Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Curier '' rapid'' -Impresii

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Buna seara,

 

Incep acest topic pentru a prevenii, sau mai bine spus pentru a-i face pe ceilalti sa fie cu mai mare bagare de seama inainte de a apela cu incredere la serviciile unei firme de curierat ''rapid''.

 

Am comandat ceva, si am ales de comun acord cu expeditorul ca firma de curierat sa fie ''Cargus'' si nu Posta Romana deoarece avusesem ceva neplaceri cu aceasta din urma.Toate bune pana aici.

 

Aceasta firma CARGUS promite nise servicii de livrare colete in maxim 24 ore de la data expeditiei. Nimic gresit pana aici. Problema este ca doar promit, intrucat coletul meu a fost expediat in data de:12.01.2017 ora:19:56:52 si nici pana la aceasta ora nu am primit coletul (acesta din urma fiind in depozitul lor din data de: 13.01.2017 ora: 8:02:45.

 

Problemele cu aceasta firma nu se presc aici...Am incercat sa iau legatura cu ei ( telefonic, email,chat on-line) si nimeni nu se sinchiseste sa raspunda.

 

Astazi am discutat personal cu doi dintre curierii acestei firme ( care livreaza la mine in zona) si nimeni nu avea cunostinta de vreun colet pentru adresa mea.

 

Daca s-a mai lovit cineva de aceasta situatie cu aceasta firma (si nu numai), il rog sa scrie aici.

 

O seara buna.

 

L.E.

 

Am reusit sa vorbesc cu un operator telefonic al acestei companii si m-a linistit:

 

''Fac tot posibilul sa vi se livreze maine''

 

Nici macar penibil....de-a dreptul ''JENIBIL''

 

 

 

Link spre comentariu

Asta e, data viitoare apelezi la alta firma. Totusi livrarea sambata este optionala, trebuie bifata de expeditor.

 

 

Fan courier iti da 5% din bani inapoi daca depasesc 36 de ore, poate o fi si la astia la fel ...

 

 

Eu unul prefer intotdeauna posta romana, dureaza mai mult, dar pot sa iau coletul cand vreau, nu ma rog de curieri.

Editat de modoran
Link spre comentariu

Datorita conditiilor meteo TOTI curierii au avut probleme in ultima perioada, ca sa nu mai spun de aglomerarea lor din timpul sarbatorilor.

Cat priveste mult criticata Posta Romana, am lucrat foarte mult cu ei. Am avut ocazia sa-mi vina colete chiar a doua zi de la comanda. Serviciile sunt foarte ieftine, trebuie sa-ti misti corpu' pana la posta si este cam multa hartogaraie.

Link spre comentariu

S-ar putea cel mai probabil ca vreamea din aceasta perioada sa influenteze cursul expedierii coletelor. Am comandat o multime de lucruri de la carti , la jucarii si nu numai. Apreciez firma Cargus , prompti si amabili cel putin in Targoviste. Referitor la Fan Courier , nu recomand deloc , nu promptitudine , nu amabilitate , nu nimic, dar Cargus ramane tare apreciat de mine. As recomanda realizarea acestui topic intr-o perioada mai favorabila priind vremea , pentru a nu mai lua in calcul si acest impediemnt climatologic. Seara faina.

Link spre comentariu

Prea scump,pt ce calitate a serviciilor ofera.Inca prefer posta,macar nu platesc de 5 ori mai mult, ca la curier.Un colet pana in 1kg fara ramburs,la posta costa 5 lei,la curier 25.Si asta pt cel mult o zi mai putin pe drum,dar am avut surprize cand posta a reusit sa livreze in 24 ore...si atunci la ce sa ingras nesimtitii de la curierat?In afara de nemo expres,cam cu toti am avut meciuri.

Link spre comentariu

La mine niciodata nu a fost editat mesajul asta...poate si pt ca niciodata nu a fost cazul.Poate singurul neajuns este ca trebuie sa pierzi ceva timp cateodata.Mi s-a intamplat sa fiu si singur la ghiseu,dar si cu inca 10 persoane in fata.Facand o medie,cam 10...15 min dureaza o vizita cu folos.Depinde de ora cand ajung la ei.

Link spre comentariu

La mine niciodata nu a fost editat mesajul asta...poate si pt ca niciodata nu a fost cazul.

 

Serviciul meu impune ca sa calatoresc mult prin tara....dar daca da 'sfantu' sa imi uit ''chilotii'' acasa...nu pot suna sotia sa mi-i trimita, pentru ca o sa ma lovesc de acelasi citat:

 

''Imi pare rau dar adresa din buletin nu coincide cu adresa de livrare''

 

Atunci,intreb eu, la ce se numeste POSTA ?

Link spre comentariu

Pentru mine ce este deranjant la Posta Romana :

 

''Imi pare rau dar adresa din buletin nu coincide cu adresa de livrare''

Nu e problema asta ... cel putin nu la oficiul 39 unde merg eu. Doar la ramburs (cand ai de primit ) apare si in acest caz trebuie sa treci " post restant" si nu adresa din buletin.

Link spre comentariu

Daca ar avea cap, Posta Romana ar fi in fruntea curierilor.

Pot amplasa in sediile lor asa-numitele "pachetomate" (cu acces direct din strada). Am vazut ca GLS-ul are asa ceva in Iasi, dar nu stiu daca functioneaza.

Curierii privati trebuie sa plateasca chirie pe spatiu, pe cand cei de la Posta Romana au deja spatiile lor.

Accesul la pachetomat este 24/7. Nu trebuie sa stai la rand, sa te prezinti intr-un anume interval orar etc. Primesti SMS cu un cod, te prezinti la pachetomat, introduci codul si se deschide cutia cu coletul pe care il astepti. Eventual. sa ai si posibilitatea de plata a rambursului cu cardul sau cash.

Sunt sigur ca asta e viitorul coletariei.

Link spre comentariu

 

Atunci,intreb eu, la ce se numeste POSTA ?

Pt ca au regulile lor,sunt niste simpli angajati,care le respecta.Dupa cate ai vazut,exista solutii.

Situatia ta e o exceptie,nu cred ca poti caracteriza un serviciu dupa o particularitate din situatia strict personala.

Oricum,cu cat dai la curier,iti cumperi 2 perechi de chiloti... :rade:

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări