Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Alimentare stabilizata +/-15V


Vizitator hugh20

Postări Recomandate

Vizitator hugh20

Am un traf care-mi scoate stabilizat +/-40V (tensiune care imi trebuie pt amplif) si trebuie sa mai scot +/-15V.Cu ce fac asta?Eum-am gandit cu LM317, LM337 dar sunt cam la limita si mi-e ca or sa pocneasca...Ce ziceti?Hugh

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator Boby

Salut auzi trafu iti scoate tensiune si curent alternativ deci nu poate fii stabilizat , stabilizarea apare doar in curent continuu,dupa redresare si filtrare mai apare un etaj numit STABILIZATOR DE TENSIUNE .cat despre +/- 15 volti ori faci un redresor dubla alternata ,filtrezi cu condensatoare si faci ( cel mai bine )un stabilizator cu tranzistoare de putere gen 2N3055;TIP 3055 pentru npn ,si MJ2955 sauTIP2955 pentru pnp ca astia suporta curenti mari ,sau apelezi la un stabilizator integrat de putere ca exista o sa caut si iti pun ,sper ca sfatul meu o fost de folos .......SUCCES Cu stima RADU :smt006

Link spre comentariu

Daca folosesti LM7815 si LM 7915 ori LM317 / LM337,trebuie sa reduci tensiunea de +/- 40V ,la +/- 25V cu cate o dioda stabilizatoare de 15V /2W montate corespunzator pe fiecare tensiune +/- , ca in schema Quad 405 modificat de T.Vicol .Ambele tipuri de stabilizatoare integrate au tensiunea maxima de intrare 35V .

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=2808&postdays=0&postorder=asc&start=0

Link spre comentariu
Vizitator donpetru

Cel mai simplu: se inseriaza cite o rezistenta pe intrare la 7815/7915. Vezi cam cit consuma montajul respectiv si dimensionezi rez.

zal, este o solutie, dar nu prea fiabila. O alta varianta de alim ar fi cu 7815, 7915, o alternativa care e folosita cu precadere in cazul alimentarii acestora de la un redresor conectat la niste infasurari secundare suplimentare trafo. Ar mai fi varianta cu 2xLm317, 2xLm337, inseriate fiecare pe ramura proprie de stabilizare. Dar si acesta metoda e scumpa, ea utilizandu-se de regula la amplificatoarele alimentate cu tens. mai mari de +/-60VDC.

Am un traf care-mi scoate stabilizat +/-40V (tensiune care imi trebuie pt amplif) si trebuie sa mai scot +/-15V.Cu ce fac asta?Eum-am gandit cu LM317, LM337 dar sunt cam la limita si mi-e ca or sa pocneasca...Ce ziceti?

hugh20, ceea ce vrei tu sa faci se poate realiza simplu dupa o metoda expusa de mine pe un alt forum tot in acelasi scop. Uite si legatura:

http://forum.softpedia.com/index.php?sh ... 3421&st=30

 

NUMAI BINE

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări