Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest faithless

problema cu sunetul :(

Recommended Posts

Guest faithless

am urmatoarea problema !cu boxele date tare,dar fara muzica pusa,se aude un usor barait in boxe care se amplifica daca mut cu mousul bari de scroll ! adica se aude mai puternic pe toata durata cat mut bara de scrollmentionez ca daca deschiz PC si dau boxele tare,pana in momentul in care incepe sa incarce windowsul nu se aude niciun zgomotsi inca ceva,daca pun placa de sunet pe MUTE total,tot se aude barait !imi facea asa si cu boxele vechi ,dar doar la volume f maricineva mi-a zis ca e din placa de sunet ca ar fi proasta,altcineva mi-a zis ca priza posibibil sa nu aiba impamantare.. ?!?!?!si...are ceva daca tin subwooferul cam la 20 cm de unitatea centrla? ma gandesc la magnetizare..astept raspunsuri,multumesc anticipat

Poti sa estimezi frecventa baraitului? ca am si eu acelasi problema, numai ca baraitul are cative Khz, si stiu sigur ca de la placa audio, care-i onboard :)

Guest faithless

sunetul nu se aude ca un barait incontinuuse aude ceva in genu ca si cum ai da cu unghia pe membrana unui difuzor..dar cu intreruperiu..si cand mut bari de scroll sau chiar si cand fac ceva cu mousul se aude mai incontinuu si mai tare

este de la placa audio, ai onboard nu?

este de la placa audio, care sigur este integrata daca are acel zgomot, am avut si eu o placa din asta si auzeam mouse-ul, ventilatoarele si chiar hardul. o solutie ar fi sa modifici castigul in tensiune a amplificatorului ca sa-ti amplifice mai putin acele zgomote, adica trebuie sa micsorezi castigul.

o alta solutie ... mult mai usoara ar fi sa dai mute la line-in si microphone

Guest faithless

silviu am dat mute la absolut tot chiar si complet la placa si tot faceazi observai ca face mai putin :Oplaca nu e integrata dar e ieftina,c-media 5.1

solutia cea mai buna este sa-ti iei alta placa mai buna :smt003 ceva de la Creative :partyman:

placa nu e integrata dar e ieftina,c-media 5.1

Cunosc placa si nu stiu sa aibe asemenea probleme. Daca mai ai garantie, dute si ti-o schimba. Daca nu mai ai garantie, cumpara-ti alta, piata e destul de mare cu placi ieftine si capabile de perormante remarcabile.

Am avut si eu ceva asemanator.Stiu exact fenomenul.Mie imi facea pe un fortisimmo4,integrata ei(high definition cu8 canale bla bla) mergea bine.Incearca sa schimbi sursa cu alta mai buna (ori alta).Daca tot mai face e de la placa de sunet.Nu se pupa cu alimentarea,nu au filtrajul pus unde trebuie si cat trebuie.Mie imi facea doar cand dadeam din maus sau cand incepeam traficul pe net.Scoate niste caraituri in zona mediilor.Destul de aiurea noaptea la filme pe liniste.Eu am schimbat placa de sunet,din pacate.Am si heculesul pt ca suna mai frumos pe muzica trasa bine dar pe alt sistem,acolo merge normal.Cariala aceea pare sa vina de la tranzistoare care se inchid si deschid prin vreun intagrat ,ori pe alimentare ori pe magistrala.NU te sfatuiesc sa te apuci sa schimbi conzi pe undeva decat daca stii ce faci.Oricum ar fi bine sa schimbi c-media aia.Din ce am obs,creative nu au aceasta pb.Nu din cate am asamblat.

si eu am aceeasi problema cand misc mouse-ul se aude baraitul in boxe..pe 2 placi de baza diferite aceeasi chestie..placile(audio) erau realteak si c-media ambele on-board.ma gandesc sa fie de la sursa..ca ii lipsesc filtrele de retea si conzi de pe iesire sunt cam mici.Sau oare nu este implicat mouse-ul optic?

eu am o creative,si mi se aude zgomotul doar cand folosesc amplificatorul de casti(se alimenteaza din calc),cand il folosesc pe cel de boxe,totul e okeste o problema sau legare de mase zgomotul asta,ori circuitele(care nu au filtre suficiente) ori sursa(daca e noname,sa n-aveti pretentii)