Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Receptor VLF


Mark S

Postări Recomandate

Doar o antena magnetica merge. Un cadru mare cu multe spire sau o bara lunga din tole Fe-Si cu o bobina pe ea. Ambele se pot acorda cu un condensator sau cu o cutie de capacitati. Exista si varicapuri cu capacitate de ordinul nanofarazilor: portile unor MOS-uri de curent mare. Nu e nevoie de "low noise", oricum zgomotul atmosferic este foarte mare. Importanta este separarea unei benzi inguste, care se poate face cu filtre active.

Link spre comentariu

De acord, antena magnetica e cea mai potrivita.

Excelenta ideea cu folosirea MOS-urilor pe post de varicap, am vazut in cataloage ca au capacitati de intrare foarte mari. Cum imi recomandati sa-l pun...poarta-sursa, poarta-drena? si polaritatea. Oricum o sa-l bibilesc, dar un sfat practic e binevenit.

In ce priveste zgomotul atmosferic, zona de munte in care stau e clar un avantaj. Low noise conteaza...cu 2SK170 acordat pe 12Khz si cu o bara de ferita, se prind semnalele radiolocatiei rusesti RSDN-20 direct de pe masa de lucru. Cu BF245 de ex, auditia e mult mai proasta.

E adevarat ca vara apare un vacarm de sfaraieli datorate descarcarilor atmosferice, dar acele semnale tot se prind. .

Link spre comentariu

Dap...dar nu sunt totusi solutia potrivita. Raportul Cmax/Cmin e foarte mic... In plus diodele obisnuite au si curenti inversi mari, iar asta inseamna pierderi si Q mic.

O sa incerc totusi cu FET-uri de curent mare.

Am deocamdata 30 buc 1SV149, cu variatie intre 20-500pF aproximativ, in paralel merg foarte bine, deocamdata asta e solutia cea mai buna.

Link spre comentariu

MOS-ul (de comutatie, cu tensiune mica si curent mare) trebuie adus in conductie. Canalul are miliohmi. Capacitatea poarta-canal scade mult cu cresterea tensiunii. Daca bobina este pe o bara, se pot scoate N prize. Si la cadru, dar este mai stufos.

Pentru LF-VLF, cel mai mic zgomot l-am gasit la tranzistoarele BC109C (173C). Asa am auzit aproape toate Clock Radio din Europa cu bobina pe o bara din ferita.

Link spre comentariu
Ptr banda VLF am rezolvat, e suficienta o bara de ferita si un amplif superlownoise. In clip se aud semnalele radionavigatiei rusesti RSDN-20. (Desi receptorul arata 7Khz, frecventa reala e 12Khz...de ce arata asa, e alta poveste..frecventmetrul e setat ptr FI pe 455Khz, iar la mine e pe 450KHz.)

Acordul e prin 5 varicapuri 1SV149 si o mica baterie de 12V, iar preampliful e cu 4x2SK170. Piesele sunt asezate aiurea, totul e experimental deocamdata.

Banda VLF e neasteptat de aglomerata...nu am mai scanat-o demonstrativ...in fine.




Nu e vreo lauda, e o realizare tehnica, iar contrazicerile de tot felul nu aduc nimic constructiv. Tocmai ptr autenticitate, am si filmat la inceput postarea de pe Elforum si o voi sterge daca cumva deranjeaza. Daca aveam chef de "faima" , postam demult cum se prinde RSDN-20 din Romania pe o bara de ferita si un Waxiba.

Prin comparatie, uitati cum se prinde din Sankt Petersburg, deci mult mai aproape de sursa+SDR+antena dedicata (K9AY antenna) fasaie mult mai tare ca la mine.

Concluzia e clara, un preamplif superlownoise face minuni.




Urmatoarea provocare e banda ELF si cu siguranta va fi nevoie de antena exterioara.


PS: se observa cat deranjeaza apropierea telefonului de antena de ferita. Se mai aude si un mic barait, provinde de la un bec LED.

Editat de Mark S
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări