv. Ulterior acest consum este socotit per total si trecut la pierderi.

 

Nu asta am intrebat.

 

 

Explica-mi si mie cum face masurarea de putere consumata un contor, te rog!

Ca sa putem discuta ca de la egal la egal pt ca se pare ca eu mai am ceva scapari la teorie.....

Daca se pot pune si ceva formule principiale ar fi si mai bine.

 

Asta am intrebat.

 

Cum masoara un contor ceea ce consumi tu in casa cu tembelizorul, masina de calcat, si spalatoreasa care este pusa in priza?

Ce masoara el mai exact si ce calcule face daca face si calcule?

Link spre comentariu

Pe linga tensiune si curent RMS/TRMS(cu esantionare crescuta in decurs de 1 secunda), mai masoara defasaj curent/tensiune, unghiul intre faze(3ph), frecventa, distorsiuni armonice(chiar si dupa a 10-a armonica), asimetrie, disbalans, Short term flicker indicator, Long term flicker indicator, fluctuatii de tensiune raportate la o perioada de timp si la tensiunea nominala, caderile si cresterile de tensiune, iar ceasul intern este sincronizat periodic pentru a fi o baza de timp corecta.

Link spre comentariu

Un contor electronic măsoară prin integrarea numerică a puterii instantanee ( vorbim doar de puterea activă, că aia ne doare ) .

Contorul clasic face același lucru dar prin integrare mecanică .

 

Acum, despre formele de undă ”ciudate” care pot provoca erorile de care se face vorbire , nu pot decât să-i dau dreptate lui @adryano .

Este extrem de improbabil , la consumatorii uzual întâlniți într-o locuință, să se întâmple așa ceva , mai ales că marii consumatori sunt ”clasici” - rezistențe pentru încălzire, motoare, etc.

Sigur, știind cum lucrează un contor electronic, poți să imaginezi niște situații în care să-l păcălești încât să-ți iasă tema de ”cercetare” .

Sigur , e posibil și să existe contoare electronice cu probleme . Dar cred că nu avem deocamdată suficiente dovezi.

Link spre comentariu

Cind o sa-mi arătați teste făcute la contoare care sa dovedeasca sa pot măsură cu eroare mai buna de 10% puterea consumata de:

- un consumator alimentat printr-un regulator cu triac reglat la un unghi de conducte mai mic de 90 de grade și puterea consumata de

- un aparat alimentat cu o sursa în comutație fără PFC,

atunci am sa va dau crezare.

 

Nu am dat decit doua exemple foarte intilnite in practica, exemple care in final din cauza masurarii eronate duc la facturi gresit calculate.

Nu am nevoie sa gindesc situatii in care sa pacalesc contorul, sint destule exemple de consumatori uzuali din casa care au consumuri ce pun probleme contoarelor de energie.

 

Spui ca marii consumatoriu au consum bine masurat de contor si cred ca ai dreptate dar in majoritatea caselor grosul consumului nu provine din rezistente de incazire sau motoare pt ca acestea au timpi mici de functionare - repet in majoritatea caselor nu in toate.

 

Daca ii excludem pe cei ce se incalzesc electric si pe cei ce au ateliere cu motoare mari, atunci cel mai mare consumator ramine masina de spalat.

Dar o masina de spalat are 2-3 Kwh consum pe un ciclu de spalare si de obicei nu faci pe zi mai multe de 1-2 cicli de spalare ca sa nu mai zic ca putini spala in fiecare zi.

 

In schimb la iluminat ai de regula (hai sa iau cazul meu) minim 3 surse de iluminare aprinse simultan in majoritatea timpului.

Eu am neoane alimentate de montaje facute de mine (montaje ce au si PFC) dar se discuta de becurile economice fluorescente si de LED-uri.

Avem nevoie de minim 10-15w pt fiecare sursa, deci sa zicem 30W-45W in surse de lumina ce sint aprinse minim 6 ore pe zi in perioada asta (17-23). Rezulta un consum de 180W-270W.

Daca contorul de energie electrica are probleme cu inregistrarea consumului generat de acesti cinsumatori si inregistreaza de 5 ori mai mult atunci avem:

180W - 270W x 5 = 900W - 1350W inregistrati in plus pe zi.

Mai trebuie luat in calcul si TV-urile pt ca unele nu au PFC in surse si PC-urile care in majoritatea cazurilor au surse ieftine fara PFC si au consumuri de 120W-300W. Nu iau in calcul PC-uri ce au consumuri mai mari pt ca la alea ai surse performante cu PFC activ

.

Eu nu cred ca eroarea este chiar asa de mare de 580% dar o eroare de 50% pina la 150% (pt consumul asta dificil) tot exista iar de la milioane de puncte de consum se aduna sume enorme, inimaginabil de mari.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Cind o sa-mi arătați teste făcute la contoare care sa dovedeasca sa pot măsură cu eroare mai buna de 10% puterea consumata de:

- un consumator alimentat printr-un regulator cu triac reglat la un unghi de conducte mai mic de 90 de grade și puterea consumata de

- un aparat alimentat cu o sursa în comutație fără PFC,

atunci am sa va dau crezare.

 

Nu am dat decit doua exemple foarte intilnite in practica, exemple care in final din cauza masurarii eronate duc la facturi gresit calculate.

Sunt perfect de acord , cu o singură observație .

Acuzarea trebuie să aducă dovezile !

Deocamdată eu nu am văzut așa ceva ( poate e scăparea mea , desigur )

 

 

Și, apropo. Care-i problema cu sursa în comutație fără PFC ? Eu aș zice că mai degrabă aia cu PFC ar putea, potențial, crea probleme ...

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări