Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Realizarea cablajelor prin metoda foto


Postări Recomandate

@danpin, exact ceva de genul am eu , tot proxton, panzele, doar ca nu sunt metalice si au textura mai degraba cu panza de flex si sunt maro inchis. masina de gauirit a mea este Handy nu proxton dar foarte apropiata ca modelul din imagine.

Pt. panze de circular poti folosi freze disc, se gasesc de cumparat. Proxxon are si panze metalice, cele de care vorbesti sunt probabil pt. taiat metale.

 

Tot cu o freza disc, un surub si doua piulite plus o bormasina de mana si o tablie improvizata se poate construi un minicircular pt. taiat cablaje sau alte mici chestii.

Editat de danpin
Link spre comentariu

@cipri_muryBine ca nu faci cablaje

 

Daca o sa postez candva pe acest forum poze cu cablaje precizand ca sunt realizate de mine sigur se va gasi cineva care sa ma acuze de plagiat. :da :aut: Stai linistit ca sunt aici colegi care mi-au aratat pe privat poze cu proiecte marete dar nu le-au postat si in cadrul vreunui topic,asa ca... :95

Editat de cipri_mury
Link spre comentariu

Daca o sa postez candva pe acest forum poze cu cablaje precizand ca sunt realizate de mine sigur se va gasi cineva care sa ma acuze de plagiat. :da :aut: Stai linistit ca sunt aici colegi care mi-au aratat pe privat poze cu proiecte marete dar nu le-au postat si in cadrul vreunui topic,asa ca... :95

Daca ai plagiat doar 4% nu o sa te acuze nimeni, poti dormi linistit...

Totusi de ce te dai in "barci" pe aici prin forum daca nu ai nimic de aratat, sau tii doar pentru tine?

Editat de danpin
Link spre comentariu

manolo, tu faci pcb-urile alea in serie, si da nu intra in discutie calitativ.

dar aici se vorbeste de un pcb facut de noi. sti tu, pe propriile puteri. sau...pur si simplu daca vrei sa faci un pcb, unic, faci minim 10buc la chinezi si astepti o luna ....?

 

in alta ordine de idei...

daca aveti vreo idee de protectie finala a pcb-ului...in conditii vitrege...va rog sa postati. deocamdata folosesc fie un spray din care rezulta un fel de film din plastic, fie lac auto transparent. ar mai fi...probabil o idee sa dau cu rasina, dar...poate aveti vreo idee mai buna...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Nu cu pluta, cu barca cu motor.

Din postul tau anterior exact asta se intelegea chiar daca nu era scris explicit.

Ramin la parerea mea ,nu intelegi limba romana ,iar indicatia de a taia cu foarfeca de tabla ,pcb intareste afirmatia mea,probabil ca nu ai treaba cu facut pcb-uri.

Link spre comentariu

ba poti sa tai FR4 cu foarfeca de tabla, cine zice ca nu poti. ...daca vrei sa folosesti placuta aia la orice altceva dar nu un viitor pcb :))

 

eventual iei la pila vreo 5-10mm ca sa refaci suprafata...dar si-asa...nu e sigur.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Daca vroia sa ajute punea si el cablajele la scara 1:1.

OFF TOPIC Barca nici macar pluta nu mai este in momentul asta,ce barca cu motor. :85

Cauta prin topicile mele si vei gasi,chiatrsi format pdf. dar oricum nu conteaza pentru tine care nu ai treaba cu fenomenul .

Oricum esti oof topic in permanenta.

manolo, tu faci pcb-urile alea in serie, si da nu intra in discutie calitativ.

dar aici se vorbeste de un pcb facut de noi. sti tu, pe propriile puteri. sau...pur si simplu daca vrei sa faci un pcb, unic, faci minim 10buc la chinezi si astepti o luna ....?

 

in alta ordine de idei...

daca aveti vreo idee de protectie finala a pcb-ului...in conditii vitrege...va rog sa postati. deocamdata folosesc fie un spray din care rezulta un fel de film din plastic, fie lac auto transparent. ar mai fi...probabil o idee sa dau cu rasina, dar...poate aveti vreo idee mai buna...

Binenteles cind am de facut un unicat ,trecem la toner transfer, dupa ce am facut sute de cablaje nu mi-am iesit din mina ,pot face trasee si de 0,25mm si capsule SSOP .

Si eu folosesc un lac transparent ,multumitor in conditii de oarece umezeala ,daca vrei ceva mai super incearca un Ceresit Ft101 ,care este un polimer ,dar interventile ulterioare , nema.

Editat de manolo
Link spre comentariu

ba poti sa tai FR4 cu foarfeca de tabla, cine zice ca nu poti. ...daca vrei sa folosesti placuta aia la orice altceva dar nu un viitor pcb :))

 

eventual iei la pila vreo 5-10mm ca sa refaci suprafata...dar si-asa...nu e sigur.

 

Se vede ca nu ai incercat sau nu ai destula dexteritate la manevrarea foarfecei.

Am cred ca zeci de metri patrati de pcb-uri care au fost taiate numai cu farfeca de tabla inca incepind din anii '90 cind faceam filtre notch pe 233Mhz ( de cod oare).

 

In fine, fie asa cum spun expertii, nu oricine poate taia drept cu foarfeca de tabla.

 

 

Legat de protejarea PCB-urilor, asa ceva este numai bun: http://www.tme.eu/ro/details/bun-soldermask-25/materiale-pentru-producerea-pcb/bungard/soldermask-30mil-305mm-x-25m/

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări