Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Legaturi leduri


Vizitator piciu1993

Postări Recomandate

Pai nu vezi ca aici se face alergie daca am zis driver si TVS de parca ar fi rachete intercontinentale?

Daca le spui PWM probabil ca aia este racheta intergalactica.

 

Acum serios: si asta este o solutie buna.

Cum exista drivere cu intrare pentru modulare, atunci schema ta nu are nevoie nici de mosfet: pur si simplu semnalul PWM se injecteaza pe intrarea de modulare (deci nu este nevoie de etaj de putere).

Ramane ca pe pozitie sa fie PWM cu factor de umplere mic (cum ziceam eu consider cel mai nimerit pe la 10%), iar pe franare sa fie 100%.

(Acum de dragul simplificarii modularea PWM poate fi overkill daca exista driver, pentru ca el insusi poate fi comutat intre 2 curenti)

 

Ce spui tu PWM + comutare cu Mosfet merge daca ramanem la drivere pasive cu rezistenta serie, dar evident ca o astfel de solutie este foarte proasta ca precizie a curentului generat.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Nu e obligatoriu ca un driver dedicat pentru leduri să fie și scump.Se găsesc ușor direct de la chinezi și cu un dolar sau doi, transportul fiind inclus. Eu am sugerat colegului să folosească pentru teste acea placă de test pe care a construit-o deja, dar se va convinge singur dacă va fi soluția potrivită sau nu. Soluțiile cele mai bune nu sunt însă întotdeauna și cele mai simple....

Link spre comentariu

Costul cel mare va fi la leduri, presupun ca sunt doua lanterne si daca se merge pe solutia cu multe leduri mici pentru a simplifica racirea cred ca vom conta pe cel putin 50 leduri in cele doua lanterne. Adica vreo 100 lei daca luam ceva de calitate.

Un driver boost poate sa duca ambele lanterne si ne va costa intre 10 si 25 lei in functie de optiunea concreta si daca muncim si noi la el. La astea se aduga 2 diode Shotky = 2 lei maxim si 2 TVSuri pe cele doua fire active = sub 5 lei ambele.

(desigur ca mai trebuie si alte maruntisuri, dar fara costuri mari...)

 

Asa ca discutam de imensul cost de 15-30 lei pentru o alimentare corecta. Oricum mult mai putin decat ce cheltuim pe leduri.

Discut aici numai de piese de calitate cu DS de la un furnizor corect - nu discut de chinezisme ordinare, pentru ca ar fi o economie falsa sa cheltuim pe jumatate insa sa avem dubii si cu specificatiile dar si cu fiabilitatea.

Eu oricum nu vad cum isi apreciaza cineva munca depusa - oare la zero??? Adica mi se pare absurd sa te muncesti de 200 lei dar munca ta sa se duca pe apa Sambetei pentru ca ai economisit 50 lei la piese.

Link spre comentariu

Da, acum ca are si o estimare a costurilor, sigur o va implementa. PS Daca nu ai dat un milion pe leduri, nici sa nu le pui. Sa vezi ce ieftine erau becurile. :)

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Pai cam ce face? ce simptome are? Niste masuratori ai facut in el? Cu o poza nu te putem ajuta. Piesele se verifica nu se admira. Intai demontează-l de tot si sa vedem electronica toata si pe fata si pe dos. Apoi pui mana si verifici ledurile. Daca sunt bune, e defecta electronica din spate.

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...
Vizitator radu vell

Nu-i mai simplu de alimentat toata toata placa cu led-uri in PWM ; ai nevoie in plus doar de un banal 555 si un MOS ; la pozitie mergi cu PWM de 30% de exemplu , la frana cu PWM de 100% sau pe acolo ?

Editat de radu vell
Link spre comentariu
Vizitator radu vell

Nu-i mai simplu de alimentat toata toata placa cu led-uri in PWM ; ai nevoie in plus doar de un banal 555 si un MOS ; la pozitie mergi cu PWM de 30% de exemplu , la frana cu PWM de 100% sau pe acolo ?

Buna. La masina am stopuri cu leduri si cam face figuri acel modul care e capsulat cand vor merg ba merg foarte incet ba nu merg toate sirurile ba merg normal. Am cautat dar nu am gasit sa cumpar separat de stop. Am gasit pe un forum din 2007 doua fotografi si cateva detali. Din astea am reusit sa fac o schema dar nu am toate denumirile si valorile eu ne fiind de specialitate.

Din pozele ce le atasez poate ma puteti ajutati sa complectez schema ce contine acel 555 sau ma indrumat spre alta asemanatoare. Multumesc.

post-246681-0-18745400-1517934641_thumb.jpeg

post-246681-0-81123500-1517935178_thumb.png

post-246681-0-95180600-1517935243_thumb.png

post-246681-0-46662900-1517935293_thumb.png

Editat de radu vell
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări