Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest hackdoom

TRAF ? HELP ?

Recommended Posts

Guest hackdoom

am un trasformator , cu u-uri stiu ca am + - 65 V in secundar....de unde l-am luat pe sigurantele dinaintea c-urilor scria 6,3 amperi , nu stiu daca are vre-o relevantaNU SE POATE CALCULA ...cati amperi imi pote furniza?makar in marevre-o metoda ....home made....Nu cunosc puterea lui....

Pentru a evalua corect puterea trafului masoara suprafata sectiunii miezului (adica inmulteste latimea unei tole cu grosimea pachetului de tole). Sectiunea miezului (in cm patrati) o imparti la ....hmmm 1,3 daca presupunem o calitate medie a tolelor . Numarul rezultat il ridici la patrat si afli puterea maxima a primarului .Bineinteles ca puterea asta depinde de calitatea tolelor - pt tole mai bune-->putere mai mare la aceeasi sectiune a miezului . Insa tu cum ai vrut o aproximare coeficientul ala de 1,3 ar fi cel mai potrivit . Pentru puterea pe care o poti scoate din secundar se inmulteste puterea maxima a primarului cu 0.8 - 0.85 pt puteri sub 200 w sau cu 0.9 - 0.95 pt puteri peste 200w . Intensitatea maxima a curentului din secundar (adica amperii pe care ii scoate) ii poti afla impartind puterea din secundar la tensiunea masurata in secundar (asta in cazul in care are un singur secundar - daca are mai multe ...e mai complicat).

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.