Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Light_man

Watson as 5451 5.1 multimedia sistem

Recommended Posts

am primit la reparat un astefel de sistem. proprietarul a facut prostia ca pentru semanl de intare sa ia direct semanlul de pe difuzoarele unui televizor. concluzia: 6 rezistori (cel putin arata ca rez. alti 3 fie sunt starpuri fie rezistori deoarece numai a mai ramas nimic din ei :weedman: ) ce rugaminte am eu :P daca are cineva un astfel de subwoofer(sistem) si il poate desface sa faca o poza cu rezistorii de pe placa cu inputurile (sau macar sa imi zica ce valori au ) sau daca are cineva o schema pt el i-as fi recunoscator :smt003 p.s. rezistorii prajiti sunt R032, 033, 001, 026, 020, 036. nu sunt sigur de 2 dintrei ei pt ca si cablajul e cam prajit in locul unde sunt ei ;)

sunt pozele aiciviewtopic.php?f=26&t=33088eu am alta problema, am pierdut telecomanda, si incerc sa ii pun control manual, am depistat punctele de unde se modifica volumul pe fiecare boxa (logic 1, sau logic 0), urmeaza sa vad ce fac.

Guest sebilika

Buna ziua....sper sa ma puteti ajuta!! am primit de la cineva un sistem Watson as 5451...si nu am telecomanda la el....Intrebari:1) IMI GASESC TELECOMANDA UNDEVA? stiu io....de aia universala sau poate chiar de la modelul asta WATSON?2) Ce cabluri imi trebuie ca ma primit doar subwoferu si cei 5 sateliti:D nu stiu cum sa ii leg la calculator si intre ele!!! Va multumesc....poate imi aratati si ceva poze cu cabluri....regret ca trebuie sa mentionez dar nu ma pricep prea bine la partea asta :) Va multumesc anticipat ...si astept raspunsul D-voastra

sebilika, vezi la serviceurile de specialitate, s-ar putea sa mai gasesti pe undeva, cat despre universala nu stiu ce sa zic, e posibil sa gasesti ceva compatibil, dar nu garantez nimic.ca sa il legi, iti trebuie firele de conexiune intre sub si sateliti, iar pe intrari, depinde ce placa de sunet ai tu, daca e 2.1,4.1, 5.1. daca e 2.0(cum sunt marea majoritate) atunci mergi pe aux input, daca 5.1 sau de genul, foloseste cele 6 de sub aux input, conectand mufele prin cabluri jack 3,5"(mic) - RCA stereo dupa configuratie data. adica f/r si f/l la front right/left, si tot asa....spor

Guest desis

as vrea sa stiu cum as putea sa dau mai incet sau mai tare din sistem fara sa am telecomanda pentru ca nu gasesc asa ceva.

corector de tonaruncati pocnitorile alea la gunoi nu sunt bune de nimic si au sunet de proasta calitate :sparge:

ca sa nu mai deschid alt topic,despre acest sistem,as avea o rugaminte la cei care sunt mai expierimentati.ieri am primit la reparat un asfel de sistem,si am gasit transformatorul ars.as vrea sa stiu,daca pot inlocui acest traf cu unul care are aceleasi tensiuni,dar are priza mediana.cel original era cu doua infasurari separate,una de 10v si cealalta de 26v.se poate face aceasta modificare?cu stima

buna ziua.ma puteti ajta si pe mine..am un sistem watson 5.1 ..si nu stiu ce s-a intamplat cu el ..dar nu mi-se mai aude basul incorporat..ce sa intamplat ..si cum pot sa-l repar

buna ziua.ma puteti ajta si pe mine..am un sistem watson 5.1 ..si nu stiu ce s-a intamplat cu el ..dar nu mi-se mai aude basul incorporat..ce sa intamplat ..si cum pot sa-l repar

Nu stiti ce s-a intamplat cu el? Nici aici NU stie nimeni pana nu-l desfaceti si spuneti ce ati gasit defect la masuratori.....sau macar vizual ....!! Apoi va ajutam!!

ca sa nu mai deschid alt topic,despre acest sistem,as avea o rugaminte la cei care sunt mai expierimentati.ieri am primit la reparat un asfel de sistem,si am gasit transformatorul ars.as vrea sa stiu,daca pot inlocui acest traf cu unul care are aceleasi tensiuni,dar are priza mediana.cel original era cu doua infasurari separate,una de 10v si cealalta de 26v.se poate face aceasta modificare?cu stima

Merge ,de ce nu? Trebuie doar sa fie ''zdravana'' bobina ca si curent!! Care ar fi problema ca unul are doua bobine separate iar celalat una singura cu iesiri pentru tensiuni diferite,daca sant aceleasi tensiuni cu originalul cu doua bobine??!! 

Edited by BUGHIU