Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Power conditioner - invertor 25V-220V

Guest CC

Recommended Posts

Salutare, as dori sa testez efectele unui power conditioner de aprox 600VA. Am 2 trafuri care-mi ofera 27V AC, de 300VA fiecare.. O sa le folosesc pentru coborarea tensiunii, unde dupa redresare si filtrare (2*66000uF) am sanse sa obtin vreo +-37V DC. Cu +-37 V voi alimenta un amplificator cuplat la un generator de 50Hz si intru intr-un traf ridicator (25V -> 220V) de vreo 600VA. Presupun ca ampliful ar trebui sa fie capabil sa tina macar 20A la 37V. Ce amplificator imi sugerati sa folosesc, capabil sa duca cei 600VA ?Mi-ar fi deajuns un IPA400 sau crapa in regimul de mai sus ?Mersi,CC.

Sarcina nu e f stabila (un alt amplif de 2*50W), dar nici nu variaza f mult. Din ce motiv nu imi recomanzi ? Nu tin cele 4 mosfet-uri curentul necesar ?In cazul asta un IPA800 sau AV800 ar fi mai potrivit

Pai in primul rand te costa mult, al 2-lea poate nu tine, traful fiind si o sarcina foarte inductiva cand nu ai consumator pe el, o sa ai o disipatie mare de putere, ma rog daca ai bani fa asa.Cel mai optim ar fii sa faci un etaj de inversor daca oricum ai tensiune +/- poti sa-l faci cu o semipunte.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines