Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Realizarea cablajelor prin metoda foto


Postări Recomandate

Vizitator Rizea70

Ba da,dar nu-i pura,e o chestie care contine putina acetona si orice altceva. Am mai luat si eu sa sterg una alta,dar mi-e mai comod sa folosesc benzina.

Ce,nu se poate face si cum am spus eu?Dar eu te-am rugat ceva si vad ca nu ma asculti. :bataie

Ba da,dar nu insista ca devine deranjanta atitudinea ta de postac la colt de topic.

Daca spui ceva,fa-o din experienta proprie,daca nu,citeste si invata,cum facem destui. Ok?

E tarziu,poate ar trebui sa mergi la nani.

Link spre comentariu

Cum sa nu se gaseasca... ? Pai si cucoanele cu ce isi mai dau oja jos de pe unghii ??

Eu cumpar la juma de litru, ca sa am din belsug. Eu si cu cucooanele care au saloane de frumusete :).

 

Daca nu folosesc cablajul acum, pot sa-l las asa cu fotoresistul pe el ca sa protejeze cuprul si sa-l sterg cand i-o veni randul ?

Poa' sa stea asa cat vrei tu, eu le mai las cu saptamanile uneori. Eu le las asa pana am timp sa le stanez. Unii sudeaza piesele fara sa inlature fotorezistul. Chiar unii fabricanti de PCB incurajeaza procedeul asta, caci nu impiedica aderenta fludorului. Mi-e nu-mi place cum ies (murdare), asa ca stanarea e sfanta.

 

Daca mergi pe drumul stanarii, da intai gaurile, apoi stanezi. Odata stanata, nu mai poti smirghelui fara sa stergi stanarea.

Link spre comentariu

Cu spray TRANSPARENT 21 se da peste hartie dupa printarea circuitului?

Transparent 21 se foloseste pentru ca o hartie mata sa poata deveni transparenta razelor UV pentru a se putea face transferul de pe hartie pe PCB asa cum se face cu filmul pe care este tiparit cablajul. Deci intai tiparesti hartia apoi inainte de expunere dai cu spay-ul pe hartie. :26

Acetona cum era pe vremuri nu se mai gaseste,se afla pe lista substantelor ce necesita ceva autorizari,etc. Au aparut,in schimb,diverse produse cu continut foarte de redus de acetona.

Acetona se gaseste la magazinele care vand spray-uri cu spuma de umplut rosturi, se numeste FOAM Cleaner si se foloseste pentru curatarea aparatelor profesionale de spuma, are 500ml si costa cca 25-30 lei. Nu cereti acetona ci spray-ul de curatat, vanzatorii nu stiu ce este in interior. :53

Editat de Dan57
Link spre comentariu

Cand am vazut scris "Walmart" ... am oftat. La propriu, instant ...

La fel oftez cand vad scris "Home Depot', "Hardware Store" si altele din aceasi categorie...

Din pacate prin RO cu greu gasesti materiale la un pret decent si in cantitati reduse.

 

BTW, tu ai la dipozitie acid muriatic (pentru curatarea piscinelor) si apa oxigenata (din acelasi magazin de unde cumperi acetona, se foloseste in Beauty Center's). Cu acestea doua + o gramada de cablu de Cu multifilar la care desfaci cuprul din fire iti poti produce de unul singur clorura cuprica pentru corodat. Dureaza cateva zile toata chestia dar ai urmatoarele avantaje:

 

- relativ ecologica (nu se arunca, se regenereaza cu apa oxigenata) singura chestie ca in timp creste cantitatea si trebuie sa gasesti pe cineva caruia sa ii faci cadou surplusul

- raport dintre corodarea pe verticala si corodarea pe orizontala foarte bun. Adica se corodeaza mai repede in grosime (adica exact ce se doreste) si nu se ataca atat de mult traseele din lateral, deci nu le subtiaza prea mult.

- poate coroda foarte rapid daca ai un bubbler si incalzesti undeva la 37C folosind un heater de acvariu

- NU pateaza (asa cum pateaza clorura ferica)

Editat de mars01
Link spre comentariu

Cu ce se sterge fotoresistul de pe cablaj dupa corodare ? Alcool izopropilic o merge ?

Mergi la un magazin de piese auto,si ceri Decarbusolv(se mai cheama si Decarburol sau Carbusolv)-solutie de curatat carburatoare. Nu cumperi varianta spray,ci asta :

.

Curata foarte bine cablajul de fotorezist.

Acetona din comert este slaba,si te chinuieste la curatat.

Iar dupa ce ai curatat fotorezistul,folosesti Cilit(varianta lichid)si stratul de cupru v-a stralucii ca oglinda

 

Editat de Andrei Tabacaru
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări