Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest hackdoom

ipa 400 ! intrebare

Recommended Posts

Guest hackdoom

la ipa 400 ! pt ca am facut ca facut cablajul in oglinda va trebui sa leg finalii cu cabluri !Exista vre-o grosime minima ?? pot avea probleme ???care e lungimea maxima ??

La mine le-am pus cam de 5 cm...cica provizoriu pana imi iau talpa de aia in forma de L dar .....asa ramas de un an jumate de cand am facut amplificatorul :smt003 . Ideea e ca firele sa fie cat mai scurte cu putinta....la aia 5 cm cat am pus eu nu am avut probleme (adica nu au aparut oscilatii, zgomote, destabilizare a etajului final sau mai stiu eu ce ) .

Guest donpetru

Nu exista o lungime maxima prestabilita si nici nu exista vreun articol dintr-un normativ care sa stabileasca acest aspect. Din experienta iti spun: daca utilizezi cabluri "de boxe" cu sectiunea de 1-1,5mm patrati si lungime de maxim 400mm nu o sa ai probleme. Este indicat sa te folosesti de cat mai putin cablu din anumite considerente atat economice cat si tehnice. Personal am incercat din diverse motive la un AV400 acum mai bine de 5ani sa conectez finali de cablaj prin cablu de boxe de 1mm patrat si lungime 250mm si de atunci si pana in ziua de azi nu au fost probleme. Asadar, SUCCES.

exista un subiect despe ipa400.Asta se inchide.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.