Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sign in to follow this  
vsurducan

module GPS OEM

Recommended Posts

Stie cineva un furnizor de module GPS OEM (modulele fara nimic altceva cu documentatie de conexiune si caracteristici tehnice, iesire RS232/TTL si/sau USB, protocol NMEA etc) care sa poata fi obtenabile in mod reproductibil, de preferinta prin Cluj sau Ardeal ?multumesc,

U-Blox, aduce c o m e t./pisoiu

Multumesc frumos, stiam de el, e cu cantitati destul de mici pe stoc, altfel pretul e ok pentru Ro.Se poate gasi si altceva ?

Nu au pe stoc, insa la cerere aduc. La cantitati sub 2-300 bucati nu prea stiu alte module. La cantitati mari, exista module cu chipset nemerix.Sunt prea indiscret daca intreb care e aplicatia?/pisoiu

Nu au pe stoc, insa la cerere aduc. La cantitati sub 2-300 bucati nu prea stiu alte module. La cantitati mari, exista module cu chipset nemerix.Sunt prea indiscret daca intreb care e aplicatia?/pisoiu

Avem in lucru un design de receiver GPS cu un frontend de Maxim (2769) nou scos pe piata care are insa ceva probleme de la mama lui. Caut un inlocuitor pentru situatia in care n-o sa mearga si o sa-mi ceara solutii...Cred ca era mai bine daca pomeneam de chipset GPS si nu de module OEM. Sunt atat de multi producatori ca te incurci in documentatii si mai toti nu au distribuitori prin zona.

Avem in lucru un design de receiver GPS cu un frontend de Maxim (2769) nou scos pe piata care are insa ceva probleme de la mama lui. Caut un inlocuitor pentru situatia in care n-o sa mearga si o sa-mi ceara solutii...Cred ca era mai bine daca pomeneam de chipset GPS si nu de module OEM. Sunt atat de multi producatori ca te incurci in documentatii si mai toti nu au distribuitori prin zona.

Da, complicata problema. Si eu am vrut sa fac aceiasi chestie acu vreun an si ceva, insa sunt cateva probleme aici. Cei de la ublox au si chipseturi, insa cand le-am cerut detaii si au auzit de unde sunt, nu m-au mai bagat in seama. Am incercat apoi cu chipset nemerix, care pare ok, iar conditiile comerciale erau relativ ok. M-am oprit insa din lipsa unei solutii viabile pe partea de simulare si testare GPS pe partea de RF. Un simulator de semnal si scenarii GPS/GALILEO ma costa peste 250.000 eur, suma putin cam mare pentru mine./pisoiu