Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiectarea schemei Lampa de semnalizare


Vizitator meterna

Postări Recomandate

In continuarea replicilor Dvs. arat citeva argumente simple si eficiente in favoarea acestei scheme, care de altfel se poate imbunatati, tinind cont

si de toate observatiile aparute pe parcurs:

- lampa cu neon poate fi un bec eficient cu LED-uri, de 230V, aceasta pentru a se lucra si cu convertorul ridicator la 50Hz;

- acumulatorul cu plumb se poate inlocui cu o baterie din 4 acumulatori cu Li-Ion,18650-2,2Ah, cite 2 in paralel. Rezulta o tensiune de lucru

de la 8V la 6,4V si 4,4Ah. La 8,4V fix bateria se deconecteaza singura de la sursa iar la circa 6,2V se deconecteaza singura de la sarcina.

Ca o mica concluzie, nu s-a mentionat decit despre schema si simulare si nimic despre realizarea practica.

La inceput, pentru cei interesati sa invete, recomand sa se inceapa cu aceasta schema, care cuprinde o multitudine de componente

conectate intr-o schema cu blocuri functionale diverse, utile pentru studiu. In acest topic nu se vrea schema, PCB si lista de componente pentru

copierea sau multiplicarea unui produs, se doreste realizarea unui proiect si eu care am fost asistent universitar la UPB (Facultatea de Electronica)

nu concep decit sa-l invat pe cel interest sa-si faca singur proiectul.

 

Succes la studiu!

 

@gsabac

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator meterna

imi cer scuze daca cer prea mult dar chiar nu ma pricep cu multisim-ul.am incercat eu o alta schema mai simpla ,culeasa tot de pe internet, cu un detector de metal dar nu stiu daca e chiar corecta.

detector.rar

Editat de meterna
Link spre comentariu

Ca sa poti simula o schema corect aceasta trebuie sa fie functionala si sa nu aiba problemele pe care le-am evidentiat. Daca simulatorul poate ignora acele probleme atunci schema va functiona in simulator. Dar asta inseamna ca trebuie sa se foloseasca componente la care sa se ignore caderile de tensiune proprii si sa se foloseasca cazul ideal.

La partea cu acumulatorii 18650 litiu si ledurile se poate folosi un element cuplat direct la montajul cu leduri. Gama de functionare la acumulatorii cu litiu tip 18650 este de la 3V la 4,2V si se incadreaza in gama de functionare a ledurilor daca se accepta o cadere de tensiune pe tranzistorul de comanda de 0,1-0,2V in saturatie sau se poate face o comanda cu LDO sau PWM nemaifiind necesare conversii ineficiente. Nu toti elementii 18650 au protectie incorporata doar cei care se vand la bucata. Cei industriali au doar celula fara elementele de siguranta.

@meterna: schema aceea, dupa parerea mea, este un hibrid din mai multe scheme individuale puse impreuna si simulate ca sa functioneze in simulator. In realitate vor aparea problemele pe care le-am expus. Recomandarea mea este sa folositi aceasta schema ca baza de plecare si sa creeati ceva original adaptat nevoii dv. dar cu componente mai putine. Cateva scheme care fac exact acelasi lucru dar cu leduri si care pot fi simulate mult mai simplu (Eng): http://www.circuitstoday.com/automatic-led-emergency-light , http://www.circuitsgallery.com/2012/11/emergency-led-light-circuit.html , http://www.theelectricalportal.com/2015/07/emergency-light-circuit-and-their.html , https://dmohankumar.wordpress.com/2012/10/27/ac-dc-emergency-lamp-utility-gadgets-11/

Personal va recomand in primul link schema a doua, face exact ce face si schema propusa de dv. dar este mai simpla si mai usor de inteles fiind o variatiune la schema din al doilea link cu cateva recomandari care se aplica la viata reala. Tranzistorul BD140 nu este bine ales, trebuie unul cu Uce-sat cat mai mic. Ledurile se pot inlocui cu un singur led de 1W daca gasiti parametrii acestuia sau se poate inlocui cu 4 diode 1n4007 inseriate iar acumulatorul se poate inlocui cu un condensator cu valoarea de ordinul sutelor de farazi. Va recomand, pentru functionarea optima a simularii sa adaugati in paralel pe condensatorul C1 a unei rezistente de 1kohm pentru a face functionarea tranzistorului BD140 mai simpla nemaifiind obligat simulatorul sa se bazeze pe parametrii LM317 de a stabiliza curenti mici care poate nici nu sunt implementati. Acumulatorul existent, cu plumb, se poate inlocui cu unul cu litiu gen 18650 cu modificarea corespunzatoare a parametrilor circuitului de incarcare, pentru o tensiune mai mica de 4,1V (marja de siguranta pentru dispersia parametrilor) plus un circuit care sa declanseze la 4,2V si sa cupleze la 3,9-4V (se poate folosi pentru declansare si circuitul de protectie al elementului) si a valorilor rezistentelor de limitare a ledurilor. Nu recomand simularea elementului cu litiu ci sa se lase circuitul pe acumulator cu plumb.

LE: nu am multisim. Daca vreti o parere referitor la schema atasati o schema tip poza. Vi se cere neaparat multisim sau se accepta si alte programe?

LE1: tranzistorul BD140 care comanda ledurile se poate inlocui in realitate cu un mosfet p care are comanda logica tip ttl (Ugs de 1-2V) cu pierderi mai mici.

Editat de The Stressmaker
Link spre comentariu

Daca ati renuntat la prima varianta si ati ales schema din atasamentul postarii #17, ea functioneaza in simulator, este polarizata corect,

dar nu face nimic. Completati schema cu un generator la intrare cuplat printr-un potentiometru si un condensator in serie cu intrarea

si observati pentru inceput cum se schimba componenta continua la iesire in functie de nivelul generatorului. Pentru aceasta conectati

la iesire un multimetru si inainte de dioda un osciloscop.

Deasemenea puteti calcula pentru inceput frecventa de rezonanta a circuitului acordat, care va arata frecventa aproximativa de lucru

a receptorului din acest detector de metale.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Am inteles ca doriti sa aveti un rezultat implementat, pentru a studia dupa aceea in profunzime.

Pentru o functionare corecta, am modificat schema Dvs. si i-am introdus elemente de activare a functionarii ca amplificator

si detector de semnal.

Frecventa de rezonanta calculata de mine cu relatia clasica, este apropiata de 60Khz, deci am setat generatorul pe aceasta

frecventa la un nivel de 100mVp ( 100mV tensiune de virf).

Potentiometrul l-am plasat in felul urmator: Click pe butonul cu rezistenta pe el -> Place Basic->Potentiometer->OK, la fel si

pentru rezistente si condensatori. Conexiunile se duc prin click cu mouse-ul acolo unde apare marcajul cu un cerc negru si se

continua pina la destinatie.

Functionarea este urmatoarea: Se activeaza rularea simularii cu butonul cu sageata verde si se urmareste nivelul tensiunii

continue pe voltmetru si pe osciloscop in timp ce se regleaza potentiometrul de nivel. Se apropie mouse-ul de el, apare sageata

de reglaj si cu "drag" se regleaza nivelul. Pentru vizualizare se face dublu clic pe voltmetru si pe osciloscop

 

@gsabac

detector.zip

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Sigur ca se poate.

Postati adresa de unde ati luat schema sa vedem ce fel de cerinte sunt acolo si cum functioneaza sistemul in ansamblul sau,

cit de mare este deviatia de frecventa la detectarea metalelor si ce nivele trebuiesc la intrare, etc.

 

Am introdus un buzer si un bargraf. Daca lasati nivelul constant la 55% si schimbati frecventa in sus sau in jos buzerul va inceta sa mai sune.

Experimentati diverse frecvente si nivele de intrare.

 

@gsabac

detector.zip

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Pentru circuitul PCB este prea multa munca si poate gasiti pe altcineva dispus sa il faca.

In vederea transferului in Ultiboard12 am rearanjat schema si am introdus o singura capsula de circuit integrat

pentru LM324, ca in urmatoarea poza.

post-238209-0-67782200-1484554277_thumb.jpg

Schema pentru Multisim12 este in atasament.

Asteptam de la Dvs. sa ne aratati poze care arata simularea (cu osciloscopul si multimetrul).

 

@gsabac

detector.zip

Editat de gsabac
Link spre comentariu

@meterna, va rog sa comunicati pe forum tot ce va intereseaza in legatura cu proiectul Dvs.

In corespondenta cu userul @meterna, prin mesaje personale, MP, am fost rugat cu urmatoarele intrebari:
Scuze pentru publicarea lor, dar nu vreau sa se inteleaga ca imi pun singur intrebari, ca sa raspund la ele.
1-Va rog frumos daca puteti ajuta cu adaptarea shemei cum mi-ati spus dumneavoastra! Va multumesc anticipat!
2-As putea sa conectez si un buzzer care dupa o anumita frecventa sa se declanseze?
3-ajutor daca se poate, la proiectarea cablajului utilizand programul Ultiboard si Vizualizarea echipării cablajului 3D;
4-Cum as putea sa descarc lista de rezistente ,condensatori....etc ,care le-am realizat la formarea schemei?

Am prelucrat pozitiv primele 2 cereri si am raspuns in postarea #26, la doleanta 3.

In legatura cu lista de materiale (Bill of Materials), la meniul Reports -> Bill of Materials, programul face lista de materiale.

Observatie: In lista apar numai componentele care au fost setate din Baza de Date a programului. Pentru a completa aceste

date, se ia fiecare componenta pe rind, Dublu Click->Edit Footprint...->Select from Database si se deruleaza baza de date

pentru alegerea componentei potrivite. de exemplu RES1300-700X250, apoi Select->OK->OK si in final componenta este

setata si se albastreste.

Daca vi se pare prea complicat, editati singur lista de materiale in Notepad sau Word.

 

Nu ati raspuns pozitiv la intrebarea: Asteptam de la Dvs. sa ne aratati poze care arata simularea (cu osciloscopul si multimetrul),

aceasta ca sa vedem ce ati invatat pina acum in legatura cu rularea programului de simulare.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări