Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

probleme corector de ton

costy

Recommended Posts

Aici se posteaza doar scheme de corectoare de ton!!!

http://www.redcircuits.com/Page53.htm

Posted Image

l-am facut pe un cablaj de test si merge binisor.

Am 2 probleme

1. reglajul la inalte se face ceva de genul:minim si incep sa rotesc inaltele cresc si parca raman constante pana ajung aproape de max cand creste brusc. Potul este liniar de 470k

2 reglajul pe bas mi se pare cam slab pt gustul meu se mai poate potenta acest reglaj?

Deci la inalte 100% e un pot logaritmic si nu e liniar.Vrei bass accentuat? nimic mai simplu R1,R2,R3->33kilo ohm , anulezi C2 si montezi pe potentiometrul P1 intre cursor si extremitatea 1 si intre cursor si extremitatea 2 doi condici de 47nano farad.PS: VEZI CUM SUNA :yawinkle:

Guest donpetru

Deci la inalte 100% e un pot logaritmic si nu e liniar.Vrei bass accentuat? nimic mai simplu R1,R2,R3->33kilo ohm , anulezi C2 si montezi pe potentiometrul P1 intre cursor si extremitatea 1 si intre cursor si extremitatea 2 doi condici de 47nano farad.PS: VEZI CUM SUNA Ya winkles

Corectez, R1, R2=5-10K, R3=22-33K, si lasa condesatorul C2=47nF la locul lui. Si schimba pot de 470K cu unul liniar de aceeasi valoare.

• 4 weeks later...

nu am mai avut timp sa fac modificarile dar maine cred ca o sa le incerc.M-am gandit la o varianta:sa fac cate un corector+preamp pt fiecare canal in parte cu cate un ne5532:un opamp va fi corector iar celalalt preamp.Merge sa leg la iesirea corectorului preampul asta?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines