Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

E ziua in care...


Vizitator

Postări Recomandate

Sigur, am avut si eu multe din astea....insa, cel mai bine imi amintesc una care putea fi si ultima de prin clasa a zecea...

Parintii ne cumparasera pe atunci (mie si sora-mi) o chitara rece, Orfeus...faina, dadusera 625 lei pe ea, tin minte si acum...erau bani pe vremea aia...

Dupa vreo 3 luni de zdranganit aiurea, am tras concluzia ca niciunul din noi n-avea chemare pt chitara...drept pentru care, am cugetat adanc si meschin cum sa vand/dau chitara pentru ceva ce mi-ar fi fost mie de interes si folos.... Aveam un coleg care canta fain la chitara si era si pasionat de electronica...cum el avea o tigaie de chitara, intr-o zi m-am dus cu chitara la liceu si i-am aratat-o. Edi a salivat instantaneu precum cainele lui Pavlov la vederea becului aprins si tot instantaneu mi s-a aprins si mie un bec. I-am propus lui Edi ca in schimbul chitarii sa-mi dea 400 lei si un pistol de lipit Radioprogres (stiam ca avea unul aproape nou, cumparat recent de tac'su de ziua lui). Edi a fost de acord, i-am dat chitara si a doua zi mi-a adus banii si pistolul.

Am lucrat ani de zile cu pistolul (il am si acum si e perfect functional), insa periodic, se intrerupea cablul de alimentare de langa maner. Ca sa-l repar, trebuia desfacut pistolul, taiat cablul, dezlipit de pe bornele lamelei elastice si cea cu surub prinsa direct in capacul de ebonita. Toate astea pana cand, filetul din ebonita a cedat, iar alta solutie de prindere a lamelei fixe nu a fost decat cu surub si piulita. Faza tampita a fost ca am dat gaura strapunsa prin capacul de ebonita si am prins clema cu surub si piulita cum planuiam.

Booon, toate bune si frumoase (pe dracu!!!), pana cand intr-o zi, am facut un radio cu vreo 2 tranzistori. Aveam o sarma aruncata pe casa vecinului, i-am pus-o drept antena si tot se auzea cam slab. Atunci mi-am venit ideea sa-i trag si impamantare. Am legat o sarma de calorifer, am prins capatul firului dezizolat cu mana stanga, am luat pistolul de lipit cu dreapta.....si....faza era pe surubul de pe manerul pistolului de lipit... mainile mi s-au inclestat, am cazut in genunchi, am dat cu nasul de perete, apoi m-am ridicat in picioare si cu un ultim dram de luciditate, am dat cu piciorul peste pistol care mi-a cazut din mana si am scapat...dar am fost la un pas de moarte.

Link spre comentariu

Oricum, bine ca ai scapat. Nu te poti numi electrician sau electronist daca nu te-ai curentat macar odata sau nu ti-a curs fumul din montaje la prima alimentare.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
On 8/9/2018 at 5:45 PM, Fan Elforum said:

Oricum, bine ca ai scapat. Nu te poti numi electrician sau electronist daca nu te-ai curentat macar odata sau nu ti-a curs fumul din montaje la prima alimentare.

Si eu care credeam ca ati invatat...''din frageda pruncie..'', ca APA si...CURENTUL ELECTRIC nu se...impaca ??!:inger Dar...acum vine intrebarea...lamuritoare/naucitoare etc..(pt.mine)...ati INVATAT ceva din experientele(experimentele) avute/facute ??!! Ex. Ce faceti DACA sa stricat...un ...intrerupator(intreruptor) ?:freaza: Desigur,pt cineva care stie e o intrebare...banala,in rest ...D-zeu sa-l ierte..pe ''electricianul...de ocazie'':94..!! Unora li sau stricat...semafoarele...!

politai_20194700[1].jpg

Link spre comentariu
  • 8 luni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...
  • 7 luni mai târziu...

Alaltaieri am schimbat simeringul si rulmentii la masina de spalat. O placere cum se invartea dupa inlocuire. Daaar, cum dracul nu face biserici, am uitat o pilă in cuvă, care nu s-a mișcat nici de nebuna cand am manevrat cuva ca sa o aud. Am reasamblat masina, a spalat o tura, iar la centrifugare pila a plecat de la locul ei, a găurit tamburul si a spart cuva. Acum, ghici cine cauta sa cumpere masina. Despre zile proaste....

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări