Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Curier '' rapid'' -Impresii

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Nu laud Fan-ul si nici alta companie de curierat, dar culmea, mie nu mi s-a intamplat niciodata sa fie deteriorat coletul sau si mai rau continutul, fara exagerare va spun. Trimit colete de prin 2007 in special cu Fan si Posta Romana.

A fost o exceptie recenta cu Cargus, primit colet extern, pe care scria ce este, de valoare, dar nu am siguranta ca s-a intamplat in afara tarii deterioarea coletului sau in Romania sau daca deteriorarea a fost intentionata sau nu.

Daca ati ambalat corect, atunci Fan-ul este de vina si trebuie sa plateasca, dar trebuie sa reclamati in scris, intotdeauna, chiar daca asta inseamna nervi si pierdere de timp.

Daca toti cei nemultumiti ar reclama, poate si Fan-ul isi va schimba mentalitatea sau angajatii.

Editat de itube
Link spre comentariu

Good point. Din vre-o 90 - 100 de colete, unul singur a venit cu gentuta de plastic crapata, dar era prost ambalat.

Din cate am trimis, nici unul nu a avut probleme.

Uite chestie curioasa cu fancourier. De ce Alba Iulia _ Bacau si invers ajunge in 90 % din cazuri dupa 2 zile ?

Am luat si de la Galati pe iarna din aia grea si tot a 2-a zi ...

Posta nene ? Posta ? Aia sunt ultima speta de prestator servicii in materie de transport .

Ce pana mea ii doare pe ei , cand este numele meu pe buletin , de ce nu am domiciliul ca pe buletin.

Am platit transport din Polonia de 2 ori pe treaba asta, pentru un regulator presiune in rampa benzina. El era achitat dar nu au vrut si nu au vrut.

Mno. Imaginativa cat de inghesuiti sunt.

Link spre comentariu

Nu exista colet bine ambalat , si vina transportatorului ... ( scrie cu litere mici pe unele formulare ... transportul e pe riscul expeditorului sau al destinatarului ) . Nu in disputa cu firmele de curierat . Exista doar colet cu asigurare , la o valoare declarata , si continut admis la transportul de acest gen . Cu costuri suplimentare semnificative . Nu vorbesc chiar din inchipuire ... Altfel , coletele cu greutate mare ( eventual volum mic ... ) sant cele mai periculoase . Cad pe jos , la manipulare ( sant scapate , intentionat sau nu ) , sau cad peste alte colete , in duba sau la descarcare . Persoanele fizice sant cele mai pagubite , cele de la ( si pentru ) firme sant manipulate mai cu grija . In fine ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Valoarea declarata la un colet este o escrocherie a firmelor de curierat, sa mai castige ceva in plus.

Sa presupunem ca dispare/se fura coletul si acesta nu are valoare declarata. In acest caz firma face un abuz si nu te despagubeste.

Daca se face plangere penala pentru furt impotriva firmei, clientii au castig de cauza deoarece firma nu poate invoca valoarea declarata sau nu, deoarece tu expeditorul ai inmanat un bun catre firma de transport sa-l transporte din punctul A in punctul B si este direct si exclusiv raspunzatoare de acest bun, prin urmare trebuie sa fii despagubit. La fel se intampla si cu deterioarea cand agentul preia coletul, este obligat sa-l verifice, sa intrebe ce contine, daca este bine ambalat si sa specifice pe AWB orice neconformitate, Daca nu face asta, atunci firma trebuie sa despagubeasca. AWB-ul este un proces verbal de predare-primire.

Link spre comentariu

Agentul nu e abilitat sa constate daca un colet este sau nu bine ambalat . Nu are nici pregatirea , nici un indreptar , criterii statuate sau metode recunoscute de apreciere . Nu se consemneaza nicaieri " colet bine ambalat " . N - am auzit sa se refuze vreun colet pe motiv ca ... Fara valoare declarata , si asigurare ... nu primesti nimic . Poate o suma modica ... dupa excursii anuale prin tribunale . La fel ca la Posta Romana . E bine sa ne interesam . Eu am contract cu 3 firme de curierat , ca persoana juridica . Daca m - au mintit ( toate trei ) ... au facut - o la fel cu multi . Ma rog , fiecare cu ale lui ( informatiile ) ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Nu exista colet bine ambalat , si vina transportatorului ...

Buna

Adevar doar pe jumatate.

Eu am comandat la un user din Iasi ceva tubuiri.User de marca(nu dau nume pe moment).

La transport sparte cam jumatate.Bineanteles ambalate aiurea,el si-a primit banii,cu asta am terminat.

Cu alt user"valderama"transport, chiar aiurea,colegii de la CFR,tuburile ajung intacte.Puteau juca fotbal cu

tuburile,valderama le-a ambalat exemplar.

Spor tuturor

Alex

Editat de allexx1968
Link spre comentariu

Buna

Nu cred ca ati inteles ce am vrut sa spun . E vorba de motive opozabile pentru obtinerea unei despagubiri in cazul deteriorarii bunului trimis . Nu poti invoca " l - am ambalat bine " . E valabil pentru oricine foloseste curieratul , n - are nici o treaba cu userul X sau Y de pe Elforum . Banii sant primiti de expeditor , fiindca altfel ( fara plata ) nu primiti coletul ,ca destinatar, deteriorat sau nu . E foarte simplu , nu vad ce mai e de " dezbatut " .

Link spre comentariu

Finalul: Banii au ajuns,omul multumit(pe jumatate).Domnul de la Fan-ul meu unde am depus coletul mi-a spus la final,ca si incurajare:Fi-ti multumit ca ati primit banii,nu mai faceti nici o reclamatie, ca oricum va ve-ti lupta degeaba !!!! :95

 

 

Deci : ATENTIE,suntem in Romanica !!! :26

Editat de subsemnatul2012
Link spre comentariu

Fi-ti multumit ca ati primit banii,nu mai faceti nici o reclamatie, ca oricum va ve-ti lupta degeaba !!!! :95

 

 

Nu-i chiar asa, banii tai au stat undeva, cineva s-a folosit de ei.

Reclamatia se face online catre Fan, idem OPC.

 

Este mai avantajos pentru cine are cont bancar si doreste rambursul in cont.

Expeditorul plateste la agentul Fan: taxa transport dus+5 lei taxa de depunere in cont colector a rambursului.

Destinatarul plateste la sosirea coletului rambursul care are inclus taxele de mai sus.

Rambursul ajunge in cont in maxim 48 ore lucratoare de la livrarea coletului.

Avantajul este in principal pentru destinatar, taxe mai mici, mai ales cand rambursul este mare, cand coletul este greu.

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări